/nginx/o/2018/07/17/10376436t1h4a7d.jpg)
Vairums cilvēku nezina, kurp zvanīt, ja ārzemēs nozaudē pasi, nonāk nelaimes gadījumā vai kļūst par zagļu upuri. Šādās ārkārtas situācijās ikviens Latvijas valstspiederīgais var saņemt palīdzību, zvanot uz Ārlietu ministrijas (ĀM) Konsulārā departamenta dežūrtālruni. Tā jaunais numurs ir cieši saistīts ar Latvijas valsts kodu un tādējādi ir vieglāk iegaumējams.
ĀM preses sekretārs Jānis Sīlis portālam TVNET atgādināja, ka Konsulārā departamenta diennakts dežūrtālrunis darbojas kopš 1995.gada 9.janvāra.
Sākotnējais tālruņa numurs bija +371 29 28 73 98.
Tas tika ieviests, lai Latvijas valstspiederīgajiem ārkārtas situācijās ārvalstīs nodrošinātu iespēju saņemt nepārtrauktu konsulāro palīdzību.
Jaunais numurs saistīts ar Latvijas kodu
Šogad 10.februārī tika prezentēts jaunais konsulārās palīdzības ārkārtas situāciju tālruņa numurs +371 26 33 77 11.
Tas ir pielāgots valsts kodam (371) un tāpēc
viegli iegaumējams un atpazīstams ikvienam Latvijas valsts piederīgajam.
Šogad no 1. janvāra līdz 13. martam ir saņemti 189 zvani par dažādiem jautājumiem.
Ienākošo zvanu skaits dubultojies
No gada sākuma līdz 9. februārim saņemti 73 zvani, taču pēc jaunā tālruņa numura ieviešanas no 10. februāra līdz 13. martam zvanītāju interese ir daudz lielāka un fiksēti jau 116 zvani.
Pirmajā tālruņa numura publicēšanas dienā dežurants saņēma aptuveni 40 informatīvus zvanus par palīdzības saņemšanas iespējām, zvanot uz šo tālruni.
Ārlietu ministrijas pārstāvis secināja, ka, ieviešot jauno ārkārtas situāciju tālruņa numuru, ienākošo zvanu skaits ir divkāršojies.
Visbiežāk zvana, kad ārvalstīs nozaudēta vai nozagta pase.
Sīlis skaidroja, ka diennakts dežūrtālrunis ir paredzēts ārvalstīs ārkārtas situācijās nokļuvušajiem Latvijas valstspiederīgajiem.
Ārkārtas situācijas ir no personas neatkarīgu iemeslu dēļ iestājušies apstākļi, kas radušies slimības, ievainojuma, nelaimes gadījuma, noziedzīga nodarījuma, dabas katastrofas vai citu tiem pielīdzināmu iemeslu rezultātā, kas apdraud personas dzīvību, veselību vai drošību.
Kādu palīdzību var saņemt, zvanot uz šo tālruni?
Zvanot uz šo tālruņa numuru var saņemt dažāda veida palīdzību.
Ja ārvalstīs nozagta vai nozaudēta pase, tad tiek koordinēti jautājumi, kas saistīti ar pagaidu ceļošanas dokumenta - atgriešanās apliecības izsniegšanu.
Savukārt ja persona ārvalstīs ir palikusi bez iztikas līdzekļiem, tad Konsulārā departamenta pārstāvji palīdz sazināties ar radiniekiem vai draugiem, kuri varētu sniegt finansiālu palīdzību un ārkārtas situācijā nodrošināt nepieciešamo naudas līdzekļu pārsūtīšanu ar Konsulārā departamenta vai starptautisko naudas pārskaitītāju starpniecību.
Bet, ja noticis nelaimes gadījums, tad sadarbībā ar Latvijas diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām, kā arī citām kompetentām iestādēm informē tuvākos radus, sniedz padomu un palīdzību formalitāšu kārtošanā.
Ja persona atrodas valstī, kurā nav Latvijas pārstāvniecības, sniedz informāciju par iespējām saņemt palīdzību citu Eiropas Savienības dalībvalstu pārstāvniecībās.
Konsultācijas un informācija konsulārajos jautājumos tiek sniegta arī par šādiem jautājumiem:
• Latvijas valstspiederīgo ārvalstīs nāves gadījumā;
• Latvijas valstspiederīgo ārvalstīs aizturēšanas/apcietināšanas gadījumā;
• Gadījumos, kad ārvalstīs pazuduši Latvijas piederīgie;
• Latvijas piederīgiem ārvalstīs, kuri nonākuši ārstniecības iestādēs;
• Latvijas piederīgiem, kuri ārvalstīs palikuši bez finanšu līdzekļiem;
• Par robežšķērsošanas kārtību;
• Cilvēktirdzniecības gadījumos;
• Ārvalstu pilsoņu Latvijā nāves/aizturēšanas gadījumā.
• Dokumentu legalizāciju;
• Vēlēšanu/referenduma norisi;
• Latvijas/ārvalstu vēstniecību darba laiku;
• Par bērnu reģistrācijas kārtību ārvalstīs;
• Latvijas Republikas pasu saņemšanu;
• Konsulāro reģistru u.c.
No kurienes Latvijas piederīgie zvana?
Šogad ir saņemti zvani no šādām valstīm: Lielbritānija, Vācija, Īrijā, Itālija, Francija, Nīderlande, Zviedrija, Norvēģija, Dānija, Igaunija, Polija, Beļģija, Krievija, Ēģipte, ASV, Austrija, Turcija, Ukraina, Bahamu salas, Luksemburga, Japāna, AAE, Pakistāna, Filipīnas, Austrālija, Argentīna, Taizeme, Jordānija Indija, Senegāla.
Var zvanīt uz abiem tālruņa numuriem
Vismaz divus turpmākos gadus, zvanot uz līdzšinējo ārkārtas situāciju tālruņa numuru, tiks nodrošināta zvanu pāradresācija uz jauno tālruņa numuru.
Vairums cilvēku nezina, kurp zvanīt
Lai noskaidrotu, kādas ir Latvijas iedzīvotāju zināšanas, kā rīkoties ārkārtas situācijā ārvalstu ceļojuma laikā, par to jautājām jaunākajā «Snapshots» aptaujā.
Aptuveni trešdaļa cilvēku norāda, ka zina tālruni, uz kuru jāzvana, nonākot ārkārtas situācijā ārvalstu ceļojuma laikā, taču aptuveni divas trešdaļas no šiem respondentiem
nav droši, ka atcerētos šo numuru ārkārtas situācijā.
Vienlaikus vairāk nekā puse aptaujāto atzīst, ka nav informēti par šādu tālruni.
Informētībai par ārkārtas situāciju tālruni ir tendence nedaudz pieaugt, palielinoties cilvēku vecumam. Tāpat informētāki ir pilsētnieki.
/nginx/o/2018/07/17/10376434t1h8352.jpg)