Spolītim izteikts rakstisks brīdinājums par Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpšanu

Veiko Spolītis FOTO: Ieva Makare/LETA

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (S) šodien no parlamenta tribīnes paziņoja, ka «Vienotības» frakcijas deputātam Veiko Spolītim izteikts rakstisks brīdinājums par Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpšanu, vadot Pretkorupcijas parlamentārās izmeklēšanas komisiju.

Ētikas komisija iepriekš nolēma Spolīti sodīt, piespriežot viņam rakstveida brīdinājumu, paziņojot par to Saeimas sēdē un publicējot komisijas lēmumu oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis».

Komisijas sēdē tika skatīts deputāta Ringolda Baloža (NSL) iesniegums, kurā viņš rakstīja, ka Spolītis varētu būt pārkāpis Ētikas kodeksa normas, kas paredz, ka deputāts godprātīgi ievēro svinīgajā solījumā pausto apņemšanos, ciena un vienmēr ievēro Satversmi, Saeimas Kārtības rulli un citus normatīvos aktus, kā arī atzīst savas kļūdas un cenšas tās labot.

Balodis skaidroja, ka komisijas darbs noticis haotiski. Turklāt, viņaprāt, gala ziņojums izstrādāts ļoti nekvalitatīvi un komisijas locekļi to saņēma ļoti vēlu. Savukārt gala ziņojuma laboto versiju komisijas locekļi esot saņēmuši tikai dažas stundas pirms sēdes, kura esot sasaukta tikai 40 minūtes pirms paredzētā sākšanās laika.

Sēdē tika uzklausīts arī Spolītis, kurš atzina, ka komisijas darbā ir valdījis zināms haoss, tomēr pauda, ka kopumā viņš visu darījis atbilstoši Satversmei un Saeimas Kārtības rullim un nav izdarījis nekādus pārkāpumus. Viņš arī pastāstīja, ka komisijas darbs noticis atbilstoši vēl 17. un 18.oktobrī, bet 19.oktobrī komisijas darbs pēkšņi pārtrūka, jo nebija iespējams sazināties ar komisijas locekli Jāni Dombravu (VL-TB/LNNK), kurš nezināmu iemeslu dēļ pēkšņi atteicies atbalstīt komisijas gala ziņojumu, un Balodi, kurš jau sākotnēji esot bijis pret.

Citi Saeimas Mandātu un ētikas komitejas locekļi jautāja, kāpēc komisijas locekļi nav ierosinājuši vadītāju nomainīt, ja viņa darbs nav apmierinājis. Balodis uz to atbildēja, ka viņa viedokli neviens neesot uzklausījis, tāpēc nebijis vērts pat mēģināt, savukārt Dombrava norādīja, ka viņu Spolīša darbs esot apmierinājis līdz brīdim, kad sākās runas par gala ziņojumu, un šķitis, ka nav prātīgi mainīt komisijas vadītāju mēnesi pirms darba beigām.

Sēdi apmeklēja arī deputāts Artuss Kaimiņš («KPV LV»), kurš tieši uzdeva Spolītim jautājumu, vai viņš plāno rīkoties, kā aicināja Saeima, - atmaksāt saņemto darba algu par komisijas vadītāja pienākumu veikšanu un uzņemties politisko atbildību. Spolītis uz to atbildēja: «Es nesaprotu, par ko jūs runājat.»

Komitejas deputāti vienojās, ka Spolītis ir pārkāpis Saeimas deputātu Ētikas kodeksa 5. un 6.punktu. 5.punkts paredz, ka deputāts ciena un ievēro Satversmi, Saeimas Kārtības rulli un citus normatīvos aktus. Viņi apstiprināja, ka Spolītis, laicīgi neizziņojot komisijas sēdes, ir rīkojies pretrunā ar Saeimas Kārtības rulli. Savukārt 6.punkts paredz, ka deputāts ir morāli atbildīgs par savu rīcību, atzīst savas kļūdas un uzņemas par tām atbildību, ko Spolītis neizdarīja.

Uz augšu
Back