Kā izvēlēties hidrotērpu?

Tuvojas pavasaris, tātad arī vasara, atvaļinājumu laiks nav aiz kalniem, kas gan šajā laikā var būt labāk, kā atpūtu baudīt pie ūdeņiem, piemēram, nodarbojoties ar niršanu vai burāšanu. Šoreiz gan ne par atsevišķa vaļasprieka procesu, bet tādu inventāra sastāvdaļu kā hidrotērps, kura vienīgā funkcija ir saglabāt ķermeņa siltumu.

Pareizais izmērs

Hidrotērpi ir radīti tikai vienam mērķim – palīdzēt saglabāt siltumu ūdenī. Tā vietā, lai pilnībā izslēgtu ūdens iekļūšanu tērpā, kas ir praktiski neiespējami, piemēram, tik dinamiskā sporta veidā kā vindsērfings, tie ir veidoti tā, lai ūdens iekļūšana būtu minimāla. Ūdeni, kas tomēr ir iekļuvis tērpā, ķermenis ar savu temperatūru ātri uzsilda, saglabājot komfortu. Tas strādā tik ilgi, kamēr ķermenis ir spējīgs uzsildīt ūdeni, un ūdens nomaiņa tērpā nenotiek pārāk ātri. Tomēr lai tas tā arī notiktu, tērpam ir jābūt atbilstoša izmēra un tipa. Sevišķi svarīgi tas ir, izvēloties hidrotērpu aukstam laikam.

Pareiza izmēra izvēlei ir kritiska nozīme – ja tērps būs par lielu, tajā ūdens bieži iekļūs iekšā un ķermenis pastiprināti atdzisīs, savukārt, ja tas būs par ciešu, tiks nospiesti asinsvadi, apgrūtinot asins pieplūšanu rokām, kājām un pat smadzenēm. Tāpēc, pērkot jaunu hidrotērpu, nekautrējieties to pielaikot.

Katram ražotājam ir nedaudz citādāks piegriezums, tāpēc pirms iegādes ir vērts uzlaikot vairāku ražotāju ražojumus, lai atrastu sev piemērotāko un ērtāko. Tāpat jāatceras, ka sauss hidrotērps ir ciešāks nekā slapjš, tāpēc, ja veikalā hidrotērps liekas mazliet apspīlēts, var gadīties, ka tas ir īstais izmērs. Lai arī dažādiem sporta veidiem domātie hidrotērpi izskatās vienādi, tomēr to atšķirības ir būtiskas. Cilvēkam, kas nodarbojas ar vindsērfingu, nevajadzētu izvēlēties hidrotērpu, kas paredzēts, piemēram, sērferiem.

Latvijā par tādu iespēju nav dzirdēts, bet, pērkot hidrotērpu ārzemēs, ir iespējams veikt nelielas korekcijas tā izmēros – samazināt kāju staru garumu, pagarināt piedurknes. Tāpat pasaulē ir iespējams pasūtīt hidrotērpu pēc saviem, individuāliem izmēriem. Tiesa, tad jārēķinās ar papildu izdevumiem.

Sausais hidrotērps noteikti būs labs burāšanai janvārī, bet jūlijā tas derēs tikai ļoti salīgiem ļaudīm. Šajā jomā zinoši cilvēki iesaka vasarā lietot mitro hidrotērpu ar garām kājām un īsām rokām. Apakšējās ekstremitātes tomēr ūdenī mirkst vairāk, savukārt ar rokām cītīgi jāstrādā. Hidrotērpam precīzi jāatbilst jūsu izmēram. Ja tas būs par mazu, žņaugs muskuļus. Ja par lielu, nepildīs savu funkciju. Čības pasargā kājas, galvenokārt dodoties ūdenī, bet, ja ir iespējams, var arī basām kājām. Tā esot labāka saskare ar dēli. Glābšanas vestes visiem ir obligātas. Dažās valstīs bez vestes uz ūdens drīkst atrasties tikai prāmju un kuģu pasažieri.

Kā pastāstīja Liepājas burātājs Jānis Preiss, tad hidrotērpu cenas nemaz neesot augstas – tā teikt, vidējās šķiras tērps izmaksās ap 60 – 80 latu, bet dārgāko izmaksas sasniedzot 150 latu. Piemēram, Jānim ir vairāki hidrotērpi, un daži no tiem jau kalpo ļoti ilgu laiku. "Domāju, ja to pienācīgi kopj, tad divus līdz trīs gadus tas noteikti kalpos un varbūt pat vēl ilgāk," stāsta Preiss, piebilstot, ka salīdzinājumā ar Liepāju Rīgā izvēle esot pietiekami plaša. Jā, arī interneta dažādās adresēs ir iespējams iegādāties hidrotērpu, taču, pēc Preisa teiktā, to nevajadzētu darīt, jo obligāti ir kārtīgi jāpielaiko.

Kā to pareizi kopt

Uzvelkot savu jauno hidrotērpu, centieties to nesabojāt ar gariem nagiem vai rotaslietām. Tāpat centieties nesteigties, to uzvelkot un novelkot. Daudzi hidrotērpi tiek bojāti, cenšoties steigā, ar spēku izvilkt kāju no staras. Aizvelkot hidrotērpa horizontālo rāvējslēdzēju, ja iespējams, palūdziet kādam palīdzību. Nekad neraujiet rāvējslēdzēju ar spēku. Bieži vien nomainīt rāvējslēdzēju hidrotērpam ir sarežģīti un dažreiz arī neiespējami. Aizvelkot vertikālo rāvējslēdzēju, centieties to vilkt uz augšu vertikāli, nevis zem leņķa. Pēc lietošanas hidrotērpu ir jāizskalo ar tīru ūdeni. Pēc izskalošanas izkariet to žāvēties, izvairoties no tiešiem saules stariem (ultravioletais starojums samazina hidrotērpa mūžu). Tērpu būtu ieteicams uzglabāt sausā somā.

Transportēšanas laikā hidrotērpi tiek bojāti tikpat bieži, kā tos lietojot. Ja tomēr ir gadījies hidrotērpu sabojāt, vērsieties pie speciālista. Pareizi salabots, tērps turpinās nevainojami kalpot. Visi paneļi ir nomaināmi, šuves pārlīmējamas. Tāpat neglabājiet hidrotērpu dzīvojamās telpās. Gadījumā, ja izcelsies ugunsgrēks, neoprēnam sadegot, tiek izdalītas ļoti indīgas gāzes, kas var nogalināt! Labāk glabājiet to garāžā vai šķūnītī, bet tā, lai tiem netiek klāt peles un citi grauzēji.

Uz augšu
Back