Kas jāzina, izvēloties saules aizsargkrēmu?

By Spigoo André Mouraux

FOTO: www.flickr.com

Dzīvības uzturēšanai saules gaisma ir absolūti nepieciešama – tā uzlabo garastāvokli un ļauj labi justies. Taču saules apdegumi, krunkas un ādas vēža attīstības risks ir šīs monētas otra puse. No šiem negatīvajiem efektiem var izvairīties, lietojot saules aizsargkrēmus. Kā izvēlēties pareizo?

Bojājums ir lielāks

«Cilvēki grib sauļoties, un tas ir normāli, taču saulainās dienas ir tik retas, ka tad, kad spīd saule, mēs to ķeram visu dienu. Un tā ir lielākā kļūda,» uzsver dermatoveneroloģe Kristīne Cīrule, Veselības centra 4 Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas vadītāja. Viņa pauž cerību, ka šodien cilvēki ir pietiekami izglītoti un informēti par sauļošanās negatīvo pusi un saprot, ka sauļoties vairs nav moderni.

Speciāliste nenoliedz, ka UVB starojuma ietekmē ādā notiek svarīga vitamīna D3 sintēze, kas ir neatņemama sastāvdaļa kaulaudu formēšanā, taču, lai nodrošinātu šā vitamīna patēriņu, nav nepieciešams uzturēties aktīvos saules staros vairāk par 20 minūtēm. «Savukārt bojājums, ko rada ultravioletais starojums ādā, ir krietni lielāks – tas var izraisīt gan ādas imūnās sistēmas pavājināšanos, gan nopietnus bojājumus ādas šūnu ģenētiskajā materiālā (DNS). Turklāt tas attiecas gan uz īso viļņu (UVB), gan garo viļņu (UVA) stariem,» skaidro Kristīne Cīrule, uzsverot, ka tādējādi, izvēloties saules aizsargkrēmu, jāpārliecinās, ka tas pasargā no abiem – UVA un UVB stariem. Jo ir arī tādi, kas aizsargā tikai pret UVB stariem.

Lai nav nekā lieka

Otrs faktors, izvēloties aizsargkrēmu, ir uz tā norādītais SPF (Sun Protection Factor) jeb aizsargspējas koeficents – tas norāda, cik reizes ilgāk var sauļoties bez riska apdegt. Protams, ar nosacījumu, ka pēc četrām stundām krēms jāuzklāj atkārtoti – pat ja nepeldaties. Arī tad, ja uz krēma norādīts, ka tas ir ūdens izturīgs.

«Cilvēkiem, kuriem ir ļoti gaiša āda, vajadzētu sākt ar maksimālu aizsardzību – SPF 50, lai āda pakāpeniski pierod. Tikai, kad āda pie saules pieradināta, aizsargfiltru var samazināt. Savukārt tie, kas iedeg ātri un labi, var sākt arī ar SPF 20,» uzskata Kristīne Cīrule.

Ārste iesaka izvēlēties aptieku piedāvātos saules aizsargkrēmus. Pirmkārt, tāpēc, ka tie ir testēti un zinātniski pārbaudīti, līdz ar to absolūti droši, ka aizsargfiltri aizsargā pilnā apmērā. Tiem var uzticēties simtprocentīgi. Otrkārt, šajos krēmos ir mazāk dažādu citu kairinošu vielu, piemēram, smaržvielu, konservantu, parabēnu, kas ir daudzos citos aizsargkrēmos. Iespējams, ka viens otrs aromāts arī ir patīkams un vilinošs, taču jebkurā gadījumā tas jāuztver kā potenciāls kairinātājs un alergēns, un nav nekādas garantijas, ka šis alergēns kontaktā ar saules stariem neveicina alerģisku reakciju vai pigmentāciju. Tāpēc vislabāk, lai saules aizsargkrēmā nav klāt nekā lieka.

Atstarojošie un absorbējošie

Ir aizsargfiltri, kas atstaro saules gaismu (ķīmiskie), un aizsargfiltri, kas absorbē ultravioletos saules starus (mehāniskie – minerālu izcelsmes). Kāda ir atšķirība? «Kā mehāniskie aizsargfiltri darbojas cinka oksīds vai titāna dioksīds, kas mehāniski atstaro saules starus, – tos drošāk ir izmantot bērniem, cilvēkiem, kuriem ir paaugstināta jutība pret sauli, kā arī tiem, kas ir izteikti alerģiski. Tas gan nenozīmē, ka ķīmiskie aizsargfiltri ir kaitīgi,» stāsta Kristīne Cīrule.

Kā pazīt aizsargkrēmus ar ķīmiskajiem un mehāniskajiem aizsargfiltriem? Aptiekā to palīdzēs farmaceits, bet var arī pētīt krēma sastāvu: ja sastāvā ir cinka oksīds vai titāna dioksīds, tas derēs īpaši jutīgai ādai.

«Aptiekās pieejami arī tādi aizsargkrēmi, kuri ir ar toni, – risinājums tiem, kas vēlas notušēt kādas ādas problēmas, jo tad nav jālieto tonālais krēms plus aizsargkrēms,» speciāliste iesaka.

Savukārt bērniem radīti viegli tonēti aizsargkrēmi, piemēram, tirkīza zilā krāsā, – lai vecāki varētu redzēt, ka bērns ir pareizi un pilnībā noklāts ar aizsargkrēmu. Pēc desmit minūtēm krāsa noiet, un tā nav kaitīga mazuļu ādai, turklāt bērniem ļoti patīk pats process. Šādi krēmi iemanto arvien lielāku popularitāti, īpaši Amerikā.

Aizsargā un iesauļo

Cik ļoti var uzticēties saules aizsargkrēmiem, ko var iegādāties kosmētikas veikalos? «Grūti teikt. Iespējams, tie arī dod solīto efektu un patiešām aizsargā, taču, ja tiem nav veikti klīniski pētījumi, varbūt tādus nevajadzētu izvēlēties tiem, kuriem ir ļoti jutīga āda, tendence uz alerģijām. Nekad jau nevar zināt, kāds būs galarezultāts,» domā Kristīne Cīrule. Viņa gan skaidro, ka klīniskie pētījumi prasa ļoti lielus ieguldījumus, un, iespējams, ne katrs kosmētikas ražotājs grib investēt, lai pierādītu, ka šie produkti ir droši. Varbūt tie patiešām arī ir droši, bet, ja klīniski pierādītu datu tiem nav, speciāliste saviem pacientiem tādus tomēr neiesaka.

Kamēr dakteri runā par aizsardzību pret sauli, dažādi kosmētikas ražotāji piedāvā līdzekļus iedeguma veicināšanai, kas jāuzklāj pirms aizsarglīdzekļa. «Tā ir inovācija arī aptieku produkcijā – pasargājot ādu, tai tiek ļauts arī nedaudz iedegt. Kā šie līdzekļi mijiedarbojas, ir grūti izprast, taču, ja ir klīniski pierādīts, ka tas strādā, nekādu problēmu,» saka Kristīne Cīrule. Viņa gan aicina cilvēkus būt piesardzīgiem un ar nezināmas izcelsmes līdzekļiem iedeguma veicināšanai neeksperimentēt. «Tie, kam āda ir izturīga, var mēģināt, bet, ja āda saulē jau tāpat mēdz apdegt, tas varētu būt vēl papildu risks.»

SVARĪGI

• lai saules aizsargkrēms pasargā no abiem – UVA un UVB stariem

• bērniem, cilvēkiem ar jutīgu ādu un tendenci uz alerģijām iesaka izvēlēties krēmu ar mehāniskajiem aizsargfiltriem – cinka oksīdu (Zinc oxide) vai titāna dioksīdu (Titanium dioxide)

• aptiekā iegādājamie saules aizsarglīdzekļi ir testēti un zinātniski pārbaudīti, līdz ar to ir absolūti droši

• izvēlēties maksimāli tīru aizsargkrēmu – jebkura smaržviela jāuztver kā potenciāls kairinātājs un alergēns, kas kontaktā ar saules stariem var veicināt alerģisku reakciju vai pigmentāciju

• neeksperimentēt ar nezināmas izcelsmes līdzekļiem iedeguma veicināšanai

Jauna alternatīva tradicionālajiem tonālajiem krēmiem ir Latvijas kosmētikas tirgū tikai pavisam nesen ienākušie BB krēmi (Blemish Balm, tulk. no angļu val. – ārstniecisks, maskējošs krēms). Pasaulē BB krēmi jau ir ļoti populāri – savu uzvaras gājienu tie sāka Āzijā (tur tie ieguvuši iesauku krēmsfotošops), tie ir novērtēti arī Amerikā un tagad pārliecinoši ienāk Eiropas tirgū. Ar ko tie ir tik īpaši? Tie apvieno ādas kopšanas līdzekļa un tonālā krēma īpašības, piešķirot ādai nevainojamu izskatu visas dienas garumā, – tie saplūst ar ādas toni, pielāgojas tam, turklāt nodrošina arī aizsardzību pret UV stariem. Krēms ļoti viegli klājas, un sejas āda kļūst svaiga un starojoša. Tiesa gan, nekādas informācijas par to, kas, lietojot šo brīnumkrēmu, notiek ar ādu ilgtermiņā, nav.

Uz augšu