Sāls - vai tiešām "baltā nāve"?

FOTO: flickr / by TooFarNorth

Sāls un cukurs ir baltā nāve. Šo teicienu ir dzirdējusi lielākā daļa no mums un ne velti, jo tik tiešām – standarta nātrija hlorīds, kuru ikdienā uzturā lieto lielākā daļa cilvēku, ir toksiska inde.

Problēma ir tāda, ka sālim, kuru mēs lietojam, ir ļoti maza saistība ar nerafinēto, dabīgo sāli, bez kura dzīvs organisms nespētu eksistēt.

Sāls ir vitāli nepieciešams visas dzīvās radības pastāvēšanai. Tas piedalās vielu transportēšanā uz šūnām un atpakaļ, ūdens apmaiņā, kā arī dažādu vielu asimilācijā. Gan jūras, gan kristālu sāls bija ļoti iecienīts jau senajā Grieķijā, kad sengrieķi atklāja, ka, ēdot sāļu pārtiku, tiek ietekmētas dažādas organisma pamatfunkcijas, piemēram, gremošana.

Tas noveda pie sāls izmantošanas medicīnā. Īpašu popularitāti sāls ieguva, kad to sāka padziļināti pētīt un lietot slavenais sengrieķu ārsts, medicīnas tēvs Hipokrāts (460 – 370 g. p.m.ē.). Tieši viņš pieminēja slavenās sālsūdens tvaika inhalācijas, kuras vēl joprojām tiek plaši lietotas pret elpceļu iekaisumiem. Tādā veidā jau pirms vairāk nekā 2000 gadiem

grieķu medicīna bija atklājusi sāls labo ietekmi uz dažādām ādas kaitēm, gremošanas traucējumiem un respiratorām slimībām.

Līdz ar industriālās attīstības iestāšanos dzīvais, dabīgais sāls ir ticis ķīmiski attīrīts un karsēts (rafinēts). Sāls tiek žāvēts milzīgās krāsnīs, kur temperatūra sasniedz 650 grādus pēc Celsija, tādā veidā pilnīgi mainot sāls ķīmisko struktūru, kas savukārt negatīvi ietekmē cilvēka organismu.

Standarta rafinētais sāls, ko lietojam uzturā, satur tikai 2-3 ķīmiskos elementus

Dabīgais jūras sāls bez nātrija hlorīda satur vēl 84 (!) organismam ļoti nepieciešamus ķīmiskus elementus – minerālus, piemēram, kalciju, magniju un kāliju, arī dažādus vitamīnus. Lietojot standarta galda sāli, mēs savam organismam liedzam šo 81 būtisko ķīmisko elementu. Bez tam standarta sālim tiek pievienotas dažādas ķīmiskas vielas, kuras drīkst nenorādīt uz iepakojuma. Šīs ķīmiskās vielas ir dažādi mitruma absorbenti, kā, piemēram, alumīnija hidroksīds. Alumīnijs ir vieglmetāla sakausējums, kas nosēžas cilvēka smadzenēs un ir potenciāls Alcheimera slimības izraisītājs.

Sāls rafinēšanas process rada tādu produktu, kurš ir nedabīgs un kaitīgs dzīvam organismam. Šis produkts nedod neko labu, tas tikai negatīvi ietekmē cilvēka organismu. Diemžēl arī

lielākā daļa veikalā nopērkamā sāls ar nosaukumu "jūras sāls" ir karsēts un attīrīts,

kā rezultātā tiek zaudēti daudzi nepieciešamie minerāli. Tas ir viens no iemesliem kāpēc standarta sāls tiek pielīdzināts "baltajai nāvei", jo, nepietiekami izvadoties no organisma, tas nosēžas dažādos audos, arī asinsvados, sašaurinot, aizsārņojot tos, kā rezultātā palielinās asinsspiediens, rodas ateroskleroze, sirds pārslodze, pat infarkts un citas sirds un asinsvadu sistēmas problēmas.

Īsts jūras sāls ir balts, pelēcīgs vai dzeltenīgs; tas izskatās mitrs un bieži ir pārslās, tas arī garšo citādi. Arī Himalaju rozā sāls ir līdzvērtīgs īstajam jūras sālim. Protams, nevajag piemirst – kas par daudz, tas par skādi. Uzzinot par dabīgā sāls labajām īpašībām,

daudziem cilvēkiem rodas iespaids, ka, jo vairāk šo sāli lietos, jo labāk.

Atcerieties, ka daudzos pārtikas produktos jau ir pievienots standarta sāls un daudzi pārtikas produkti satur sāli paši. Latvijas dietologu noteiktā optimālā sāls dienas deva ir 4-5 grami, Tomēr ikdienā cilvēks patērē daudz vairāk sāls, vidēji 20-30 gramus dienā.

Atcerieties samazināt uzturā ar vārāmo sāli sālītus produktus,

piemēram, desas, žāvējumus, sālījumus, čipsus, dažādas mērces un daudz ko citu, bet ikdienā lietot dzīvo, dabīgo jūras vai kristālu sāli.

Sāli var izmantot arī citām noderīgām lietām

* Jūras sāls pievienošana vannai uzlabo asinsriti, izvada no organisma toksīnus, mazina muskuļu sāpes, noder celulīta mazināšanai. Vannai pievieno 100-200 gramus jūras sāls. Sāls sausina ādu, tādēļ pēc vannas noteikti jālieto mitrinošs krēms.

* Sāls maska ķermeņa kopšanai: 2 tasēm jūras sāls pievieno ceturtdaļtasi silta ūdens un tasi olīveļļas. Maisa, līdz izveidojusies viendabīga masa. Rūpīgi ieziež visu ķermeni. Pēc 20 minūtēm noskalojas zem dušas.

* Atpūtas vanna: vannā ieber 300 g jūras sāls, vispirms pielej karstu, tad vēsāku ūdeni, pievieno litru piena un 2 tases medus. Pēc 10 minūšu uzturēšanās vannā nogurusi āda kļūst svaiga un tvirta.

* Aromātiska sāls vanna: 2 tējkarotes ēteriskās eļļas izšķīdina 20 gramos 70% alkohola un lēni iejauc šo maisījumu 500 gramos jūras sāls. Ļauj brīdi pastāvēt, lai izgaro alkohols. Pilda traukā ar ciešu aizbāzni. Maisījuma pietiek aptuveni 5 vannām.

* Jūras sāls vannas palīdz cīņā ar celulītu. Pieberiet 1 kilogramu jūras sāls siltam vannas ūdenim, un iegūstiet tvirtu ādu.

* Vannas procedūras var izmantot, ja āda ir vesela, tajā nav skrambu, brūču vai pušumu.

* Lai maize nesāktu pelēt, blakus tai nolieciet sāli.

* Sudraba piederumi un emaljēti trauki lieliski notīrāmi ar samitrinātu sāli.

* Jaucot miltus, ūdenī ieberiet nedaudz sāls, lai milti neveidotu kunkuļus.

Piezīme: kvalitatīvu jūras sāli var iegādāties vairumā ekoveikaliņos vai ērti pasūtīt smalko, nerafinēto Vidusjūras sāli veikalā "Dabas dobe".

Uz augšu
Back