Skip to footer
Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Kā cīnīties ar tarakāniem (54)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kaimiņi taisīja remontu, izgāza sienas, un visos dzīvokļos strauji saviesās tarakāni. Daži tos indē, citi ne. Es jau tik daudz naudas esmu iztērējusi lamatiņās, želejās, pūšamajos, esmu alū un cukurūdenī mērcējusi lupatas, gar sienām tās likusi, taču vienalga ciemiņu pilna māja… Nav vairs ne spēka, ne naudas, lai turpinātu cīniņu. No ķīmiskajiem līdzekļiem pašai jau paliek slikti. Varbūt ir kādas firmas, kas nodarbojas ar kaitēkļu iznīcināšanu? Kā ar tām sazināties? Cik maksā to pakalpojumi?

Naktī, ejot uz virtuvi pēc glāzes ūdens, konstatēju, ka pa galdu skraida kaut kādi kukaiņi. Ilgu laiku pavadīju tumsā ar Kobras pudeli rokās, cenšoties tikt tiem klāt. Kā iededzu gaismu, tie momentā pazuda. Paziņas teica, ka tie ir prūši. Bet no kurienes tie uzradās un kur pazuda? Naktīs, ejot uz virtuvi, visu laiku izjūtu bailes, ka atkal tos ieraudzīšu…

Aija Kuldīgā

Galvenais – tīrība

Efektīvākais veids cīņā ar tarakāniem jeb, pareizāk, virtuves prusakiem ir telpās gādāt par nevainojamu kārtību un tīrību, jo tie pārtiek no pārtikas atliekām un dažādām drupačām. Ēdienu nedrīkst pat iznest ārpus virtuves, tad prusaki ieviešas arī dzīvojamās istabās un pat grāmatu plauktos. Labvēlīgos apstākļos tie strauji vairojas. Ja nekas netiek darīts, tarakānus apkarot kļūst arvien grūtāk. Tie ir visai sabiedriski kukaiņi, tāpēc labprāt ierodas no citām teritorijām, kur tiem nav tik labvēlīga vide. Svarīgi panākt, lai ciemiņiem nebūtu ko ēst un kur paslēpties. Tiem nepatīk aukstums. Kukaiņu iemīļotā temperatūra ir + 20…+25 °C. Ja tā ir zemāka par +7 °C, tie jau tiek apdraudēti – nespēj pārvietoties, baroties un aiziet bojā. Vasarā kukaiņi uzturas arī ārā, bet rudenī meklē, kur ir silts un netīrs un pieejams kas ēdams, visdrīzāk – virtuvē.

Mājas apstākļos

Tarakānu apkarošanai mājas apstākļos piedāvā jo daudzus līdzekļus, taču atsauksmes par to efektivitāti ir visai pretrunīgas. Pat pieminētā Kobra uzskatāmus rezultātus dod tikai tad, ja izdodas to izsmidzināt tiešā trāpījumā, kas, protams, ir visai riskants pasākums. Atliek vien cerēt, ka aizbēgušie aiziet bojā vēlāk…

Par labu aizvien tiek uzskatīts tā sauktais zīmulītis, kuru joprojām ražo Krievijā, tikai nopirkt gan to vairs var vienīgi tirgū, saimniecības preču tirgotavās. Ar zīmulīti novelk pa prusaku takām – gar mēbelēm, ventilācijas lūkām, grīdlīstēm un citur. Kukaiņi saindējas, pārskrienot šīs strīpas, un iznīkst. Modernie iznīcināšanas līdzekļi it bieži nav efektīvi tādēļ, ka tie izgatavoti pēc iespējas draudzīgāki cilvēka veselībai, jo šāds risks pastāv vienmēr, ar ķīmiju aizraujoties.

Darbs profesionāļiem

Prusaku iznīcināšanu drošāk uzticēt profesionāļiem – firmām, kas nodarbojas ar telpu uzkopšanu, tai skaitā dažādu insektu apkarošanu. SIA "Tīrība" servisa darbinieks Jānis Skutelis uzsver, ka efektīvai kaitēkļu likvidēšanai tiešām nepietiek ar veikalos nopērkamajiem līdzekļiem.

– Mēs apkarošanai izmantojam šķidro ķīmiju un gēlu – līdzekļus, kuri nav pieejami mazumtirdzniecībā. Kukainis saindējas pats un saindē arī citus. Ja tarakāni mitinās vienā dzīvoklī, visdrīzāk, tie apmetušies arī blakus mājokļos. Visefektīvākais variants, ja kaimiņi spēj vienoties par kopēju izsaukumu un apkarošanu veic vienā paņēmienā visā mājā. Taču parasti jau tas notiek tikai vienā dzīvoklī, – stāsta J. Skutelis.

Vienistabas dzīvokļa (atkarībā no platības) telpu ķīmiskā apstrāde parasti aizņem desmit minūtes. Cenu par pakalpojumu parasti nosaka servisa darbinieks, ierodoties mājās un parēķinot, cik daudz preparāta nepieciešams telpām. Jo vairāk tarakānu un to mītņu vietu, jo cena ir augstāka. Vidēji vienistabas dzīvoklī, sākot no 15 latiem.

Pēc ķīmiskās apstrādes cilvēki var uzturēties telpās, tikai ieteicams atvērt logus. Divas trīs dienas nevajadzētu mazgāt ne sienas, ne grīdu, jo līdzekļi iedarbojas sausā veidā.

J. Skutelis uzsver, ka nav garantijas, ka prusaki pēc laika atkal neparādīsies. Tos iespējams pārnest pat no veikala. Nav arī taisnība, ka prusaki mitinās tikai vecās mājās.

Konsultēja Latvijas Entomoloģijas biedrības prezidents, entomologs Voldemārs Spuņģis.

***

UZZIŅA

Ķīmiskie līdzekļi, kas nopērkami veikalos:

- Cobra – kombinētais aerosols, izsmidzināms kukaiņu pārvietošanās vietās (Ls 1,65*).

- Vape multiinseat killer – aerosols rāpojošo un lidojošo insektu iznīcināšanai (Ls 3,09).

- Raid Super – pretkukaiņu aerosols (Ls 1,85).

- Out – aerosols prusaku, blusu un skudru iznīcināšanai (Ls 0,99).

- Combat – prusaku iznīcināšanas diski, kas izraisa saindēšanās ķēdes reakciju. Izliekami mītnes vietās, viens disks paredzēts aptuveni četru kvadrātmetru apstrādei. Iepakojumā 12 diski (Ls 5,29).

- Dohloks – prusaku iznīcināšanas sistēma – mājiņa (Ls 1,74).

- Dohloks – prusaku iznīcināšanas želeja, kuru uzklāj to mītnes vietās (Ls 0,99).

* Veikalos "Drogas"

***

Firmas, kas iznīcina tarakānus

Rīgā: SIA "Aktis", SIA "Tīrība", SIA "Dezinfa", SIA "Megapols", SIA "Balt Ursus", z/s "Priednieki 2", SIA "T.T.R.", SIA "Slazds-C", SIA "Dezinfekcijas stacija", SIA "Megapols", SIA "Arkāns", SIA "UK Serviss", SIA "Artem"; Saldū – SIA "Derad-S"; Liepājā – SIA "Sanserviss"; Daugavpilī – SIA "Sadzīves pakalpojumu kombināts"; Siguldā – SIA "MP Group"; Aizkrauklē – SIA "Dezinfektors"; Jelgavā – SIA "Sebris"; Bauskā – SIA "Ako M"; Madonā, Balvos – SIA "Derateks".

Komentāri (54)
Svarīgākais
Uz augšu