/nginx/o/2018/07/16/10007565t1h3021.jpg)
Tūrisma attīstības valsts aģentūra (TAVA), aicinot sākt pavasara laivošanas sezonu, iesaka novērtēt savas spējas un izvēlēties sagatavotības pakāpei atbilstošu laivošanas maršrutu, kā arī atcerēties par drošības pasākumiem, pavēstīja TAVA pārstāve Agnese Ruberte.
«Pēc ieilgušās ziemas aicinām no jauna atklāt aktīvās atpūtas iespējas Latvijas reģionos. Sākot laivošanas sezonu, svarīgi ir rūpīgi izvērtēt savas prasmes un vērsties pie profesionāļiem, kas ieteiks piemērotākos laivošanas maršrutus un parūpēsies ne tikai par aizraujošu laivošanas pieredzi, bet arī gādās, lai piedzīvojums ir drošs un pārdomāts,» norādīja TAVA direktors Armands Slokenbergs.
TAVA tūrisma speciālisti informē, ka laivošana Latvijas upēs iespējama arī gida, profesionāla laivotāja, vadībā, kurš izvedīs caur krāčainākajiem upju posmiem, un ceļotāji aicināti izmantot tūrisma informācijas centru (TIC) pakalpojumus, kuri varēs informēt gan par laivošanas maršruta izvēli, gan vietām, kuras vērts apskatīt un kur atrast naktsmītni. Tāpat svarīgi ir pašiem nodrošināties ar karti un iepazīties ar informāciju par izvēlēto laivošanas vietu.
Speciālisti iesaka neaizmirst mainīgos Latvijas laikapstākļus un lietainā laikā laivošanu tomēr plānot uz vienu dienu.
Tāpat tūrisma speciālisti iesaka jau laikus nodrošināties ar ūdens sportam nepieciešamo inventāru: vesti un ķiveri, maiņas drēbēm un apaviem. Šīs mantas ieteicams iepakot ūdens necaurlaidīgos maisos. Savukārt brauciena laikā jāatceras, ka straujās upēs aizliegts piestāt pie klintīm, nogāztiem kokiem, aizsprostiem un dambjiem, jo straume var laivas ārējo malu pavilkt zem ūdens un laiva apgāzīsies. Nevajadzētu braukt zem zemu virs ūdens noliektiem kokiem vai pieķerties tiem, jo straume var laivu apgāzt. Braucot pāri krācēm, laiva jātur upes tecēšanas virzienā.
TAVA norāda, ka Latvijā ir 777 upes, kas garākas par 10 kilometriem, un 17 ir garākas par 100 kilometriem. Laivošanai ir piemērotas vairāk nekā 80 upes, ir arī daudz upju, kurās laivot iespējams tikai atsevišķos posmos. Sezonas laikā aktīva laivošana iespējama arī ezeros un jūrā. Pavasarī laivotāji iecienījuši Vidzemes, Kurzemes un Latgales upes.
Kurzemē pavasara palu laikā TAVA iesaka doties uz Abavas senlejas dabas parku, kur plūst Abavas pietekas Imula un Amula. Vasarā šīs upes kļūst seklākas un nav izbraucamas.
Vidzemē pieredzējuši laivotāji asas izjūtas var gūt, dodoties braucienā pa Raunu un tās pieteku Vaivi vai izbraucot Gaujas pieteku Abulu, bet pavasara palos šis maršruts nav pa spēkam iesācējiem, uzsver TAVA. Piedzīvojumus laivotājiem Vidzemē sola arī Ogres upe, īpaši tās augštece ar Brāžu krācēm, kuru posms ir apmēram astoņus kilometrus garš, un upes kritums šajā posmā sasniedz pat 27 metrus uz kilometru.
Viena no Vidzemes iecienītākajām upēm ir Amata, lai arī atsevišķos posmos tā var būt ļoti bīstama pat pieredzējušam laivošanas profesionālim, tamdēļ TAVA iesaka pavasara palu laikā sekot līdzi Amatas ūdens līmenim un ņemt vērā profesionāļu norādes.
Savukārt Latgales pusē tek viena no straujākajām un mežonīgākajām Latvijas upēm – Tartaks. Laivojot pa to posmā no Ciriša ezera, skatienam paveras pārplūduši meži, bet posmā aiz Pakaļņa ezera līkumaino un krāčaino upi daudzviet aizšķērso sakrituši koki.
Dabas fenomens Latgalē ir Dvietes paliene, kas palu laikā uzkrāj Daugavas ūdeņus un pieejama laivotājiem vien pāris nedēļu gadā. Pašlaik ūdens līmenis ir pietiekami augsts, lai varētu doties braucienā ar laivu pa Dvietes applūdinātajām pļavām, mežiem un ceļiem Ilūkstes novadā gandrīz 20 kilometru no upes ietekas Daugavā.
Mēmele ir viena no retajām laivošanai piemērotajām Zemgales – Augšzemes – Sēlijas upēm, kura var sagādāt pārsteigumus, jo tajā rāmi posmi mijas ar krācēm, izdabājot visām laivotāju gaumēm.