Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Atklāj slēdzamo zinātnisko institūciju sarakstu

To 22 zinātnisko institūciju un augstskolu struktūrvienību sarakstā, kuras starptautiskie eksperti iesaka slēgt, ir virkne Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) struktūrvienību, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Latvijas zinātnisko institūciju starptautiskajā izvērtējumā teikts, ka vāju vērtējumu jeb «1» ieguvis LU Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūts un Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts, kā arī RTU struktūrvienības - Autotransporta institūts, Datorvadības, automātikas un datortehnikas institūts, Humanitārais institūts, Radioelektronikas institūts un Siltumenerģētisko sistēmu katedra, un Varbūtības teorijas un matemātiskās statistikas katedra.

Tāpat slēdzamo institūtu sarakstā ir Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) aģentūras «Zemkopības zinātniskais institūts» un «Lauksaimniecības tehnikas zinātniskais institūts», kā arī zinātniskie institūti «Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija» un «Nacionālais botāniskais dārzs».

Sarakstā iekļuvis arī Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas Datortehnoloģiju pētījumu institūts, Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolas Biznesa institūts, Vidzemes Augstskolas Sociotehnisko sistēmu institūts, Ventspils augstskolas Lietišķās lingvistikas centrs, Biznesa kompetences centrs, Latvijas Tautsaimniecības attīstības institūts, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts, Psihoneirofizioloģijas un bioregulācijas pētījumu centrs, Pūres Dārzkopības pētījumu centrs un Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūts.

Pētījumā, ko veica IZM sadarbībā ar Ziemeļvalstu Ministru padomes sekretariātu, kopumā tika vērtētas 150 iestādes, tai skaitā zinātniskās institūcijas, augstskolas un to struktūrvienības, privātās institūcijas, komercsabiedrības un nodibinājumi. Zinātnes bāzes finansējumu saņem 41 no šīm zinātniskajām institūcijām.

RTU izbrīna fakts, ka zemu vērtējumu saņēmuši institūti ar spēcīgām pētniecības tradīcijām

Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) izbrīna fakts, ka salīdzinoši zemu starptautisko ekspertu vērtējumu saņēmuši institūti ar spēcīgām pētniecības tradīcijām, paziņojumā medijiem norāda RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna.

«RTU izbrīna fakts, ka salīdzinoši zemu vērtējumu ir saņēmuši institūti, kuriem ir spēcīgas pētniecības tradīcijas, augsts doktorantu novērtējums un daudz publikāciju citējamās datu bāzēs,» norāda Juhna.

RTU pagaidām nav bijusi iespēja iepazīties ar izvērstu starptautisko ekspertu viedokli par augstskolas zinātnisko institūtu izvērtējumu, tāpēc konkrētus secinājumus tikai pēc patlaban pieejamajiem vērtējuma rezultātiem izdarīt nav iespējams. Iepazīstoties ar patlaban augstskolas rīcībā esošo informāciju, RTU secina, ka konkrētu institūtu novērtējuma rezultāti ir pārsteidzoši, jo salīdzinoši zemu novērtēti starptautiska līmeņa augstas raudzes institūti.

«RTU 2012. gadā bija Latvijā lielākais skaits publikāciju starptautiski atzītās datu bāzēs, tomēr mūsu novērtējums ir tāds pats vai pat vēl zemāks nekā institūtiem, kam šādu publikāciju ir daudz mazāk,» saka zinātņu prorektors.

Ārvalstu eksperti, kuri veikuši starptautisko zinātnisko institūciju izvērtēšanu, iesaka slēgt 22 zinātniskās institūcijas, tostarp slēdzami ir vairāki Latvijas Universitātes (LU), Rīgas Tehniskas universitātes (RTU) un citu augstskolu institūti.

Par vājiem spēlētājiem, vērtējums - 1, ir atzīti 22 institūti un augstskolu struktūrvienības, kurus eksperti iesaka slēgt. Kopā 10 izvērtējuma vienībām eksperti vērtējumu nesniedza, jo tika secināts, ka šīs institūcijas neveic pētniecisko darbību un līdz ar to nevar tikt uzskatītas par zinātniskiem institūtiem.

Ar vērtējumu 1 novērtēts LU Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūts, LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts, RTU Autotransporta institūts, RTU Datorvadības, automātikas un datortehnikas institūts, RTU Humanitārais institūts, RTU Humanitārais institūts, RTU Radioelektronikas institūts, RTU Siltumenerģētisko sistēmu katedra, RTU Varbūtības teorijas un matemātiskās statistikas katedra, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts.

Tāpat zemu vērtējumu saņēmušas arī vairākas Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) fakultātes.

Uz augšu
Back