Mārupītes piesārņojums - otrs nopietnākais ekoloģiskais negadījums

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Mārupes grāvju un Mārupītes piesārņojums ir otrs nopietnākais ekoloģiskais negadījums Rīgā pēdējo gadu laikā, atzina Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektors Vilis Avotiņš.

Skars plašu teritoriju

Lai arī šis negadījums skars plašāku teritoriju un tā sekas var būt jūtamas ilgāk, nopietnāks negadījums bija 2009.gada 23.jūlija notikumi Kundziņsalā, kad ķīmiska avārija apdraudēja cilvēku dzīvību.

Naktī uz 2009.gada 23.jūliju Rīgas ostas teritorijā, Kundziņsalā, "Baltijas konteineru terminālī", kādā cisternā ar bīstamu vielu sākās nekontrolējama ķīmiska reakcija, kuras dēļ tilpnē paaugstinājās temperatūra un spiediens, tāpēc draudēja notikt eksplozija.

Vairāku stundu ilgās dzesēšanas rezultātā tilpnē esošā viela kļuva cieta un polimerizējās, tādēļ eksplozijas draudi vairs nepastāvēja. Ja būtu noticis sprādziens un cisternā esošā ķīmiskā viela saskartos ar ūdeni, veidotos zilskābe, kas ir nāvējoša cilvēkam. Pēc nopietniem kompetento dienestu un speciālistu pūliņiem cisterna ar acetona ciānhidrīnu tās pašas dienas vakarā tika nogādāta Olainē.

Kā skaidroja Avotiņš,

Mārupītes piesārņojuma gadījumā ir plaši skarta dzīvā daba, tomēr cilvēki, ja vien nedosies peldēt piesārņotajā ūdenī, necietīs.

Nav skaidra ietekme uz dzīvo dabu

Avotiņš norādīja, ka piesārņotais ūdens turpina ceļu pa Mārupīti uz Daugavu, kur piesārņojums atšķaidīsies un tam būs mazāka koncentrācija. Pagaidām nav skaidrs, kādas vielas nonākušas ūdenī, līdz ar to nav skaidra arī to ietekme uz dzīvo dabu pie mazākas koncentrācijas.

VVD vadītājs pauda cerību, ka šovakar Rīgā nebūs lietus, jo tas noskalotu ugunsgrēka vietā vēl esošās vielas, kā arī mainītu gruntsūdeņu līmeni. Tāpat mainītos piesārņojuma koncentrācija, līdz ar to šodien ņemtās analīzes nebūtu tik precīzas, jo neatbilstu reālajai situācijai. Lietus arī nozīmētu, ka piesārņojums straujāk tiktu ieskalots Daugavā.

Avotiņš pastāstīja, ka ugunsgrēkā nodegušās ķīmiskās noliktavas saimnieki solījuši VVD iesniegt informāciju par vielām, kas bija angārā. Novērtējot to, kas uguns neskarts palicis biroju kompleksa "Baltais vējš" angārā, varēs spriest par vielām, kas nonākušas vidē.

Sasniedz Māras dīķi

Kā ziņots, piesārņotais Mārupītes ūdens ap plkst.17 sasniedzis Māras dīķi, kura apkārtnē jūtama intensīva smaka.

Smaka atgādina mazgāšanas līdzekli.

Māras dīķa apkārtnē strādā Rīgas Pašvaldības policijas un pašvaldības darbinieki, kuri aicina cilvēkus netuvoties ūdenim.

Kā iepriekš skaidroja VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas vadītājs Elmārs Jasinskis, neskatoties uz to, ka Mārupes pašvaldība nodrošinājusi Mārupītes bloķēšanu divās vietās, piesārņojums mazākā koncentrācijā turpinājis plūst, kamēr ugunsdzēsēji darījuši savu darbu notikuma vietā. Līdz ar to piesārņotais ūdens lēnām nokļuvis arī līdz Māras dīķim.

Viņš uzsver, ka patlaban vienīgais, ko var darīt un kas jau sākts, ir piesārņotā ūdens atsūknēšana, jo, kamēr nav zināmas konkrētas ķīmiskas vielas, kas nokļuvušas Mārupītē, ir grūti likvidēt šo piesārņojumu ar citām metodēm.

"Jāsaprot, ka šajā gadījumā ir izveidojies neaprakstāms vairāku desmitu ķīmisku vielu kokteilis, kas no sākuma ir jāizpēta un tad varēsim pateikt skaidrāk, kā likvidēt piesārņojuma radītās sekas. Vispirms attiecīgajiem dienestiem arī jāveic pilna inventarizācija notikuma vietā. Šajā gadījumā tradicionālās piesārņojuma likvidācijas metodes nestrādās," klāsta Jasinskis.

Analīžu rezultāti - rīt

VVD trijās vietās Mārupītē paņēmis ūdens paraugus, kuru pirmie analīžu rezultāti, iespējams, būs zināmi jau rīt. Rīt no rīta dienestā notiks operatīvā sanāksme, kurā tiks runāts par šī gadījuma seku likvidāciju.

Jasinskis neprognozē, cik kopumā liels varētu būt piesārņojuma apjoms un to, cik varētu izmaksāt tā likvidācija. Viņš uzsver, ka sākotnēji būs jānoskaidro ugunsgrēka cēloņi un tad varēs runāt par zaudējumu piedzīšanu no kāda.

"Viens ir skaidrs - dzīvā radība šeit ilgi nedzīvos," piebilda Jasinskis, lūgts komentēt informāciju par Mārupītē bojā gājušām zivīm un pīlēm.

Jau ziņots, Mārupes novada pašvaldība nodrošinājusi dzeramo ūdeni vietējiem iedzīvotājiem, liecina pašvaldības paziņojums.

Ūdens ņemamā vieta ir atvērta Mārupes vidusskolā, kas atrodas Kantora ielā 97. Iedzīvotāji, kuriem nav iespēju pašiem aizbraukt līdz vidusskolai, aicināti zvanīt uz pašvaldību, viņiem ūdeni pievedīs.

Kā pastāstīja vietējie iedzīvotāji, patlaban pa Mārupi braukā policijas darbinieks, kurš informē par dzeramā ūdens pieejamību.

Mārupes novada pašvaldības informācija liecina, ka piesārņoti novada grāvji Daibes, Unnes, Vārpu, Lielās, Kantora, Lilliju un Upesgrīvas ielu rajonā. Piesārņojums nav skāris Mārupīti Mārupes novada teritorijā, tiesa, Mārupīte piesārņota Rīgas teritorijā.

Apkārtējo māju īpašniekiem ir jābūt uzmanīgiem, lietojot aku ūdeni. Cilvēkiem nevajadzētu tuvoties Mārupītei un Mārupītes dīķim, kā arī laist pie tiem savus mājdzīvniekus, brīdina speciālisti.

Apdraudētajā rajonā Mārupes Kārtības dienesta darbinieki apstaigā iedzīvotājus un brīdina par iespējamo dziļurbumu ūdens kvalitātes apdraudējumu.

Kā ziņots, ķīmisko un medicīnisko vielu piesārņojuma novēršanai Mārupē piesaistīts specializētais uzņēmums "Eko osta", kas jau daudzus gadus nodarbojas ar piesārņojuma savākšanu Rīgas brīvostas teritorijā.

Kā informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas priekšniece Inga Vetere, patlaban "Eko osta" sāk piesārņoto ūdeņu atsūknēšanu no notekgrāvjiem naktī degušā biroju kompleksa "Baltais vējš" un Mārupītes apkaimē.

Radio korespondents Mārupītē novērojis bojā gājušas zivis. Bojā gājušo zivju skaits ir ļoti liels.

Tiek runāts arī par vairākām bojā gājušām pīlēm. Ugunsgrēka vietā - pie biroju kompleksa "Baltais vējš" - izlietais ūdens ir piesātināts ar ķīmiskām vielām. Iekāpjot peļķē, tiek bojāti apavi.

Savukārt Mārupē patlaban ir jūtama specifiska, salkana smaka, pastāstīja vietējie iedzīvotāji. Pēc notekgrāvja aizbēršanas smaka vēl vairāk pastiprinājusies.

Rīgas domes Sabiedrisko attiecību speciālists Viktors Daugmalis informēja, ka krīzes novēršanā iesaistīta arī Rīgas Pašvaldības policijas Civilās aizsardzības nodaļa.

Patlaban notiek darbi, lai bloķētu kaitīgo ķīmisko un medicīnisko vielu noplūdi un nokļūšanu Mārupītē. Tomēr Mārupes pagasta un pieguļošo teritoriju iedzīvotāji tiek aicināti neizmantot aku un dziļurbumu ūdeni, kā arī neļaut mājdzīvniekiem lietot atklātu ūdenstilpņu ūdeni.

Piesārņojuma skarto teritoriju iedzīvotāji tiek apgādāti ar dzeramo ūdeni. Pirmkārt, palīdzēts tiks Rīgas administratīvās teritorijas iedzīvotājiem.

Mārupītē nokļuvušas bīstamas vielas

Kā ziņots, pēc nakts ugunsgrēka biroja ēku kompleksa "Baltais vējš" angārā, kas atrodas Rīgā, Ulmaņa gatvē 119, Mārupītē nokļuvušas bīstamas vielas.

Ugunsgrēks izcēlās noliktavā ar profesionālo sadzīves ķīmiju - mazgāšanas, dezinfekcijas līdzekļiem un medicīnā izmantotām vielām. Ugunsgrēka laikā kaitīgās vielas kopā ar dzēšanā izmantotu ūdeni ieplūdušas lietus kolektorā, pēc tam grāvī, tad Mārupītē un virzās Māras dīķa un Daugavas virzienā. Ūdenim ir nokrāsa, kā arī jūtama specifiska smaka.

VUGD darbinieki darbu turpina arī nodegušā angāra vietā. Taču "Baltā vēja" kompleksa apkārtnē ir atjaunojusies ierastā dzīve - darbojas pretī izvietotais "Gross auto" autoveikals utml.

Notikušais nekādi neietekmēs ūdens kvalitāti, kas tiek nodrošināta Rīgas pilsētas centralizētajā ūdensvadā, apstiprināja SIA "Rīgas ūdens" sabiedrisko attiecību speciālists Arturs Mucenieks. "Rīgas ūdens" ūdeni ņem no Rīgas hidroelektrostacijas krātuves.

Ugunsgrēks kompleksā "Baltais vējš" izcēlies medicīnas preču noliktavā un tikai pēc tam liesmas pārmetušās uz "Ecolab" izmantotajām telpām, liecina šīs kompānijas pārstāvju teiktais masu medijiem.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu