Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Vīruss "uzberž" tulznu mutē (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto
Foto: www.flickr.com

Pretīga sajūta, mutē nevar paņemt ne saldu, ne skābu, ne aukstu, ne karstu. Kož un dedzina. Pat mīkstu maizi ēdot, liekas, ka žiletes starp zobiem. Kas tas ir?

Ieskatoties mutē, pamanāms, ka vaiga iekšpusē, uz un zem mēles un aukslēju rajonā ir tulznas jeb čūlas, sāpīgi izsitumi. Tas ir stomatīts, stāsta Zemgales Mutes veselības centra higiēniste Eva Žaugre. Šī kaite var piemeklēt ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos. Sasirgušajam var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra un palielināti limfmezgli.

Slimība vienā dienā nepāriet

Eva Žaugre skaidro, ka saslimšanu var izraisīt vīrusi, galvenais – viens no herpes vīrusa veidiem. Iemesls var būt arī kāda vispārēja saslimšana vai alerģiska reakcija uz kādu konkrētu pārtikas produktu vai medikamentu. Stomatīts var sākties, arī traumējot mutes dobuma gļotādu ar dažādiem priekšmetiem. Visbiežāk ar stomatītu saslimst bērni, visvairāk līdz triju gadu vecumam, 80 – 90 procentiem vecāku šī kaite ir zināma. Nereti tā sakrīt ar zobu šķilšanos. Stomatīts ir ļoti lipīgs, tāpēc bieži vien no mazā slimnieka to pārmanto visa ģimene. Bērni var inficēties, kopā spēlējoties, lietojot vienas rotaļlietas un pārtikas traukus. Ja ir stomatīts, nevajadzētu mazuli vest uz bērnudārzu, pulciņiem, rotaļu laukumiem. Slimība vienā dienā nepāriet, parasti izdodas izārstēties 10 – 14 dienās. Jo vairāk čūlu un bojājumu, jo smagāka saslimšana. Cilvēki ar vājāku imunitāti, īpaši bērni, slimo ilgāk. Kad piemeklējusi šī kaite, daudzi nevar saprast, vai doties pie ģimenes ārsta vai stomatologa. Eva Žaugre uzskata, ka ģimenes ārsta konsultācija nepieciešama, lai pārbaudītu vispārējo veselības stāvokli, noskaidrotu saslimšanas cēloni un nozīmētu terapiju, kas pazemina paaugstināto temperatūru, mazina sāpes. Tālākā ārstēšana vērsta uz to, lai atvieglotu sāpes un nepieļautu citas infekcijas attīstību. Savukārt stomatologs apskata mutes dobumu un čūlas, gļotādu apstrādā ar speciāliem līdzekļiem, kas arī atvieglo nepatīkamās sajūtas.

Jāizvēlas šķidrs un vēss ēdiens

Ārstējoties mājās, uz sāpīgajām vietām mutē var smērēt aptiekā nopērkamas ziedes – «Sanagel», gelus «Kamistad» un «Dentinox». Zīdaiņiem palīdz tās ziedes, ko lieto zobu šķilšanās sāpju mazināšanai. Ziedes rūpīgi jāsmērē uz sāpošajām vietām vairākas reizes dienā, pirms lietošanas noteikti jāizlasa instrukcija. Ja mutes gļotāda ir tā bojāta, ka ēšana sagādā sāpes, jāizvēlas mīksts, šķidrs, vēlams vēss ēdiens, piemēram, liess jogurts, kefīrs, biezpiens ar krējumu. Svarīgi ir daudz dzert. Nevajag pārspīlēt ar tīrību un šajā laikā tīrīt zobus ar suku un pastu. Ja mute ļoti sāp, pietiek to izskalot ar ūdeni un kumelīšu novārījumu. Lai nepieļautu citas infekcijas attīstību, mutes dobumu iesaka skalot ar dezinficējošu mutes skalojamo līdzekli, piemēram, hlorheksidīna šķīdumu. Bērniem trīs četru gadu vecumā aptiekā nopērkamas sūkājamās tabletes ar antibakteriālām un viegli anestezējošām vielām. Antibiotikas parasti nav nepieciešamas. Ir zināmi tautas medicīnas līdzekļi pret šo ligu – palīdz saputota olbaltuma vai svaigi sarīvēta kartupeļa paturēšana mutē. Arī olīveļļas vai smiltsērkšķu eļļas smērēšana mutē atvieglo nepatīkamās sajūtas mazuļiem. Ja sāpīgās čūliņas mutē veidojas alerģiskas reakcijas dēļ, jāmeklē cēlonis. Pārtraucot lietot vainīgo pārtikas produktu vai medikamentu, pāriet arī stomatīts. Bērniem jācenšas stiprināt imūnsistēmu, lai infekcijas tik viegli netiek klāt.

Komentāri (2)
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu