C, 23.03.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

«Plag.lv»: Plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk

LETA
«Plag.lv»: Plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Edijs Pālens/LETA

No programmas plaģiāta atklāšanai studentu darbos «Plag.lv» izstrādes pagājis gads un var secināt, ka plaģiāta studentu darbos kļuvis mazāk, informēja «Plag.lv» sistēmas izstrādātāji.

Kopumā gada laikā pārbaudes veiktas vairāk nekā 20 000 reižu - 2000 pārbaužu veica pasniedzēji, 18 000 - studenti. Pirmajās sistēmas testa pārbaudēs secināts, ka studentu darbos, kas veidoti 2010.-2013.gadā, apmēram katrā trešajā ceturtajā dokumentā bija plaģiāts. Patlaban šis rādītājs nedaudz samazinājies -

plaģiāts atrodams apmēram katrā piektajā darbā.

Kā skaidro programmas «Plag.lv» pārstāvis Arturs Vinkevičs, no vienas puses, šāda tendence nevar neiepriecināt, jo tas nozīmējot, ka pārbaudes sistēma nav izveidota veltīgi un dod augļus. «No otras puses, plaģiāta Latvijas augstskolu studentu darbos joprojām ir daudz. Salīdzinājumam, Francijā, kur arī veiksmīgi darbojas mūsu sistēma, plaģiātu atrod tikai vienā no 12 studentu nodotajiem darbiem,» secina Vinkevičs.

Francijā plaģiāta īpatsvars darbos nepārsniedz 5%, bet Latvijā un Lietuvā šis rādītājs ir 12-14%.

Lai arī ne Lietuvā, ne Latvijā nav norādīts, kāds plaģiāta īpatsvars ir pieļaujams, sistēmas izstrādātāji uzstāj, ka tehniskais plaģiāts nedrīkst būt vairāk par 5% no visa teksta. Tieši šo rādītāju ievēro arī citas plaģiāta noteikšanas programmas visā pasaulē.

«Kopumā situāciju Latvijas zinātnē var nosaukt par pieņemamu.

Dublētā satura samazināšanās pozitīvā tendence studentu darbos mūs ļoti priecē, taču, protams, vēl ir jāstrādā. Mēs ļoti ceram, ka nākamais sistēmas darbības gads palīdzēs vēl vairāk mazināt plaģiātismu Latvijas augstskolās,» pauž Arturs Vinkevičs.

Sistēma «Plag.lv» strādā Latvijā no 2014. gada septembra. Tā sniedz iespēju pārbaudīt jebkādu akadēmisko darbu kā studentiem, tā pasniedzējiem. Sistēma analizē un salīdzina darbu ar simtiem tiešsaistes avotu - no bibliotēkām līdz ziņu portāliem. «Plag.lv» izmanto pasniedzēji visās Latvijas augstskolās.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu