Dombrovsku valsts nozagšanas shēma - īpašais «3.a portfelis» (328)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Līdz šim valdība, Valsts kanceleja un Finanšu ministrija ir noliegušas vai klusējušas par to, ka no pērn pārdodamajiem valstiskās Hipotēku un zemes bankas nekustamo īpašumu attīstītājiem izsniegtajiem aizdevumiem ir ticis paslepus nodalīts neliels skaits kredītu, tostarp toreizējā premjera Valda Dombrovska ģimenes biznesa ņemtie kredīti, kas par neatklātu summu, ar slēptiem noteikumiem nodoti Rietumu bankai.

Taču nu šīs valsts nozagšanas shēmas eksistence guvusi pirmo apstiprinājumu no oficiāliem avotiem - Finanšu ministrija oficiāli apliecinājusi, ka papildus bankas «komercdaļas trešajai un ceturtajai paketei» tiešām ticis izdalīts atsevišķs «3.a portfelis», kas tad arī pārdots Rietumu bankai.

Kā zināms, Dombrovska sievas Ārijas un viņa bijušās padomnieces Bukanes vīra Induļa SIA Land Development, kā arī Ārija Dombrovska un Indulis Bukans personiski 2006.-2007. gadā aizņēmās ievērojamas summas rindu māju būvniecībai Stopiņu pagastā. Taču projekts izrādījās ļoti neveiksmīgs, un valstij piederošā Hipotēku banka izrādīja premjera un viņa padomnieces dzīvesbiedru uzņēmumam ievērojamu pretimnākšanu, kad tas faktiski bija bankrota priekšā.

Hipotēku bankai nonākot kraha priekšā un valdībai nolemjot to reorganizēt, kļuva skaidrs, ka, nonākot kādas citas, caurspīdīgāk vadītas valstiskas struktūras pārziņā,

Dombrovsku neveiksmīgais bizness var bankrotēt,

aiznesot līdzi visus ģimenes ieguldījumus. Dombrovskis uzņēmumā ir ieguldījis faktiski visus savus ietaupījumus, - kopā Dombrovsku ģimene savam uzņēmumam aizdevusi vairāk nekā 340 tūkstošus eiro.

Ar valdības atbalstu tika īstenota Finanšu ministrijā izstrādāta shēma - iedalīt atsevišķā paketē dažus nekustamo īpašumu attīstītāju kredītus un tos ar ievērojamu atlaidi nodot Rietumu bankai, kuru ar Bukani saista senas partnerattiecības. Rezultātā, pēc aptuvenām aplēsēm, valsts zaudējumi saistībā ar šo īpašo attieksmi pret Dombrovsku ģimenes biznesu varētu būt ap pusmiljonu eiro,

Rietumu banka guvusi iespēju «piedot»

ģimenei būtisku tās parādu daļu, par to nevienam neatskaitoties, savukārt Dombrovskis nonācis finansiālā atkarībā no tās saimnieku - Esterkinu ģimenes labvēlības.

Līdz šim gan valdība, gan Valsts kanceleja, gan Finanšu ministrija, gan Rietumu banka un pats Dombrovskis ir kategoriski atteikušies atklāt jebkādas detaļas par to, kādi kredīti, par kādu summu un ar kādiem nosacījumiem ir nodoti Rietumu bankai. Tāpat līdz šim ir publiski apgalvots, ka nekāds īpašs portfelis, kurā atrastos tieši Dombrovsku ģimenes biznesa un vēl dažu «izredzēto» kredīti, neesot ticis izveidots.

Taču nu Pietiek saņēmis skaidrojumu no Finanšu ministrijas oficiālās elektroniskā pasta adreses, un šajā dokumentā, kas parakstīts vienkārši «Finanšu ministrija», nezināms ministrijas ierēdnis pirmoreiz ir izpļāpājies, atzīstot, ka līdztekus oficiālajām sešām Hipotēku bankas kredītu paketēm eksistējis arī īpašs «3.a portfelis».

«2011.gada 1.novembrī Ministru kabineta sēdē (protokols Nr. 62 64.§) tika atbalstīta komercdaļas pārdošanas stratēģija, kas paredzēja pārdot VAS «Hipotēku un zemes bankas» komercdaļas 6 paketēs,» skaidrots Finanšu ministrijas oficiālajā dokumentā.

Tāpat tajā atzīts, ka «2012.gada 30.oktobrī sēdē Nr. 60 50.§ Ministru kabinets izskatīja konsultanta SIA Superia sagatavoto informāciju par saņemtajiem potenciālo pircēju sākotnējiem nesaistošiem piedāvājumiem par VAS Hipotēku un zemes bankas komercdaļas trešo un ceturto paketi un uzdeva konsultantam SIA Superia aicināt potenciālos pircējus veikt padziļināto izpēti un iesniegt saistošos piedāvājumus par Valsts akciju sabiedrības Latvijas Hipotēku un zemes banka komercdaļas trešo un ceturto paketi».

Taču vienlaikus ar jau zināmo, līdz šim oficiāli pausto versiju par sešām paketēm, kurās atklāti un godīgi esot iedalīti un sadalīti Hipotēku bankas izsniegtie kredīti, Finanšu ministrija pirmoreiz ir atzinusi, ka patiešām līdztekus

ir eksistējis arī īpašais «3.a portfelis».

«Ministru kabineta 2013.gada 21.maija sēdē Nr.30 63.§ tika apstiprināti būtiskie līguma nosacījumi par Valsts akciju sabiedrības Latvijas Hipotēku un zemes banka komercdaļas 3.a portfeļa pārdošanu AS Rietumu banka,» nu oficiāli atzīst Finanšu ministrija.

Pietiek jau informējis, tieši šajā portfelī ir atradušies Dombrovsku un Bukanu ģimeņu uzņēmuma Land Development, kā arī Ārijas Dombrovskas un Induļa Bukana ņemtie kredīti.

Turklāt Finanšu ministrija arī pirmoreiz oficiāli apstiprinājusi, ka

līgums ar Rietumu banku noslēgts milzīgā ātrumā

- jau divas dienas pēc valdības atbalsta saņemšanas: «Atbilstoši Ministru kabineta lēmumam 2013.gada 23.maijā tika noslēgts pārdošanas līgums ar AS Rietumu banka

Ne Dombrovska partijas biedrs, finanšu ministrs Andris Vilks, ne viņa preses pārstāvis Aleksis Jarockis, ne ministrijas valsts sekretāre Sanita Bajāre pirmdien nevēlējās vai nespēja atbildēt uz jautājumu: «Ja reiz jūs minat komercdaļas trešo un ceturto paketi, no kurienes ir radies apzīmējums «3.a portfelis» un kas tieši ar to tiek apzīmēts? Vai tas nozīmē, ka trešā pakete ir tikusi sadalīta divās vai vairākās daļās?»

Jau otrdien Pietiek nosūtīs oficiālu pieprasījumu Valsts kancelejai, Finanšu ministrijai un Valdim Dombrovskim saistībā ar Finanšu ministrijas sniegto apliecinājumu tam, ka patiešām ir ticis izveidots īpašais «3.a portfelis», kura ietvaros Dombrovsku kredīti tad arī par slēptu cenu nonākuši Rietumu bankas rokās.

Aktuālais šodien
Svarīgākais