Rīgā norisināsies Pasaules preses brīvības dienai veltīti pasākumi

FOTO: Edijs Pālens/LETA

No šodienas līdz 4.maijam Rīgā norisināsies Pasaules preses brīvības dienas pasākumi, kas ir viena no lielākajām un pasaulē visplašāk atzīmētajām Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) iniciatīvām.

Šajās dienās Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference par preses un vārda brīvības aktualitātēm «Lai žurnālistika plaukst! Ceļā uz labākām reportāžām, dzimumu līdztiesību un mediju drošību digitālajā laikmetā», kuru atklās UNESCO ģenerāldirektore Irina Bokova, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V) un kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Konferences vadmotīvs ir vārda brīvība digitālā laikmetā. Konferencē īpaša uzmanība būs pievērsta kvalitatīvai pētnieciskajai žurnālistikai un redakcionālai neatkarībai, mediju darbinieku digitālajai drošībai, sieviešu lomai un atspoguļojumam mediju vidē, un inovatīvajai žurnālistikai. Paredzēta arī mediju ekspertu diskusija par izaicinājumiem žurnālistiem pasaules «karstajos punktos», kurā ar savu pieredzi dalīsies arī Latvijas izcelsmes žurnālists Pēteris Grests.

Plānots, ka konferencē piedalīsies vairāk nekā 400 dalībnieku, tostarp arī pasaules vadošo mediju, starptautisko organizāciju, akadēmisko institūciju un nevalstisko organizāciju pārstāvji. Daļa no pasākumiem norisināsies arī Stokholmas Ekonomikas augstskolā Rīgā.

Tāpat par godu Pasaules preses brīvības dienai notiks Giljermo Kano Pasaules preses brīvības balvas pasniegšanas ceremonija aizvadītā gada izcilākajam preses brīvības aizstāvim - Mazenam Dārvišam, Sīrijas žurnālistam un juristam, kurš, neskatoties uz ilgstošo ieslodzījumu, apņēmīgi turpina aizstāvēt vārda brīvības ideālus. Balvas pasniegšanas ceremonijas dalībniekus uzrunās Valsts prezidents Andris Bērziņš, un ceremonijā piedalīsies Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK), Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) un ārlietu ministrs Rinkēvičs (V).

Saskaņā ar ANO Ģenerālās asamblejas lēmumu 3.maijs ir pasludināts par Pasaules preses brīvības dienu ar mērķi veicināt preses un vārda brīvības ievērošanu un veicināšanu pasaulē. Kopš 1993.gada UNESCO ik gadu organizē Pasaules preses brīvības dienas pasākumus, kuru galvenais nolūks ir sekmēt un aizstāvēt brīvu, plurālistisku un neatkarīgu preses darbu visā pasaulē.

Par godu 2015. gada Pasaules preses brīvības dienai Latvijas Pasts ir izdevis īpašu piemiņas pastmarku.

Uz augšu