Par daudziem citiem orgāniem, kaut vai par to pašu sirdi un asinsvadiem, acīm vai elpceļiem, mūs mudina pastāvīgi rūpēties jau kopš bērnības, cilvēki zina, kādi ir slimību profilakses pasākumi. Vai par aknām jādomā mazāk?
– Ja dzīvesveids ir vairāk vai mazāk normāls, tad par aknām var īpaši neuztraukties, tās perfekti izpilda savu uzdevumu organismā. Aknās ir ļoti daudz dažādu fermentu sistēmu, katra no tām ir atbildīga par kaut kādu savu vielmaiņas procesa daļu. Šīs fermentu sistēmas ne vienmēr darbojas vienādi efektīvi. Piemēram, ir cilvēki, kuri slikti panes alkoholu, paģiru sindroms viņiem izpaužas daudz smagāk nekā citiem. Tas nozīmē, ka fermentu sistēmas, kuras ir atbildīgas par alkohola pārstrādi organismā, nedarbojas pietiekami efektīvi. Gadās arī dažādu uztura produktu nepanesība, ko nevajadzētu jaukt ar alerģiju. Bieži vien vecāki novēro, ka bērns nepanes kādu produktu, tas izraisa sliktu dūšu, vemšanu, caureju. Šajā vecumā aknas vēl ir attīstības stadijā, un iespējams, ka, bērnam augot, viss nostāsies savās vietās.
Aknās deponējas diezgan daudz dažādu vielu. Klasisks piemērs ir cukurs, kas deponējas aknās ar insulīna palīdzību. Tur tas tiek uzglabāts, līdz organismā pieaug pieprasījums, tad attiecīgs ķīmisks signāls iedarbina fermentu sistēmu.
Aknas tāpat kā daudzi citi orgāni piedalās tipiskajās stresa reakcijās, jo ražo dažādus olbaltumus un hormonus, kas palīdz stresa reakcijai sākties un loģiski beigties. Diemžēl tad, ja stresa reakcijas slāņojas cita uz citas un nākamā jau sākas, pirms beigusies iepriekšējā, iestājas dažādu orgānu un orgānu sistēmu, tai skaitā aknu, pārslodze, jo arī kaitīgie vielmaiņas galaprodukti ir viens no stresu pavadošajiem elementiem. Tie ir ļoti sarežģīti bioķīmiski mehānismi.
Laikam gan pēc kārtīgas maltītes, kad ēsts kaut kas asāks vai treknāks, katrs savu reizi būs jutis smagumu labajā paribē. Tādos brīžos cilvēki mēdz teikt – kuņģis nestrādā, bet īstenībā visbiežāk tā ir aknu pārslodze. Tomēr ar laiku aknas tiek galā.
Daži cilvēki uzskata, ka aknām nepieciešams treniņš – ja regulāri ēd šos smagos ēdienus, tad aknas arī strādā, bet, ja pārsvarā pārtiek no dārzeņiem un tad pēkšņi apēd ko sātīgāku, tad gan sākas problēmas. Vai tā ir?
– Ne velti, runājot par uzturu, speciālisti uzsver, ka tam jābūt pilnvērtīgam. Pilnvērtīgs – tas nozīmē arī daudzveidīgs. Dažādas fermentu sistēmas ir arī jātrenē, tām vajadzīgs zināms laiks, lai darbība sasniegtu maksimālo efektivitāti, pārstrādājot tās vai citas vielas. Eksistē arī pietiekami daudz preparātu, kas palīdz aknām strādāt un tikt galā ar palielinātu slodzi, tie ir brīvi pieejami aptiekās. Nemaz nav slikti, ja sātīgākas maltītes gadījumā cilvēki tos lieto.
Un kā ar plaši reklamētajām fermentu tabletēm?
– Fermentu tabletes palīdz arī aknu darbībai, bet vairāk tās domātas aizkuņģa dziedzerim, kuram tiek vislielākā fermentatīvā slodze. Gastronomiskos vai alkoholiskos triecienus un arī stresu aizkuņģa dziedzeris uzņem krietni smagāk nekā aknas, jo tām ir daudz lielāka rezerve. Pirms svētku maltītes var lietot fermentu tableti vai apēst, piemēram, kādu pīrādziņu vai sviestmaizi, lai stimulētu attiecīgos iekšējos orgānus sākt strādāt. Tomēr patiesībā pārēšanos var uzskatīt par noziegumu – nevis pret citiem, bet pret sevi. Arī pēc gavēņa nedrīkst uzreiz negausīgi pieēsties, bet pie ierastās ēdienkartes jāatgriežas pakāpeniski. Starp citu, gavēnis nav domāts, lai nomestu lieko svaru. Tas ļauj aknām kārtīgi pastrādāt un attīrīt organismu. Uz tā balstās arī organisma attīrīšanas shēmas, kuras piedāvā medicīna. Pamats ir visur viens un tas pats – noteikts ritms, režīms, ko ēdam, kā ēdam un kad. Kļūst skaidrāka galva, uzlabojas sejas krāsa un ādas stāvoklis.