/nginx/o/2025/05/14/16844610t1h53f0.png)
Bijušā mēra ģimenes un brāļa uzņēmums viņa valdīšanas laikā ieguvis 37,9 miljonus vērtus līgumus. “A kāpēc ne?” ir viņu atbilde.
Kad Rēzeknē atklāja miljonu vērtu āra baseinu ar džakuzi, pirmais ūdenī orķestra pavadījumā metās tā laika pilsētas mērs Aleksandrs Bartaševičs (tolaik Saskaņa, tagad – Kopā Latvijai). Blakus peldēja brālis Mihails, kura firma “Latgalija” baseinu uzcēla.
/nginx/o/2025/05/14/16844611t1hb250.jpg)
Pilsētā nekad nav bijis noslēpums, ka, kamēr viens brālis vadīja domi, otrs regulāri uzvarēja Rēzeknes iepirkumos. Formāli uzņēmuma daļas noformētas uz mēra sievu Olgu, taču tikai naivie varētu noticēt, ka tas noticis bez viņa rokas un ka viņš nav patiesais ieguvējs.
Re:Baltica apkopotie dati pirmo reizi parāda ģimenes biznesa vērienu. 14 gados, kamēr Aleksandrs Bartaševičs bija mērs, ar ģimeni saistītie uzņēmumi ir ieguvuši pasūtījumus vismaz 37,9 miljonu eiro vērtībā.
Tiesa, pēc šīm vēlēšanām “veiksmes stāstam” var pienākt gals, jo starp brāļu ģimenēm sācies karš, ko tās risina tiesā.
Miljonu līgumi
/nginx/o/2025/05/14/16844615t1hb1ff.png)
Ja pie kāda celtniecības objekta Rēzeknē stāv spēkrati ar uzrakstu “Būvēsim kopā”, ir skaidrs, ka darbus veic firma “Latgalija”. Tā jau kopš 90.gadiem pieder Bartaševiču ģimenei. Sākotnēji – tēvam un abiem dēliem. Kad Aleksandrs Bartaševičs sāka vadīt domi, viņa vietu uzņēmumā ieņēma sieva Olga.
Ar to vien ģimenes būvniecības impērija nebeidzas. Divtūkstošo gadu sākumā tapa pilnsabiedrība “Latgales būve”. Tajā apvienojās vairāki reģiona būvnieki, tostarp “Latgalija”. “Latgales būves” vienīgā patiesā labuma guvēja ir vēl viena Bartaševiču ģimenes locekle – Mihaila sieva Svetlana.
Mediji ne reizi vien vēstījuši, ka “Latgalija” un “Latgales būve” saņem domes pasūtījumus, taču līdz šim nebija skaidrs, cik daudz to ir un par kādu summu ir runa.
/nginx/o/2025/05/14/16844617t1h2b38.png)
Re:Baltica Rēzeknes domei izprasīja informāciju par visiem līgumiem, ko tā no 2009. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 2. novembrim slēgusi ar “Latgaliju” un “Latgales būvi”. Tas ir laika posms no Bartaševiča ievēlēšanas par domes vadītāju līdz viņa atstādināšanai par pārkāpumiem pilsētai draudošā bankrota priekšā.
/nginx/o/2025/05/14/16844616t1h97d0.png)
Bijušā mēra sievas un brāļa firma “Latgalija” Rēzeknē tika gan pie nelieliem ielu remonta līgumiem, gan pie miljoniem vērtiem iepirkumiem. “Latgalija” pārbūvēja pilsētas slimnīcu, atjaunoja bērnudārzus un skolas, izveidoja parku pie ezera, uzcēla baseinu un citus objektus. Kopumā dome ar “Latgalija” noslēdza līgumus par 20 miljoniem eiro.
Ne sliktāk veicās arī “Latgales būvei”. Ar to parakstīti līgumi par 17,9 miljoniem. “Latgales būves” paspārnē tapa sporta centrs, renovētas slimnīcas nodaļas, rekonstruēts Kultūrvēstures muzejs un citas Rēzeknē zināmas celtnes.
(Rēzeknes domes apkopotais “Latgalija” un “Latgales būve” līgumu pilns saraksts pieejams šeit.)
Galerija: Apskati Bartaševiču ģimenes objektus Rēzeknē
Galerijā redzama lielākā daļa “Latgalija” un “Latgales būve” objektu. Foto: Tenis Bikovskis
Kā tas var būt legāli?
“Šis stāsts ir ar jau zināmu bārdu,” saka KNAB pārstāvis Andris Donskis. Iestāde regulāri pārbauda Rēzeknes iepirkumus, kuros uzvar Bartaševiču firmas, taču iznākums vienmēr viens – nekāda interešu konflikta.
Donskis uzsver, ka likums neliedz mēra ģimenei piedalīties publiskajos iepirkumos. Taču amatpersona nedrīkst piedalīties lemšanā, kas varētu ietekmēt uzvarētāju.
Un – vismaz uz papīra – mērs Bartaševičs to nekad nav darījis. “Viņš nav ne lēmis par iepirkuma uzvarētāju, ne piedalījies lēmuma pieņemšanā par iepirkuma komisijas iecelšanu. Faktiski viņš ir distancējies no šiem iepirkumiem,” uzsver Donskis.
Tātad – rokas tīras.
/nginx/o/2025/05/14/16844667t1hf502.png)
KNAB atzīst, ka ir aizdomīgi, ja viens uzņēmējs regulāri uzvar. Taču atklāt, ka tur slēpjas kāda vienošanās, tas nespēj.
“Mūsu iestādes bieži vien šādus jautājumus skata diezgan formāli. Persona nav iesaistījusies lemšanā, tātad nekas nav pārkāpts,” saka biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” vadītāja Krista Asmusa. Viņasprāt, tas, ka gadiem ilgi iepirkumos uzvar mēra ģimenes uzņēmumi, ir signāls dziļākas izpētes vajadzībai.
Jāatzīmē, ka Rēzeknes iepirkumi nesen pievērsa arī Eiropas izmeklētāju uzmanību. Aizdomās par interešu konfliktu pat tika iesaldēti 1,2 miljoni ES fondu naudas projektos, kurus realizēja “Latgalija” un “Latgales būve”.
Taču arī šī divarpus gadus ilgā izmeklēšana noslēdzās, izmeklētājiem nespējot atrast pārkāpumus. Eiropas Birojs krāpšanas apkarošanai atteicās Re:Baltica sniegt jebkādu informāciju par pārbaudi.
Brālim viss kārtībā
KNAB pārstāvis Donskis saka, ka pašām “amatpersonām vajadzētu filtrēt”, ko tās dara un kā tas izskatās iedzīvotāju acīs. Viņš šaubās, vai būtu samērīgi neļaut radiniekiem piedalīties konkursos: “Ņemot vērā, ka esam salīdzinoši maza valsts, pašvaldībās iepirkumos piedalās attiecīgā reģionā esošas kapitālsabiedrības un kaut kādas saites vienmēr veidojas”.
Līdzīgās domās ir arī “Delnas” vadītāja – nevajagot “iebraukt otrā grāvī” un liegt pavisam, bet pamatīgi uzraudzīt gan. “Pats par sevi fakts, ka ar mēru saistīto personu uzņēmumi uzvar, noteikti nav likuma pārkāpums. Bet tas noteikti ir sarkanais karogs, (..) šāda situācija nešķiet ikdienišķa, ka tik pārliecinoši uzvar uzņēmumi, kas ir cieši saistīti ar mēru,” viņa saka.
Viens no “Latgalijas” īpašniekiem – Mihails Bartaševičs -– jautāts, vai kādreiz apsvēris nepiedalīties brāļa vadītās pašvaldības konkursos, uzdod pretjautājumu: “A kāpēc ne?” Nekā aizdomīga šajā situācijā neesot, viņš uzsver sarunā ar Re:Baltica. “Vot, kāpēc man nepiedalīties konkursos? Pamatojums kāds? Es neredzu tādu pamatojumu, kāpēc man nepiedalīties. Man liekas, ka viss ir taisnīgi. Ir konkurss, es konkursā piedalos un vinnēju,” saka būvnieks. Vienošanās ar brāli viņam neesot.
Pats bijušais mērs intervijai nepiekrita, taču iepriekš publiski pauda, ka problēmu neredz.
Ģimenes tiekas tiesā
Taču ģimenes biznesu, iespējams, gaida pārmaiņas, jo radi ir sastrīdējušies. Tiesas šobrīd skata pat divas civillietas. Vienā eksmēra sieva Olga vēršas pret “Latgaliju” par dalībnieku sapulces lēmumu atzīšanu par spēkā neesošu. Otrā – “Latgalija” pret viņu, lai izslēgtu no biznesa.
“Cilvēks grib nospiest no manis daļu uzņēmumā. Viņa ļoti nekorekti grib jebkuriem mērķiem atsavināt manu daļu,” par brāļa sievu Olgu saka Mihails Bartaševičs. Pēc viņa vārdiem, viņas galvenais mērķis esot “izspiest naudu”. “Viņa neapstiprina bilances. Vienkārši neapstiprina bilances un viss. (..) Grib uzņēmumu nogremdēt un, lai viņš pazūd, vai samaksāju viņai naudu.” “Latgalija” īpašnieks neatklāj, cik daudz radiniece prasa, bet uz jautājumu, vai tie ir desmiti tūkstošu, atbild: “Vairāk. Daudz.”
Naudu viņš nemaksāšot, tāpēc konfliktu risina tiesā.
Sīkāk par konfliktu būvnieks runāt negrib – tā esot ģimenes privātā lieta, kas ilgst jau vairākus gadus. Vai iesaistīts arī pats bijušais mērs? “Nu, ģimene ir ģimene, es nezinu,” viņš nosaka.
/nginx/o/2025/05/14/16844672t1hf463.jpg)
Bijušais Rēzeknes mērs vienmēr saka, ka viņa grezno dzīvesveidu nodrošina sieva Olga. Piemēram, “Mercedes” auto, ar kuru viņš pārvietojas, esot dzīvesbiedres. Tāpat mediji vēstījuši, ka Bartaševiču ģimenei pieder vismaz miljonu eiro vērti nekustamie īpašumi Rīgā. Turklāt eksmēru šobrīd tiesā par nepatiesu ziņu norādīšanu amatpersonas deklarācija – esot slēpis īpašumu Bulgārijā. Pats gan saka, ka arī tas ir sievas.
Iegūt otras strīda puses viedokli Re:Baltica neizdevās, jo, izdzirdējusi, ka zvana žurnāliste, Olga Bartaševiča nometa klausuli. Savukārt bijušais mērs sarunai nepiekrita, jo “jūs rakstāt visādas nepatiesības”.
Brālis Mihails Bartaševičs gan uzskata, ka konflikts neietekmēs uzņēmuma iespējas piedalīties un uzvarēt pašvaldības iepirkumos arī nākotnē. Pat tad, ja brālis Aleksandrs atkal tiks ievēlēts domē, par ko Rēzeknē šaubās retais. “Šeit nav nekādu sakarību. Vispār nav nekādu sakarību. Šeit ir mūsu darbs, viņam ir viņa darbs. Vispār nekāda atkarība nav.”
Autore Inese Braže
Redaktore Sanita Jemberga
Foto Tenis Bikovskis
Ilustrācijas Miko Rode
Tehniskais atbalsts Madara Eihe