Eksperiments ievelkas vēlā vakarā
Valsts policijas īstenotais izmeklēšanas eksperiments, kura laikā tiek slogotas Zolitūdē sagruvušā lielveikala konstrukciju kopnes, ievilcies vēlā vakarā.
Izmeklēšanas eksperimentā policija slogo sagruvušā lielveikala konstrukciju kopnes, veicot mērījumus, lai konstatētu izmaiņas kopņu nestspējā. Eksperimenta laikā ar ūdeni tiek piepildīts baseins, kas kā konstrukcija atrodas uz sabrukušās ēkas jumta. Ūdens padeve sākās plkst.17.59, ik pa brīdim pārtraucot ūdens padevi un nolasot datus no indikatoriem. Policija pieļauj, ka ūdens masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai.
Viss notiek pēc iepriekš izstrādāta scenārija
Eksperimentā noslēgusies pasīvās diagnostikas stadija, un sāksies aktīvās daļas pirmais posms. Tas izpaudīsies, kopnes nolaižot dažus centimetrus zemāk un ekspertiem turpinot testēt, kā uzvedīsies kopnes. Policijas darbinieks paredz, ka šī eksperimenta fāze varētu ilgt divas līdz trīs stundas.
Pēc kopņu nolaišanas zemāk ar ūdeni tiks piepildīts baseins, kas kā konstrukcija atrodas uz sabrukušās ēkas jumta. Policija prezumē, ka ūdens masa radīs labvēlīgus apstākļus konstrukciju sabrukšanai. Cik ilgu laiku prasīs konstrukcijas sabrukšana, Grišins nevarēja noteikt, norādot, ka steiga šajā eksperimentā nav policijas sabiedrotais, jo galvenais ir rezultāts.
var notikt neparedzamais, un pagaidām policija ir gatava,
ka kopnes momentāni nepārlūzīs. Tāpat patlaban ekspertīzē tiek uzdoti jautājumi, vai slodzes ir aprēķinātas korekti, bet uz šo jautājumu atbildes vēl nav.
Ekspertīzes slēdziens būs, visticamāk, rudens otrajā pusē. Ekspertīzē tiks izmantoti dati no šodienas eksperimenta un dati no eksperimenta, kas būs saistīts ar būvkonstrukciju kontrolētu dedzināšanu un uguns nodzēšanu. Dedzināšana nepieciešama, lai pārliecinātos, vai pirms vairākiem gadiem būvniecības procesā notikušais ugunsgrēks ir radījis paliekošas sekas būvkonstrukcijā un, turpinot būvniecību, bija pienācīgi padomāts par bojājumu novēršanu.
«Nenoliedzami, tas varēja būt viens no sekmējošiem faktoriem, kas izraisīja traģēdiju. Tāpat
speciālisti pētīs betona izmaiņas,
kādas tam ir pēc uguns un ūdens ietekmes, un kā metāls mainījis savu ietekmi,» norādīja policijas pārstāvis un piebilda, ka ekspertīzē kopumā nozīmēts plašs jautājumu spektrs - sākot ar konstruēšanas detaļām un beidzot ar skrūvēm un šuvēm.
Šodienas eksperimenta mērķis ir iegūt zinātniskos datus, kurus pēc tam eksperti izmantos, sagatavojot galīgo ekspertīzes slēdzienu. «Tātad ekspertīze arī atbildēs jautājumu, vai projektēšana bija korekta, aprēķini bija korekti, vai dabā radītais būvobjekts ir tāds, kā projektētājs arī plānoja,» uzsvēra Grišins.
Traģēdija parādīja to, ka ir bijušas problēmas projektēšanā vai būvniecības procesā. «Šīs divas kopnes, kas tiks pārlauztas, ir analoģiskas tām, kuras pārlūza traģēdijas dienā,» piebilda Grišins.