Greste aicina Ēģiptes prezidentu apžēlot viņu un viņa «Al Jazeera» kolēģus

Pēteris Greste pēc atbrīvošanas no ieslodzījuma Ēģiptē

Latviešu izcelsmes austrāliešu žurnālists Pēteris Greste, kuram līdz ar diviem citiem kolēģiem no televīzijas kanāla «Al Jazeera» Ēģiptes tiesa sestdien aizmuguriski piesprieda trīs gadu cietumsodu, svētdien aicinājis Ēģiptes prezidentu Abdelfatahu as Sisi apžēlot viņu un viņa kolēģus.

Greste svētdien žurnālistiem Sidnejā uzsvēra, ka šis spriedums ir politiski motivēts, jo tiesā netika iesniegti nekādi pierādījumi, kas liecinātu, ka viņi būtu darījušo ko sliktu.

«Prezidentam Sisi tagad ir iespēja vērst par labu šo netaisnību,» sacīja Greste, piebilstot, ka visas pasaules acis tagad ir pievērstas Ēģiptei.

«Tagad no prezidenta Sisi atkarīgs, vai viņš darīs to, ko sacījās darīt no sākuma, un tas ir - apžēlot mūs, ja mēs tiekam notiesāti,» sacīja žurnālists.

Sisi iepriekš izteicās, ka labprātāk vēlētos redzēt, kā žurnālisti tiek deportēti, nevis tiesāti. Prezidenta varā ir viņus apžēlot, ja viņš izšķirtos par šādu soli.

Kā ziņots, Ēģiptes tiesa sestdien piesprieda trīs gadus ilgus cietumsodus trim televīzijas kanāla «Al Jazeera» žurnālistiem, kas bija apsūdzēti sadarbībā ar aizliegto islāmistu kustību «Musulmaņu brālība» un «melīgu ziņu pārraidīšanā».

Notiesāto vidū ir arī Greste, kas tagad kļuvis arī par Latvijas pilsoni.

«Al Jazeera» žurnālisti, tai skaitā Greste, tika aizturēti 2013.gada 29.decembrī Kairā un pagājušā gada jūnijā notiesāti. Visi trīs apsūdzētie savu vainu noliedza.

Līdz ar Gresti tika notiesāti arī «Al Jazeera» angļu redakcijas Kairas biroja vadītājs Muhameds Fahmi, kurš ir gan Ēģiptes, gan Kanādas pilsonis, un producents Bahers Muhameds.

Grestem un Fahmi tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsodu, bet Muhamedam - desmit gadu cietumsodu.

Janvārī apelācijas tiesa šo spriedumu atcēla un uzdeva lietu izskatīt no jauna.

Februārī žurnālisti tika atbrīvoti no ieslodzījuma, un Grestem, kurš starplaikā bija ieguvis arī Latvijas pilsonību, atļāva no Ēģiptes izbraukt.

Atkārtotajā prāvā viņš tika tiesāts aizmuguriski un sprieduma nolasīšanas brīdī tiesas zālē neatradās.

Uz apsūdzēto sola bija vienīgi Fahami un Muhameds.

Arī Fahmi atteicās no Ēģiptes pilsonības, cerot, ka viņam kā Kanādas pilsonim arī tiks dota atļauja izceļot, taču varasiestādes tam nepiekrita.

Tiesa sestdien paziņoja, ka «pēc vispusīgas lietas izskatīšanas» tā konstatējusi, ka trijotne esot «izplatījusi nepatiesas ziņas» un ka viņi neesot nekādi žurnālisti, jo darbojušies bez jebkādām varasiestāžu atļaujām un licencēm.

Trīs gadus ilgi cietumsodi piespriesti arī trim šajā lietā apsūdzētajiem ēģiptiešu studentiem.

Prāva, kas izpelnījusies cilvēktiesību un preses brīvības aizstāvju nosodījumu, tiek uzskatīta par izpausmi Kairas konfliktam ar Kataru, kas atbalsta Musulmaņu brālību un kuras teritorijā bāzēts «Al Jazeera».

Reaģējot uz sestdienas spriedumu, «Al Jazeera» paziņoja, ka tas «nepakļaujas nekādai loģikai un veselajam saprātam».

«Visa lieta bija pārmērīgi politizēta un netika izskatīta brīvi un godīgi,» norādīja televīzijas kanāla pārstāvis, piebilstot, ka tas ir uzbrukums preses brīvībai.

Sašutumu par spriedumu sestdien pauda arī Austrālijas ārlietu ministre Džulija Bišopa.

Viņa norādīja, ka jau runājusi ar Gresti un ka izmantos visus diplomātiskos līdzekļus, lai panāktu viņa attaisnošanu.

Uz augšu