Prokurors: Aizstāvība acīmredzot nav sapratusi, par ko Loginovs un Pečaks apsūdzēti

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Apsūdzētie Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs (no kreisās) un viņa vietnieks Aigars Pečaks
Apsūdzētie Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs (no kreisās) un viņa vietnieks Aigars Pečaks Foto: Ieva Čīka/LETA

Vērtējot tiesas debatēs pausto, aizstāvība acīmredzot nav īsti sapratusi, par ko Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs un viņa vietnieks Aigars Pečaks ir apsūdzēti, tā šodien savā replikā Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā pauda apsūdzības uzturētājs.

Krimināllieta pret abiem apsūdzētajiem ierosināta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, veicot nelikumīgus ziedojumus un nelikumīgu prēmiju izmaksu, kas radījis smagas sekas. Apsūdzētie savu vainu viņiem inkriminētajos noziegumos neatzīst.

Prokurors šodien vēlējās paust repliku pēc tiesas debatēm, atgādinot, ka līdz 2009.gada beigām regulējums nepieļāva brīvostai veikt ziedojumus, bet pēc 2010.gada tam bija noteikti ierobežojumi likumā. Prokurors sacīja, ka, vērtējot abu apsūdzēto rīcību caur publisko tiesību prizmu, rodas vairāki jautājumi par veiktajiem ziedojumiem, tostarp uzdodot retorisku jautājumu, vai tiešām vienīgā iestāde, ar ko brīvosta varēja slēgt tāda veida līgumus, bija Liepājas Jūrniecības koledža.

Valsts apsūdzības uzturētājs uzsvēra, ka Loginovs apzināti rakstīja fiktīvus līgumus, kas sākumā faktiski bija ziedojumi. Tāpat šie līgumi nebija saimnieciski pamatoti un bija pretēji brīvostas interesēm. Tas, ka iestādei ir piešķirta rīcības brīvība, nenozīmē patvaļīgu rīkošanos ar budžetu un finanšu līdzekļiem, secināja prokurors.

Loginova aizstāvis Mārtiņš Kvēps savā replikā norādīja, ka prokuroram nav argumentu attiecībā uz aizstāvības pozīciju, ka ziedojumu rezultātā mantas saņēmējs ir valsts, bet valsts apsūdzības uzturētājam bijuši deklaratīvi apgalvojumi, ka esot pārkāpta kārtība, kādā līgumi slēgti, kas nav īsti iekļauti apsūdzībā. «Par to līdz šim neesam dzirdējuši neviena vārda,» pauda Kvēps.

Arī advokāts Agris Eglītis norādīja, ka attiecībā uz ziedojumiem koledžai prokurors nonācis pretrunās ar pats ar sevi. Ir svarīgi saprast, ka nevar vienkāršoti apgalvot, ka spēkā esošais darījums ar koledžu ir vērtējams kā fiktīvs darījums. Aizstāvis pauda: lai gūtu apstiprinājumu viedoklim par darījuma fiktīvo dabu vai simulativitāti, prokuroram būtu jāceļ prasība tiesā civilprocesuālā kārtībā.

Prokurora apgalvojums, kas ne ar ko nav apstiprināts, nav pietiekams, tā komentēja advokāts.

Tiesa deva apsūdzētajiem tiesības teikt pēdējo vārdu. Loginovs pauda, ka viņam nav ko piebilst papildus iepriekš sniegtajiem paskaidrojumiem. Arī Pečaks norādīja, ka uztur savas iepriekš sniegtās liecības.

Spriedumu tiesa šodien pasludinās plkst.13.

Kā ziņots, tiesas debatēs Loginovu valsts apsūdzības uzturētājs lūdza sodīt ar 120 minimālo mēnešalgu jeb 44 400 eiro naudas sodu, kā arī noteikt aizliegumu ieņemt vadītāja vai vadītāja vietnieka amatu valsts un pašvaldību iestādēs un uzņēmumos uz trim gadiem un sešiem mēnešiem. Savukārt Pečakam prokurors lūdza piespriest 90 minimālo mēnešalgu jeb 33 300 eiro naudas sodu, kā arī noteikt liegumu ieņemt vadītāja vai vadītāja vietnieka amatu valsts un pašvaldības iestādēs un kapitālsabiedrībās uz diviem gadiem un astoņiem mēnešiem.

Iepriekš prokurors lietā pieteica kaitējuma kompensāciju izmaksāto prēmiju apmērā un par ziedojumu veikšanu - vairāku simtu tūkstošu eiro apmērā no Loginova un vairāk nekā 378 000 eiro apmērā no Pečaka.

Prokurors, nolasot apsūdzību, skaidroja, ka Loginovs veica prettiesiskus ziedojumus, kā arī izdeva prettiesiskus rīkojumus par prēmiju izmaksu. Tādas pašas darbības tiek inkriminētas arī Pečakam. Valsts apsūdzības uzturētājs, pretēji apsūdzēto apgalvotajam, neuzskata, ka šīs darbības varētu tikt traktētas kā darījumi.

Pēc revīzijas Rīgas brīvostas pārvaldē Valsts kontrole pirms vairākiem gadiem tiesībsargājošajās iestādēs vērsās par vairākiem pārkāpumiem brīvostas darbībā. Valsts kontrole norādījusi, ka pārvaldes nelietderīgu lēmumu rezultātā ir radušies zaudējumi vismaz 573 314 eiro apmērā. Valsts kontrole arī informējusi, ka ir nepamatoti izlietoti 538 214 eiro.

Latvijas Televīzijas raidījums «Panorāma» iepriekš vēstīja, ka pret Loginovu sāktā kriminālvajāšana ir saistīta ne tikai ar prēmiju izmaksu, bet vēl ar divām epizodēm, kuru rezultātā radīts materiāls kaitējums lielā apmērā.

Pamatojoties uz Loginova noslēgtajiem līgumiem ar Liepājas Jūrniecības koledžu, brīvosta no 2009. līdz 2013. gadam pārskaitījusi 190 000 latu (270 345 eiro), kas ir uzskatāmi par ziedojumiem, vēstīja raidījums. Savukārt 2009.gadā, pamatojoties uz Loginova rīkojumu, Starptautiskās Ostu asociācijas kontā ieskaitīts ziedojums cunami cietušajām ostām Japānā 10 000 ASV dolāru (9041 eiro) apmērā. Izmeklēšanas gaitā arī gūti pierādījumi, ka Loginovs, pārkāpjot likumu, kas paredz iespēju ziedot vienīgi valstij, četru gadu laikā patvaļīgi rīkojies ar Brīvostas pārvaldei piederošiem līdzekļiem vairāk nekā 277 000 eiro apmērā, vēstīja raidījums.

Pērn arī tapa zināms, ka Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sākusi vēl kādu kriminālprocesu par iespējamiem kriminālpārkāpumiem Rīgas brīvostā. Lieta ierosināta, pamatojoties uz Valsts kontroles secinājumiem. Aizdomās turēto pašlaik nav.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu