S, 24.09.2022.
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Divi Latvijas alpīnisti veiksmīgi uzkāpuši Everestā

TVNET/LETA
Divi Latvijas alpīnisti veiksmīgi uzkāpuši Everestā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: AFP/LETA

Piedaloties organizācijas «International Mountain Guides» rīkotajā ekspedīcijā un izmantojot kāpšanai piemērotos laika apstākļus, naktī no piektdienas uz sestdienu divi Latvijas alpīnisti veiksmīgi sasnieguši Everesta virsotni. 8848 metru augsto virsotni sasniegusi 26 cilvēku grupa, kuru vidū bija divi Latvijas pārstāvji - Olga Kotova un Vadims Prudņikovs.

Kā liecina informācija «International Mountain Guides» mājas lapā, 8848 metru augsto virsotni sasniegusi 26 cilvēku grupa, kuru vidū bija divi Latvijas pārstāvji - Olga Kotova un Vadims Prudņikovs. Saskaņā ar informāciju, arī alpīnistu atpakaļceļš bijis veiksmīgs un visa grupa atgriezusies bāzes nometnē.

Aizvadītajā piektdienā Everesta virsotni veiksmīgi sasnieguši kopumā jau vairāk nekā 50 alpīnisti, paziņojušas Nepālas amatpersonas.

Tikmēr nedēļu iepriekš atceļā no virsotnes traģiski gāja bojā četri alpīnisti no Ķīnas, Dienvidkorejas, Vācijas un Kanādas. Viņu nāve lielā mērā tika skaidrota ar «satiksmes sastrēgumiem» virsotnes tuvumā, ekspertiem paužot bažas, ka Everesta iekarotāju skaits brīžiem sasniedz bīstamu līmeni.

«Problēma nav tā, ka uz kalna varētu būt pārāk daudz cilvēku, bet gan, ka pārāk daudz cilvēku mēģina sasniegt virsotni vienā un tajā pašā dienā,» e-pasta vēstulē aģentūrai AFP norādīja kalnos kāpēju pavadonis un dabas aktīvists Dava Stīvens Šerpa, kurš Everestā uzkāpis divreiz.

Par piemērotiem pasaules augstākās virsotnes sasniegšanai tiek uzskatīti faktiski tikai pāris mēneši gadā - no marta beigām līdz jūnija pirmajai nedēļai, bet arī tad laika apstākļi ne vienmēr ir labvēlīgi kāpšanai.

Līdz šim vislielākais skaits cilvēku vienā dienā Everestā uzkāpuši 2010.gada 23.maijā, kad pasaules augstāko virsotni sasniedza 169 alpīnisti, liecina tīmekļa vietnē «8000ers.com» publiskotie statistikas dati.

Pirmo reizi Everstu iekaro 1953.gadā

Mirusi Everesta leģenda. 88 gadu vecumā vakar mūžībā aizgājis pirmais Himalaju kalnu augstākās virsotnes Everesta iekarotājs, jaunzēlandietis Edmunds Hilarijs.

Viņš un viņa pavadonis Tenzings Norgajs iekaroja pasaules augstāko virsotni 1953. gadā. Hilarijs bija pazīstamākais Jaunzēlandes iedzīvotājs, un viņa attēls rotā valsts piecu dolāru banknoti.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu