Austrālija cenšas panākt Pētera Grestes atgriešanos dzimtenē

Austrālija ik dienas strādā ar Ēģiptes valdību «visaugstākajā līmenī», lai panāktu Kataras telekanāla «Al Jazeera» žurnālista Pētera Grestes atgriešanos dzimtajā Austrālijā, trešdien paziņoja Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa.

Viņa norādīja, ka Greste atrodas līdzīgā situācijā kā viņa «Al Jazeera» kolēģis Muhameds Fahmijs, kuram ir Ēģiptes un Kanādas pilsonība.

«Gan Kanādas ārlietu ministrs, gan es sniedzam paskaidrojumus mūsu pilsoņu vārdā, un es jau kādu laiku uzturu kontaktus ar Ēģiptes ārlietu ministru,» Bišopa sacīja žurnālistiem.

Ministre nevarēja pateikt, kad tieši Greste varētu atgriezties dzimtenē, bet norādīja, ka «ar Ēģiptes valdību ik dienas tiek uzturēti kontakti visaugstākajā līmenī».

Jau vēstīts, ka trīs «Al Jazeera» žurnālisti - Austrālijas un Latvijas pilsonis Greste, Ēģiptes pilsonis Bahers Muhameds un Fahmijs - tika arestēti 2013.gada 29.decembrī Kairā un jūnijā notiesāti par sakariem ar aizliegto «Musulmaņu brālību» un «melīgu ziņu pārraidīšanu».

Grestem un Fahmijam tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsodu un Muhamedam - desmit gadu cietumsodu.

Kanādas ārlietu ministrs Džons Bērds otrdien paziņoja, ka viņš ir tuvu tam, lai panāktu vienošanos par ieslodzījumā Ēģiptē turētā Fahmija atbrīvošanu.

«Mēs ļoti rūpīgi strādājam Ēģiptes valdības augstākajos līmeņos,» sacīja ministrs, norādot, ka diplomātiskie soļi šobrīd atrodas «kritiskajā fāzē».

Muhameda Fahmija brālis paziņojis, ka ir iesniegts pieteikums par žurnālista deportēšanu no Ēģiptes atbilstoši jaunajam likumam, kuru parakstījis Ēģiptes prezidents Abdelfatahs as Sisi.

Grestes advokāts apliecinājis, ka arī viņš iesniedzis līdzīgu līgumu, bet Muhameda sieva norādījusi, ka arī viņa centīsies panākt, lai viņas vīram ļauj pamest Ēģipti.

«Al Jazeera» žurnālistu notiesāšana izraisīja plašu starptautisko cilvēktiesību un preses brīvības organizāciju nosodījumu. Virkne rietumvalstu, tostarp ASV, mudinājušas Ēģiptes prezidentu Sisi notiesātos žurnālistus apžēlot.

Pēdējā laikā Ēģiptes un Kataras attiecībās iezīmējies atkusnis, kas devis cerības, ka žurnālisti varētu atgūt brīvību.

Sisi, kas iepriekš uzsvēra, ka nejaucas Ēģiptes tiesu darbā, novembrī paziņoja, ka tiek apsvērta iespēja apžēlot trīs notiesātos «Al Jazeera» žurnālistus.

Greste oktobra beigās saņēmis Latvijas pilsoņa pasi, kura pēc viņa lūguma nodota glabāšanā ģimenei.

Uz augšu