T, 10.08.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Valsts neglābj cilvēkus; iedzīvotāji medicīnai saziedo 9 miljonus

TVNET/LTV "Panorāma"
Valsts neglābj cilvēkus; iedzīvotāji medicīnai saziedo 9 miljonus
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 13

Paralēli nodokļiem, kas nonāk valsts un līdz ar to arī veselības aprūpes budžetā, Latvijas iedzīvotāji līdz šim medicīnai ir saziedojuši papildu 9 miljonus eiro. Tā ir gandrīz desmitā daļa no summas, ko savu iedzīvotāju ārstēšanai atvēl valsts. Skaudrākais, ka šī nauda tiek ziedota nevis īpašām zālēm, bet – dzīvību glābjošām operācijām zīdaiņiem un pieaugušajiem.

Bija jāpaiet 12 gadiem un ārstiem jāpārstāda 16 sirdis, lai šo operāciju beidzot iekļautu valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā. Tas ir noticis tikai šogad. Līdz šim visas pārstādīšanas Stradiņa slimnīca sedza no savas kabatas.

Profesors Romans Lācis, Sirds ķirurģijas centra vadītājs: - Sirds transplantācijas tiks apmaksātas, un tas ir labi, ļoti labi. Lai tie ierēdņi, jaukie cilvēki, bet kas ļoti uztraucas par budžetu, lai viņi ir mierīgi, nu, tā nebūs masveidīga operācija, nu nebūs!

Pērn veiktas četras pārstādīšanas, šogad varētu būt divas, trīs, ja būs donori.

Māris Taube, Nacionālā veselības dienesta direktors: - Sirds transplantācija nav tā dārgākā, tie ir 30 000 eiro, bet jebkas, kas ir virs 70 000 eiro, to mēs ļoti rūpīgi vērtējam. Jā, tas ir nepopulāri, bet mēs korelējam – cik maksā viens gads cilvēka dzīves.

Cik maksā viens gads cilvēka dzīves?

Šis jautājums katrā valstī tiek izskaitļots atbilstoši budžeta iespējām. Latvijā tie ir 40 000 eiro. Proti, ja kāds īpašs preparāts maksā līdz 40 tūkstošiem eiro un pētījumi rāda, ka tā lietošana pagarina cilvēka dzīvi vismaz par gadu, ne pāris mēnešiem, valsts dod zaļo gaismu līdzekli iegādāties. Ja zāles vai operācija maksā vairāk – seko atteikums. Vienīgā iespēja ir lūgt naudu sabiedrībai ar ziedojumu starpniecību.

Māris Taube: - Mūsu gadījumā tas ir ziedot.lv, un mums jāsaka viņiem paldies, ka tad, kad nauda nostājas pret cilvēka dzīvību, viņi palīdz, pat ja tas nav ekonomiski izdevīgi, lai cik sarkastiski tas skanētu.

Rūta Dimanta, fonda «Ziedot.lv» vadītāja: - No vienas puses, es

varētu lepoties, no otras – tas ir nožēlojami.

Ziedot.lv ar iedzīvotāju naudu līdz šim medicīnā ir ieguldījis deviņus miljonus latu. Tā ir nauda, ko nodokļu maksātāji vienalga iedod valstij.

Tā ir gandrīz desmitā daļa no aptuveni 400 miljonu eiro lielā Latvijas medicīnas budžeta. Kas, zinot reālās vajadzības, izrādās, sedz tikai pusi no tām. Otru daļu – līdzmaksājumus par zālēm un izmeklējumiem iedzīvotāji samaksā paši. Un vēl saziedo kādam, kam tas ir dzīvības vai nāves jautājums.

Rūta Dimanta: - Tās ir dzīvību glābjošas operācijas, piemēram, šie maisījumi bērniem vai plaušu pārstādīšana Zanei. Mēs ar ironiju un melno humoru sakām, ka ziedot.lv sadaļa ir jāieraksta valsts budžetā. Bet ko darīt tad, ja mēs neizpildām šo prognozi?

Tieši šajā laikā veselības dienestā jau lemj par tām zālēm un pakalpojumiem, ko iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā nākamgad. Varbūt beidzot tie būs īpašie maisījumi bērniem vai zāles C hepatīta ārstēšanai – vēl neviens neņemas teikt. Tāpat joprojām absurda ir situācija, ka valsts apmaksā tiešām dārgas operācijas, piemēram, aknu pārstādīšanu un cilmes šūnu transplantēšanu bērniem, ko pie mums neveic, bet izdara ārzemēs. Taču

nedod ne centa, lai bērna ģimene tur varētu nokļūt.

Tā kopš pagājušās nedēļas klīnikā Vācijā atrodas divus mēnešus vecs zīdainītis, kam nepieciešama kaulu smadzeņu pārstādīšana. Cilmes šūnas māsiņai Adrianai ziedo brālis Ričards. Operāciju Latvija apmaksā. Bet lidmašīnas biļetes un dienas naudu atkal nodrošina ziedot.lv. Ne jau milzu summas, bet 25 eiro dienā visai ģimenei. Kamēr jebkuram ierēdnim, kurš dodas komandējumā uz Vāciju, dienas nauda ir 46 eiro. Tā paredz valstī apstiprinātais cenrādis.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu