Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Piecas pasaulē pazīstamas transseksuāles

Egoiste
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Reuters/ScanPix

«Es jūtos un esmu sieviete,» ja šādi paziņo vīrietis, tas šokē sabiedrību. Taču, izrādās, transseksuāļu jeb cilvēku, kuru dzimuma identitāte un izpausmes neatbilst tradicionālajiem priekšstatiem, ir gana daudz.

 
Foto: Reuters/Scanpix

Čelsija Meninga (29)

Čelsija Meninga (29) – bijusī ASV armijas kareive, kas vietnei «Wikileaks» nopludināja 750 000 lappuses slepenu valdības un armijas dokumentu. Karatiesa viņai jeb, precīzāk sakot, viņam – Bredlijam Meningam - piesprieda 35 gadu cietumsodu, taču jau cietumā viņa paziņoja, ka vēlas dzīvot kā Čelsija. «Es esmu sieviete. Ievērojot to, kā es jūtos kopš bērnības, vēlos sākt hormonu terapiju tik ātri, cik tas būs iespējams,» pirms kāda laika viņa paziņoja intervijā NBC. Jādomā, tas notiks pavisam drīz, jo Baraks Obama savās pēdējās prezidentūras dienās Čelsiju apžēloja. Meningas ieslodzījuma termiņš beigsies 17.maijā.

Foto: Reuters/Scanpix
 
Foto: Reuters/Scanpix

Renē Ričardsa (82)

Renē Ričardsa (82) – tenisiste, kura kļuva par vienu no pirmajām transpersonu «balsīm» vēl 1976.gadā, kad viņa iesūdzēja tiesā ASV Tenisa asociāciju. Tā neļāva viņai piedalīties «US Open» sacensībās sieviešu kategorijā, jo Renē bija «dzimusi» pirms gada, kad Ričards Raskinds veica dzimuma maiņas operāciju. 1977.gadā Ņujorkas Augstākā tiesa lēma viņai par labu. Renē ir saņēmusi arī nāves draudus un bijusi spiesta izmantot miesassargus. Taču tiesas spriedumu uzskata par pagrieziena punktu transseksuāļu tiesībās.

 
Foto: AFP/LETA

Harī Nefa (24)

Harī Nefa (24) – amerikāņu modele, pirmā transpersona, kas parakstījusi līgumu ar pasaulē ietekmīgo modeļu aģentūru «IMG», kura pārstāv arī tādas pasaules klases profesionāles kā Žizeli Bundhenu un Džidži Hadidu. Nefa pirmo reizi uz «mēles» kāpa 2015.gadā Ņujorkas modes nedēļā, piedaloties «Hood by Air» un «Eckhaus Latta» skatēs. Modeles karjeru Harī sāka līdz ar dzimuma maiņu, un viņa vienlaikus «veidoja, pārveidoja un vēlreiz pārveidoja sevi,» tā modele atzina intervijā žurnālam «Vogue».

Foto: AFP/LETA
Foto: AFP/LETA
 
Foto: Reuters/Scanpix

Keitlīna Dženere (67)

Keitlīna Dženere (67) – reiz tas bija ikonisks amerikāņu vieglatlēts, zelta medaļas ieguvējs 1976.gada olimpiādē Monreālā, desmitcīņnieks Brūss Dženers. Viņa pārtapšana par Keitlīnu, šķiet, ir līdz šim vispubliskākā dzimuma maiņa. Brūss televīzijas intervijā paziņoja, ka ir transsieviete – Keitlīna. Izrādās, daudzus gadus viņš cieta no dzimumu distrofijas, jau 80.gados sāka hormonu terapiju, taču pārtrauca, kad iepazinās ar savu trešo sievu Krisu Kardašjanu. Pēc šķiršanās Keitlīnas foto rotāja žurnāla «Vanity Fair» 2015.gada jūlija laidiena vāku. Fotogrāfe – Annija Leibovica.

Foto: Reuters/Scanpix
Foto: Reuters/Scanpix
 
Foto: AP/LETA

Dženna Talačkova (28)

Dženna Talačkova (28) – kanādiešu modele bija pirmā transseksuāle, kas piedalījās starptautiskajā skaistumkonkursā «Miss Universe». Talačkova ir atzinusi, ka jau četru gadu vecumā sajutās kā meitene, 14 gadu vecumā sāka hormonu terapiju un veica dzimuma maiņas operāciju, kad viņai bija 19. Pieteikumā «Miss Universe» Kanādas šovam viņa norādīja, ka ir transseksuāle, un tika diskvalificēta. Taču 2012.gadā organizācija paziņoja, ka atceļ aizliegumu piedalīties transpersonām. Izrādās, Talačkovas advokāte Glorija Olreda piedraudēja iesūdzēt «Miss Universe» tiesā.

«Mēs pieņēmām šādu lēmumu, kad es pat nebiju dzirdējis par Olredas iesaistīšanu. Ja es to zinātu, iespējams, lēmums būtu bijis citāds, jo viņu ir viegli pārspēt,» CNN toreiz izteicās «Miss Universe» šova īpašnieks, tagadējais ASV prezidents Donalds Tramps. «Twitter» tīklā viņš Olredu nodēvēja par «trešās šķiras juristi», kas «patiešām sāpinās Džennu».

Foto: Reuters/Scanpix
Foto: Reuters/Scanpix

Šonedēļ «National Geographic» būs skatāma divas stundas gara dokumentā filma «Dzimumu revolūcija ar Keitiju Kuriku», kurā dzimumu identitāte pētīta caur zinātnes (ģenētikas, smadzeņu ķīmijas), sabiedrības un kultūras prizmu. Kurika runā ar speciālistiem, aktīvistiem, transpersonām, viņu ģimenes locekļiem un nesatricināmi meklē patiesību, atklājot neskaitāmus noklusētus stāstus par ignoranci un mīlestību. Sarunas papildina inovatīvas grafikas un animācija, kas ļaus skatītājiem labāk nekā līdz šim saprast bioloģiskā dzimuma un dzimuma identitātes psiholoģisko dabu.

Arī žurnāla «National Geographic» 2017.gada janvāra laidiens veltīts vienai tēmai – dzimumam, kas apskatīts no dažādām perspektīvām – zinātnes, sociālās sistēmas, civilizācijas visā pasaulē. Spēcīgos tekstus papildina interneta video, tā uzturot atklātu sarunu par dzimumu identitāti un seksualitāti dažādos vecumus un kultūrās, kā arī draudiem, ar kuriem atsevišķi cilvēki saskaras visā pasaulē.

Skaties dokumentālo filmu «Dzimumu revolūcija kopā ar Keitiju Kuriku» «National Geographic» svētdien, 5.februārī, plkst. 18:00!

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Tēmas

Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu