Abu Meri: jāatrod plāns, kā integrēt 250 cilvēkus, kas, visticamāk, būs sīrieši

Arābu kultūras centra vadītājs Hosams Abu Meri

FOTO: Ieva Lūka/LETA

Mums ir jāatrod plāns, kā integrēt 250 cilvēkus, ko Latvija plāno uzņemt kā bēgļus, kas, visticamāk, lielākā daļa būs sīrieši, pirmdien diskusijā par gaidāmo bēgļu uzņemšanu Latvijā uzsvēra Arābu kultūras centra vadītājs Hosams Abu Meri, kurš ir arī 12.Saeimas deputāts («Vienotība»).

«Nezinu, vai tas man maksās politisko karjeru, bet ir jārunā par faktiem, par cilvēkiem, kas grib tikt Eiropas Savienībā, jo viņiem draud nogalināšana,» diskusiju pirmdien atklāja Abu Meri, kurš pats nāk no Libānas.

Diskusiju viņš rīko pēc «nepatīkamajiem plakātiem» nesenajā piketā pie valdības, kas tika rīkots pret bēgļu uzņemšanu. Mediji iepriekš atspoguļoja, ka tajā bija redzami plakāti arī ar rasistiskiem saukļiem.

«Cilvēkiem var apnikt, ka par viņiem visu laiku runā tādas lietas, lieto tādus saukļus,» viņš pabrīdināja, jo lietas, kas parādījās pie MK, otrā pusē varot radīt tikai radikālismu.

Viņa ieskatā, integrācijas procesi Latvijā nav bijuši pārāk veiksmīgi un viņš nevēlētos, lai 250 sīrieši tiek sadalīti vēl trešajā sabiedrībā. «Ir jāatrod integrācijas plāns, kā 250 cilvēki var integrēties Latvijā un pēc diviem trīs gadiem, kad viņi kļūs par pastāvīgiem iedzīvotājuiem, viņi kļūs par Latvijas patriotiem,» ir pārliecināts Abu Meri.

Viņš stāstīja, ka Latvijā dzīvo apmēram 200 arābu, kuri ir ļoti labi integrējušies Latvijas sabiedrībā, runā latviešu valodā, strādā daudz un dažādās vietās - gan par ārstiem, gan inženieriem, gan pārdevējiem un ir darba devēji citiem. Tāpat viņi ir Latvijas patrioti. Deputāts norādīja, ka Latvijas politika pēdējos gados ir virzīta uz arābu pasauli.

«Gribu šodien runāt par arābiem, par sīriešiem. Šī tauta visvairāk dzīvo kā bēgļi - apmēram 9 miljoni. Visticamāk, ja mēs runāsim par 250 cilvēkiem - bēgļiem, ko mēs ņemsi, visticamāk, lielākā daļa būs sīrieši,» pieļauj Abu Meri.

Deputāts arī sacīja, ka nav par to, lai Latvijā ierodas tūkstošiem imigrantu. «Es neesmu par to, ka var braukt un dzīvot šeit uz pabalstiem. Neesmu par to, ka dabū bēgļu statusu un sāk prasīt dzīvokļus. Es esmu par to, ka 250 cilvēki šeit tiek uzņemti solidaritātes dēļ. Mēs viņus neredzēsim [ielās, ikdienā], tie nav tūkstoši,» sacīja Abu Meri.

Vienlaikus viņš atzina, ka sabiedrībā ir daudz jautājumu, bet diemžēl pagaidām nav atbilžu.

Apaļā galda diskusijā pirmdien tiek apspriesta NVO loma bēgļu integrācijas jomā. Tajā piedalās valsts iestāžu pārstāvji un nevalstiskās organizācijas. Latvijas valdība gatavojas 250 bēgļu uzņemšanai, kam izveidota īpaša darba grupa.

Uz augšu