Sv, 28.05.2023.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Ārvalstu prese premjera atkāpšanos raksturo kā negaidītu, bet izlēmīgu

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 11
Foto: AFP/LETA

Latvijas premjerministra atkāpšanās pievērsusi arī nozīmīgu ārvalstu mediju uzmanību, it īpaši abās pārējās Baltijas valstīs. Viņa rīcību raksturojot kā negaidītu, ārzemju prese norāda, ka Valdis Dombrovskis atkāpies saistībā ar traģisko lielveikala jumta sabrukšanu Rīgā pagājušajā nedēļā. Mediji norāda, ka viņam tiek piedēvēti nopelni Latvijas izvešanā no krīzes un valsts bankrota novēršanā. Tajā pašā laikā vien dažas nedēļas pirms iestāšanās eirozonā valstī iestājusies politiskā neskaidrība.

Ziņu par Dombrovska demisiju publicēja lielākās pasaules ziņu aģentūras un interneta mediji, kā arī pārraidīja televīzijas kanāli.

Baltijā raksta - izlēmīga rīcība

Gan Lietuvā, gan Igaunijā premjera Valda Dombrovska atkāpšanās un līdz ar to valdības krišana, kas arvien tiek raksturota kā negaidīta, ir starp ziņu portālu pirmajiem rakstiem. Piemēram, igauņu laikraksts «Postimees" citē Igaunijas parlamenta Ārlietu komitejas priekšsēdētāja Marko Mihkelsona teikto, kurš atzīst, ka Dombrovska paziņojums ir negaidīts, bet viņa rīcību vērtē kā izlēmīgu. Mihkelsons piebilst, ka uzņemoties politisku atbildību par «Maxima" traģēdiju,

viņš rīkojies valstsvīra cienīgi,

kas mūsdienu politiskajās cīņās bieži netiek augstu vērtēts.

Pārsteigums tas ir arī Igaunijas ārpolitikas institūta direktoram Andresam Kasekampam, kurš «Postimees" tomēr norāda, ka Dombrovskim pēdējos mēnešos bijušas grūtības saturēt kopā koalīciju. Politologa vērtējumā, Dombrvoska divi galvenie mērķi bijuši Latvijas pievienošanās eirozonai un nākamā gada budžeta pieņemšana, un tie abi ir izpildīti. Kasekamps piebilst, ka neviens nav gaidījis, ka Zolitūdes traģēdijas dēļ Dombrovksis atkāpsies. Bet, tā kā viņš to ir izdarījis, tad tas rada spiedienu arī uz Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

Savukārt lietuviešu portāls delfi.lt norāda, ka par atkāpšanos Dombrovskis paziņojis pēc tikšanās ar prezidentu, un raksta, ka, spriežot pēc visa, Andris Bērziņš aicinājis Dombrovski uzņemties atbildību par pagājušās nedēļas traģēdiju.

Ļoti lasīta ziņa ar BBC lapā

Vēsts par Latvijas valdības krišanu ir starp lasītākajām arī pasaulē iecienītās britu raidsabiedrības BBC interneta mājas lapā. Medijs uzsver, ka Dombrovskis bijis premjers trīs reizes. Kļūstot par valdības vadītāju 2009.gadā, viņam nācās īstenot bargus taupības pasākumus un nodokļu paaugstināšanu, kā arī strukturālās reformas, lai cīnītos pret ekonomisko krīzi. BBC raksta, ka Dombrovskim plaši piedēvēti nopelni «mazās Baltijas valsts bankrota novēršanā."

Uzskatīts par godīgu un principiālu līderi

Bijušais britu sabiedriskās raidorganizācijas BBC korespondents Baltijas valstīs Damjens Makginess norādīja, ka premjera atkāpšanās pārsteidza Latviju, jo nebija aicinājuma viņam atkāpties un kopumā viņš ir cienīts politiķis.

"Ar savu neārišķīgo, piezemēto stilu premjers Dombrovskis tiek uzskatīts par godīgu un principiālu līderi," raksta Makginess, piebilstot, ka 2009.gadā, pārņemot varu pēc tautas protestiem un ekonomikas krīzes epicentrā, "Dombrovskis iezīmēja pagrieziena punktu Latvijas politiskajā vadībā - jaunu, tīru paaudzi, ko nav skāruši koruptīvi darījumi, kas līdz tam raksturoja Latvijas politiku".

Izdevums "Financial Times" norāda, ka Latvijas

turēšanās pie taupības pasākumiem vairoja cieņu

pret Dombrovski Eiropas Savienības galvenajās institūcijās un viņa vadībā valsts ir kļuvusi par vienu no straujāk augošajām ekonomikām blokā.

Viens no veiksmīgākajiem premjeriem Eiropā

Zviedrijas ārlietu ministrs Karls Bilts mikroemuāru vietnē "Twitter" norādīja, ka "cienījami, bet par lielu nožēlu Latvijas premjerministrs Valdis Dombrovskis atkāpjas pēc traģiskā negadījuma. Viņš ir bijis viens no veiksmīgākajiem premjeriem Eiropā. Izveda Latviju caur sarežģītiem laikiem. Ieskicēja nākotni".

Savukārt izdevums "Wall Street Journal" (WSJ) norāda, ka pat pirms lielveikala iebrukšanas Dombrovska valdība "bija ierauta politiskajās cīņās par iekšpolitikas jautājumiem, tostarp pretrunīgo politiku par uzturēšanas atļauju izsniegšanu ārpus Eiropas Savienības esošu valstu investoriem, kas iegulda nekustamajā īpašumā, finansē kompānijas vai citus Latvijas uzņēmumus".

WSJ uzsvēra, ka Dombrovskis atkāpjas ekonomikai labvēlīgā laikā, kad pēc vairāku gadu taupības pasākumiem, Latvijas ekonomika ir viena no straujāk augošajām ES. Izdevums citēja arī ekonomikas ministra Daniela Pavļuta pirmdien teikto, ka valdības nespēja uzraudzīt būvniecības projektus, daļēji ir vainojama pie "Maxima" ēkas jumta iebrukšanas.

Par Latvijas valdības krišanu vēsta arī amerikāņu CNN,

norādot, ka «Maxima" traģēdijas izmeklēšana joprojām turpinās.

Demisija un nedrošība rada negatīvismu

Londonā bāzētais "Royal Bank of Scotland Group" stratēģis Mohammeds Kazmi ziņu aģentūrai "Bloomberg" norādīja, ka "premjerministrs Latvijas ekonomiku ir vadījis pa garu ceļu īsā laika posmā, nodrošinot eiro ieviešanu". "Tādēļ viņa demisija un nedrošība rada negatīvismu," viņš norāda, piebilstot, ka gaidāmā eiro ieviešana mīkstinās tās ietekmi un būtiska investoru noskaņojuma maiņa nav gaidāma.

Ziņa par Dombrovska demisiju ir publicēta visos pasaules lielākajos plašsaziņas līdzekļos daudzās pasaules valstīs, norādot, ka Dombrovskis ir ilgāk premjera amatā esošais Latvijas politiķis kopš neatkarības atjaunošanas, kā arī to, ka 1.janvārī Latvija pievienosies eiro zonai.

Bet aģentūra «Reuters" ziņo, ka Dombrovska atkāpšanās politiski satricinājusi Baltijas valsti tikai dažas nedēļas pirms iestāšanās eirozonā.

Par notiekošo raksta arī Krievijas mediji. Tostarp laikraksts «Kommersant" interneta vietnē arī norāda, ka trešdien notikusi vēl viena skaļa atkāpšanās, par savu aiziešanu paziņojot Ekonomikas ministrijas valsts sekretāram Jurim Pūcem.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 11

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu