Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Igaunija pieprasa Latvijas paskaidrojumus Pedeles piesārņošanas lietā (16)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Igaunijas vides ministrs Jānuss Tamkivi otrdien nosūtījis vēstuli savam Latvijas kolēģim Raimondam Vējonim, lūdzot sniegt paskaidrojumus par slūžu atvēršanu Latvijas pusē uz Pedeles, ziņo "Postimees Online".

Slūžu atvēršanas rezultātā dubļi un nosēdumi, kas aiz tām bija sakrājušies, nonākuši Igaunijas pusē.

"Kopš 1994.gada starp Igauniju un Latviju ir vienošanās par sadarbību vides [jautājumos], kas paredz, ka Igaunija un Latvija attīsta un paplašina sadarbību vides jomā, tostarp apmainoties ar informāciju," norādīja Igaunijas Vides ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas padomniece Agnese Jirgensa.

Viņa piebilda, ka informācijas apmaiņu un konsultēšanos, plānojot darbus pierobežas ūdenstilpēs, pieprasa arī 1992.gada Helsinku konvencija.

Savukārt Valkas domes pārstāve Inguna Medne kategoriski noraida apgalvojumus, ka igauņi par slūžu atvēršanu nav informēti.

Kā norāda domes pārstāve, slūžu atvēršana notikusi ES Igaunijas - Latvijas Programmas 2007-2013 projekta "IAVV - Increasing the Attractiveness of Valga - Valka" ("Valgas - Valkas atraktivitātes uzlabošana") ietvaros. Tāpēc tilta slūžu rekonstrukcijas laikā no 20.līdz 23.jūlijam tika atvērtas Pedeles tilta slūžas un nolaista ūdens masa.

"Regulāri, vismaz reizi mēnesī, notiek Valkas un Valgas pilsētu un reģiona amatpersonu tikšanās. Bez tam iepriekšminētā projekta vadošais partneris ir Valgas pilsētas valde. Arī slūžu atvēršanas darbos piedalījās abu pilsētu - Valkas un Valgas pārstāvji un atbildīgie speciālisti, kuri atbild par ūdens sistēmām," norādīja Medne.

Valkas novada domes izpilddirektors Guntis Bašķis atzīst, ka līdz ar slūžu atvēršanu vēja sapūstās niedres un zāle pārgāja Igaunijas teritorijā.

"Tas varētu būt arī neliels uzduļķojums, bet ne piesārņojums. Upes krastos nav nekādu rūpniecības uzņēmumu, bet tur esošās privātmājas ir pievienotas pilsētas kopējam kanalizācijas tīklam un visi šo māju ūdeņi caur sūknētavu nonāk pilsētas attīrīšanas iekārtās," norāda Bašķis.

Kā iespējamo piesārņojuma avotu Bašķis min Latvijas - Igaunijas robežupi Varžupīti, kas ietek Pedelē.

Lai noskaidrotu piesārņojuma cēloņus, 3.augustā atbildīgie vides aizsardzības speciālisti kopīgi ar Valkas un Valgas pašvaldību amatpersonām apskatīja upi un vairākās vietās paņēma ūdens paraugus analīžu veikšanai gan Igaunijas, gan Latvijas teritorijā. Savukārt 4.augustā ūdens paraugus analīzēm gan no Pedeles, gan Varžupītes paņēma VA "Sabiedrības veselības aģentūra" Valmieras filiāle. Ja ūdens analīzes uzrādīs koli baktērijas, ļoti nopietni tiks veikta visu upes tuvumā esošo privātmāju pārbaude, lai noskaidrotu, kurp aiziet šo māju kanalizācija.

Komentāri (16)
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu