/nginx/o/2018/07/15/9582861t1hce08.jpg)
Akciju tirgus joprojām saglabā optimismu, turklāt investoriem būtu vērts palūkoties uz strauji augošajiem Taivānas un Singapūras tirgiem, sacīja «SEB Private Banking» investīciju stratēģis Ingus Grasis.
Grasis norādīja, ka pēc vairāk nekā piecus gadus ilgušas izaugsmes akciju tirgus joprojām turpina saglabāt optimismu, un tāds tas saglabāsies tuvākajā nākotnē.
«SEB Private Banking» investīciju stratēģis stāstīja, ka akciju tirgus kāpumu vēsturiski pārtraukuši trīs faktori. Pirmkārt, spēcīga izaugsme un ražošanas jaudu noslogojums rada izmaksu un cenu straujāku kāpumu. Centrālā banka palielina bāzes procentu likmes, ienesīgums obligācijām pieaug, uzņēmumi samazina krājumus un kapitālieguldījumus, bet mājsaimniecības iegrožo patēriņu.
Otrkārt, dramatisks izejvielu cenu kāpums, īpaši naftai, iedragā pirktspēju naftu importējošās valstīs, izraisot strauju inflācijas, procentu likmju un obligāciju ienesīgumu kāpumu. Treškārt, spekulatīva burbuļa pārplīšana rada ievērojamu finanšu aktīvu un nekustamā īpašuma cenu kritumu, veicinot vispārējo cenu kritumu ekonomikā.
«Taču neviens no minētajiem trim faktoriem patlaban nav aktuāls, un tas ļauj pozitīvi domāt par akciju tirgu nākotni,» uzsvēra Grasis.
Vaicāts par pievilcīgākajiem akciju tirgiem, Grasis stāstīja, ka tās joprojām ir Skandināvijas un Āzijas valstis, īpaši izceļot otrās.
«Āzijas valstis ir straujāk augošais reģions pasaulē, tāpēc papildus trim nozīmīgākajiem Āzijas akciju tirgiem - Japānas, Ķīnas un Indijas - investoriem var būt interesanti vēl septiņu valstu akciju tirgi - Dienvidkoreja, Indonēzija, Taivāna, Taizeme, Malaizija, Filipīnas un Singapūra,» sacīja eksperts un piebilda, ka, analizējot dažādu rādītājus, visinteresantākie patlaban ir Taivānas un Singapūras akciju tirgi.
Kopumā vērtējot akciju tirgu, Grasis norādīja, ka pozitīvs redzējums par akcijām saglabājas tāpēc, ka joprojām ir zemas procentu likmes un obligāciju ienesīgumi padara akcijas par pievilcīgāku alternatīvu ilgtermiņā. Tāpat akciju tirgus optimismu nodrošina fakts, ka eirozonas ekonomikai palīdzēs vājāka valūta un strukturālo reformu pakāpeniski pieaugošā ietekme. «Eirozona var pozitīvi pārsteigt,» uzskata eksperts.