Hodorkovskis aicina Lielbritāniju piemērot sankcijas Krievijas elitei

Bijušais "Jukos" šefs Mihails Hodorkovskis

FOTO: RIA Novosti/Scanpix

Bijušais Krievijas naftas kompānijas JUKOS vadītājs un Kremļa kritiķis Mihails Hodorkovskis otrdien aicinājis Lielbritāniju piemērot sankcijas korumpētajām Krievijas amatpersonām, norādot, ka plašās Krievijai piemērotās sankcijas nedarbojas.

Uzrunājot Lielbritānijas parlamenta ārlietu komiteju, Hodorkovskis arī pauda pārliecību, ka ciešākas attiecības starp Rietumiem un Krieviju nav iespējamas, un Krievijas prezidenta Vladimira Putina vienīgais mērķis ir varas saglabāšana.

Hodorkovskis uzskata, ka plašāku pasākumu īstenošana, piemēram, sankciju pastiprināšana nav lietderīga, jo tā tikai saliedē sabiedrību ap Kremli. Tomēr Lielbritānijas spēkos ir daudz izdarīt, kad runa ir par režīma pārstāvjiem, Putina tuvāko cilvēku loku.

«Krievijas politiskajā elitē Lielbritānija ir diezgan populāra kā nelegāli iegūtās naudas vieta,» Lielbritānijas parlamenta locekļiem sacīja Hodorkovskis.

Viņš sacīja, ka Krievijas varasiestādes devušas opozīcijai klusu balsi. «Ja tā kļūst kaut nedaudz skaļāka, tā tiek apklusināta,» viņš piebilda.

Jautāts par cilvēktiesību stāvokli Krievijā, Hodorkovskis atbildēja smejoties.

«Tādu nav,» sacīja bijušais Krievijas naftas kompānijas JUKOS vadītājs.

Hodorkovskis, kurš tolaik bija Krievijas bagātākais cilvēks, tika aizturēts 2003.gada 25.oktobrī, kad viņš bija JUKOS vadītājs un viens no tā akcionāriem, pēc apsūdzības līdzekļu izlaupīšanā un nodokļu nemaksāšanā. 2005.gadā viņš tika atzīts par vainīgu krāpniecībā un citos ekonomiskos noziegumos. Pēc vairākām pārsūdzībām viņam piespriestais ieslodzījuma termiņš bija desmit gadi un desmit mēneši.

Hodorkovskis, neatzīstot savu vainu, 2013.gadā nosūtīja Krievijas prezidentam Putinam lūgumu par apžēlošanu ģimenes apstākļu dēļ. Putins 2013.gada 20.decembrī parakstīja dekrētu par apžēlošanu, un Hodorkovskis tika atbrīvots.

Pēc apžēlošanas Hodorkovskis ar ģimeni dzīvo Šveicē.

Uz augšu