Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Jaunieši uzskata, ka iepirkumu maisiņš var kalpot kā prezervatīvs

FOTO: flickr.com/applescruff

Jauniešu zināšanas par reproduktīvo veselību, seksuālajām attiecībām, grūtniecības iestāšanos ir vispārīgas, un tās viņi nereti aizpilda ar kaut kur noklausītiem stāstiem, piemēram, ka dzimumattiecību laikā var izsargāties ar lielveikala iepirkumu maisiņu, šo izsargāšanās metodi nodēvējot pilsētā lielākā iepirkšanās veikala vārdā, raksta laikraksts «Neatkarīgā», atsaucoties uz Latvijas Jaunatnes Sarkanā Krusta secinājumiem no skolēnu apmācībām par reproduktīvo un seksuālo veselību.

Zināšanas ir vispārīgas

Jaunieši no Latvijas Jaunatnes Sarkanā Krusta šogad apmācījuši jau vairāk nekā tūkstoti skolēnu visā Latvijā. Ir izveidotas arī krāsainas Jaunieša piezīmes par seksualitāti un kontracepciju, kurās sadarbībā ar ginekologiem un sabiedrības veselības speciālistiem pārrunāta informācija par seksualitāti, drošu un nedrošu seksu, kontracepciju un seksuāli transmisīvajām slimībām. Apmācībās atklājies, ka jauniešiem ir zināšanas par seksuālajām attiecībām, grūtniecības iestāšanos un kontracepcijas lietošanu, taču tās ir vispārīgas – tādā līmenī, ka «jā, grūtniecība var iestāties».

Plašākas zināšanas jaunieši iegūst no ikdienas sarunām vai interneta čatos,

tāpēc nav brīnums, ka parādās arī tādi izsargāšanās veidi kā iepirkumu maisiņu izmantošana. Jaunieši pēc apmācībām norādījuši, ka vēlētos saņemt daudz plašākas zināšanas par seksuāli transmisīvajām slimībām, plašāk pārrunāt tēmas par abortiem, kontracepcijas ietekmi uz veselību, piemēram, vai tas var atstāt ietekmi uz bērna ieņemšanu nākotnē. «Diemžēl visu šādās stundās nav iespējams izrunāt, tas apliecina to, ka jaunieši vēlas mācīties, taču diemžēl tas skolās netiek piedāvāts,» laikrakstam saka vienaudžu izglītotāja Mariona Baltkalne. Vienaudžu izglītotāji arī secinājuši, ka nebūtu jēgas no tāda mācību priekšmeta, kas tikai tīri teorētiski apskatītu jautājumus, bet skolēni nesaņemtu to, ko visvairāk vēlas zināt. Ļoti daudz kas atkarīgs no skolotāja – vai viņš par šīm tēmām var bez kautrēšanās runāt.

Grūtniecība - tikai meiteņu atbildība

Baltkalne sarunās ar jauniešiem novērojusi, ka

zēnu vidū ir ļoti izplatīts viedoklis – stereotips, ka visas lietas, kuras saistītas ar grūtniecību, ir meiteņu jautājums.

Zēni saka: kāpēc jūs man to visu stāstāt? Ejiet pie meitenēm, viņas taču var palikt stāvoklī! «Tas nereti nāk no ģimenes, kurā ir pieredze, ka par bērniem rūpējas tikai sieviete, ka tā nav vīriešu darīšana, līdz ar to arī zēni jau no pusaudžu vecuma nedomā, ka arī viņu atbildība ir tas, kas notiek divu dzimumu attiecībās. Strādājot ar pusaudžiem, redzam, cik sabiedrībā šie stereotipi ir plaši izplatīti. Ja no bērna ieņemšanas brīža zēni domā, ka tā ir sieviešu atbildība, tālāk viņi uzskata, ka arī bērna nākšana pasaulē un audzināšana ir tikai sieviešu atbildība,» novērojumos dalās Baltkalne. Vēl viņa uzsver, ka «traģiska ir situācija ar to, ko pusaudži zina par savu ķermeni».

Uz augšu
Back