Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Veido šķirnes trušu kolekciju (2)

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Beļavas pagasta piemājas saimniecībā "Kļavkalni" trusis, kuru tāpat kā zaķi izsenis uzskata par auglības simbolu, tiek godā celts katru dienu, ne tikai Lieldienās. Šie ziņkārīgie un aktīvie šķirnes dzīvnieki ir Mudītes Motivānes, kura ikdienā strādā par konsultanti Gulbenes novada lauksaimnieku biedrībā, ģimenes mīluļi. Mudīte pamazām veido interesantu šķirnes trušu kolekciju.

"Mans dēls, kurš jau mācās 10.klasē, vēl negāja skolā, kad viņam par prieku iegādājāmies raibu, ļoti skaistu trusīti - puiku. Lai viņam nebūtu garlaicīgi, nopirkām draudzenes. Tā pamazām viss arī sākās. Regulāri braucām arī uz dažādiem tirgiem, kur pārdeva trušus. Arī internetā ir mājas lapa šķirnes trušu audzētājiem. Es jaunu šķirņu trušus braucu pirkt uz Bauskas rajona šķirnes trušu audzēšanas saimniecībām. Ar pirkumiem esmu ļoti apmierināta. Šīm saimniecībām ir divas līnijas, tas ir, es varu nopirkt gan puiku, gan meiteni, lai šo šķirni pavairotu," stāsta Mudīte. Informācija arī viņas piemājas saimniecību ir rodama internetā, tāpēc truši no "Kļavkalniem" vistālāk ir pārdoti pat uz Daugavpils novada Pilskalnes pagastu.

"Vīnes zilais", kas lepojas ar kažoku no vidēji zilas līdz tumšai krāsai, "Vīnes pelēkais" ar tēraudkrāsas kažociņu, tumši pelēkais "Vīnes zilpelēkais", ātraudzīgais baltais "Kalifornijas", kas greznojas ar melnām ausīm, purniņu un ķepām, "Jaunzēlandes sarkanais" ar lapsas ruduma krāsas kažoku, izteiksmīgais "Japānas", kas atpazīstams pēc melnas un dzeltenas krāsas svītrām kažokā, "Baltpierainais", mazās trušu šķirnes pārstāvis "Ugunīgais", ko grezno liesmām līdzīgais krāsojums ap ausīm, vaigiem, acīm un akotu galos, ir šķirnes, kuru pārstāvji jau draiskojas ērtajās stiepļu mītnēs.

Mudītes sapnis ir iegādāties šķirnes "Vācu sudrabotais" trušus. "Pēc šā skaistuļa ar spoži sudraboto kažoku, šķiet, nāksies mērot tālāku ceļu nekā līdz Bauskas rajonam, kur arī ir šī šķirne, bet tikai viena līnija. Iespējams, pat aiz valsts robežām," prāto Mudīte. Saimniece pamato, ka Vīnes šķirņu trušus iegādājusies to skaistā izskata dēļ, kā arī tie esot neuzņēmīgi pret slimībām. Šobrīd trušu ganāmpulku veido 26 dzīvnieki. "Ja palielināšu trušu skaitu, tad ir jāpievēršas lielražošanai, bet es visus sadzimušos šķirnes dzīvniekus pārdodu. Rudenī pat uz tirgu nevajag braukt, lai pārdotu trušus, jo pieprasījums pēc šķirnes dzīvniekiem ir labs. Latvijā ir daudz trušu audzētāju, kuri, tāpat kā es, veido šķirnes ganāmpulku. Viņi pie manis ierodas paši, jo internetā ievietoju sludinājumu. Cilvēkiem visvairāk patīk raibie truši," stāsta Mudīte. Viņa ar nepacietību gaida maija sākumu, kad sāksies trušu atnešanās.

Ar maizi necienā

Truši ir kāri uz burkāniem, tāpēc to krājumi no pagraba pazūd visātrāk. Saimniecībā trušu ēdienkartes dažādošanai audzē arī runkuļus, sarūpē sienu, pļauj zāli, kā arī pērk trušiem paredzēto spēkbarību. "Maizi trušiem nedodu, jo tajā var būt pelējums, kas kaitēs dzīvnieku vēderiem. Ziemas periodā spēkbarību gandrīz nedodam. To atvēlam tad, kad dzimst mazuļi, lai gan dzīvniekiem tā šķiet liels un ļoti gaidīts gardums. Neskopojamies arī ar apšu zariem. Tad, kad vasarā lapainos zarus ieliekam aizgaldos, kur mitinās mātes ar trusēniem, un būros, kas ir tēvu mājokļi, šķiet, ka čab visa kūts. Noteikti ir jābūt ūdenim," stāsta Mudīte.

Ar dažādu raksturu

Saimniece novērojusi, ka dažādu šķirņu dzīvnieki atšķiras pēc rakstura. Piemēram, "Kalifornieši" ir atturīgi, toties starp "Vīnes zilā" šķirnes pārstāvjiem kāds trušu puika esot tik izlutināts, ka tad, kad netiekot izskraidīties brīvībā, apvainošanos paužot ar ēdiena trauku izsvaidīšanu. Lai izlocītu kājas, brīvībā tiekot laists arī "Ugunīgā" šķirnes pārstāvis. Lielākā grauzēja tituls pienākoties "Jaunzēlandes sarkanā" šķirnes pārstāvjiem, kas itin viegli tiekot galā ar koka silīti, kas domāta barībai. "Truši saimniekus pazīst pēc balss un smaržas. Īpaši manu mammu, kura lielākoties uzrauga ganāmpulku, kamēr esmu darbā. Arī trusis ir dzīvnieks, kurš cilvēku spēj nomierināt pēc grūtas darbdienas. Atliek tikai visus samīļot un noglāstīt," ir pārliecinājusies Mudīte.

Komentāri (2)

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu