Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Tukumā pašvaldība izbūvē ielu uz «Vienotības» ziedotāja īpašumu

LTV "De Facto"
Tukumā pašvaldība izbūvē ielu uz «Vienotības» ziedotāja īpašumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Iela Tukumā par pašvaldības naudu izbūvēta pēc partijas «Vienotība» ziedotāja lūguma, paslepus, izvēloties «savu» piegādātāju un neinformējot būvvaldi, izpētījis Latvijas Televīzijas raidījums «de facto». Par vainīgo šobrīd tiek uzskatīta par darbiem atbildīgā amatpersona. Savukārt politiķi savu iespējamo interešu konfliktu neatzīst. Turpretim uzteic sevi par vietējo uzņēmēju atbalstīšanu un pilsētas infrastruktūras attīstīšanu.

Nule bija noslēgušies Tukuma pilsētas svētki. Daļa cilvēku bija devušies atvaļinājumos. Acīmredzot pirms dažiem mēnešiem – augustā - neviens tā īsti nepievērsa uzmanību būvdarbiem mazajā Pārupes ielā. Glīti noklātais asfalts, izbruģētais gājēju ceļš un laternas uzstādītas ielā, kurai apkārt nekā nav - vien dažas dārza būdas un pļavas desmitiem hektāru platībā. Pārupes iela krustojas ar kādu citu – Zaļo ielu. Arī tā pērn tika izbūvēta par pašvaldības līdzekļiem. Šie ceļi papildina viens otru un aizved pie uzņēmuma «Telms» durvīm. «Tā bija uzņēmēja iniciatīva,» to, kāpēc ielu izbūve sākta, atklāj Tukuma novada domes izpilddirektors Māris Rudaus-Rudovskis («Vienotība»). «Pirms vairākiem gadiem, kad mēs veicām maģistrālās ielas izbūvi, tika aizliegts pagrieziens uz šo uzņēmumu. Tas gan «Sadales tīkliem», gan vairākiem uzņēmējiem, bet šim uzņēmējam visvairāk, radīja papildu attālumu piekļūšanai savam uzņēmumam.»

No vienas puses, šķiet, uzteicamas politiķu rūpes par infrastruktūras uzlabošanu, lai atvieglotu darbu uzņēmumiem. Tajā pašā laikā šis lēmums kļūst neviennozīmīgs brīdī, kad izgaismojas Pārupes ielas apkārtnē esošo pļavu īpašnieki, kā arī atklājas uzņēmuma «Telms» vadības sasaiste ar konkrētu politisko spēku.

Daļa no pļavām pieder pašvaldības izpilddirektora Rudaus-Rudovska («Vienotība») firmai. Apmēram 10 hektāru platībā esošā zeme pieder «Vienotības» ģenerālsekretāra Arta Kampara sievai. Savukārt vēl vienas pļavas īpašnieks ir Elektroapgādes sistēmu un ēku būvniecības uzņēmums «Telms». Tā vadība pirms un pēc pašvaldību vēlēšanām bijusi aktīva «Vienotības» ziedotāja. Viņi ziedojuši gan mazākas, gan lielākas naudas summas. Kopumā – vairākus desmitus tūkstošu eiro. Tas nepārsteidz. Iemesls - pašvaldību vēlēšanās uzņēmuma īpašnieks Raivis Nikolājevs startēja no viena saraksta ar domes izpilddirektoru Rudaus-Rudovski.

«Viņš ir mans klasesbiedrs. Es to nenoliedzu, bet tam nav nekāda sakara ar to, ka mēs izbūvējam šo ielu,» norāda Rudaus-Rudovskis. Viņš taisnojas: «Šobrīd Tukumā mēs būvējam ielas par Eiropas, pašvaldības naudu, būvējam dāņiem, somiem, vēl vairāku tautību uzņēmējiem par vairākiem miljoniem, bet šeit nāk vietējais latviešu uzņēmējs ar savu līdzfinansējumu un mēs mēģinām viņam pateikt, ka tas ir slikti?» Uzņēmēja līdzfinansējums par Pārupes ielas būvniecību rezultātā tomēr neesot saņemts. Vairāk nekā 93 tūkstošus eiro nācās segt no pašvaldības budžeta līdzekļiem. Taču uzņēmējs savā rīcībā ieguva ne tikai ceļu, bet arī domes pasūtījumu. Tam vajadzēja uzstādīt Pārupes ielas malā esošās laternas.

«Telms» regulāri saņēmis pasūtījumus no Tukuma novada domes. Piemēram, pērn tam bija uzticēts pārbūvēt aktu zāli par nepilniem 300 tūkstošiem eiro, gadu iepriekš par vēl lielāku summu izveidot futbola laukumu. Acīmredzot «Telma» piedāvājums bijis visizdevīgākais, arī šoreiz.

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans («Tukuma pilsētai un novadam») nespēj atbildēt, kādi vēl uzņēmumi tikai aptaujāti, lai izvēlētos izdevīgāko piedāvājumu: «To es nevarēšu jums atbildēt, cik ir aptaujāti, bet es no paskaidrojuma redzu, ka ir aptaujāti.» Par notikušo paskaidrojums bija jāraksta pašvaldības Komunālās nodaļas vadītājam. Rezultātā vēl atklājās, ka darbi notikuši bez būvprojekta un būvvaldes ziņas. «Laiks Latvijā, lai mēs kaut ko kvalitatīvi varētu uzbūvēt, ir šie vasaras mēneši. Papīrus mēs varam līdz ziemai sakārtot kaut desmit kārtās! Ar papīru vai projektu neviena iela vēl nav uzbūvēta,» uzskata Tukuma novada domes Komunālās nodaļas vadītājs Ģirts Ruģelis. Paskaidrojumā Ruģelis rakstījis, ka, neizstrādājot būvprojektu, esot centies ietaupīt pašvaldības naudu. Novada mērs izceļ tieši šo pārkāpumu. Savukārt iespējamo interešu konfliktu izpilddirektora un «Telms» īpašnieka starpā nekomentē. Par to gan esot interesējies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. «KNAB ir pieprasījis šos dokumentus izvērtēšanai savas kompetences ietvaros,» apstiprina Lukmans.

Savukārt «pašvaldības labumu» guvējs, uzņēmējs Nikolājevs birojā šonedēļ nebija sastopams, «esot komandējumā». Arī uz «de facto» rakstiski iesūtītajiem jautājumiem neatbildēja.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu