«Nebeidzama naudas plūsma» jeb vērienīgākās Ponci shēmas pasaulē

FOTO: SCANPIX

Fantastiska biznesa iespēja - ieguldi naudu un atpakaļ saņem divtik daudz jau pēc pāris mēnešiem! Dzirdot solījumus par dāsniem procentiem, daudziem iemirdzas acis. Kāpēc noguldīt naudu bankā un nopelnīt nieka procentu gadā, ja citur sola 30 vai 50% mēnesī? Ponci shēmas apsola milzu procentus, taču pēc kāda laika piramīda neizbēgami sagrūst. Kamēr pirmajiem investoriem procenti tiek izmaksāti no jauno ieguldītāju naudas, visi ir apmierināti. Bet, kad jauno investoru straume apsīkst, izbeidzas arī nauda. Piramīda sagrūst, un ieguldītāji zaudē miljonus vai pat miljardus. Portāls TVNET apkopojis vērienīgākās Ponci shēmas, kuru dēļ miljoniem cilvēku visā pasaulē zaudējuši savus iekrājumus.

 

FOTO: Scanpix

Čārlzs Ponci - Ponci shēmu tēvs

Ponci shēmas savu nosaukumu ieguvušas, pateicoties bēdīgi slavenajam itāļu afēristam Čārlzam Ponci, kurš pagājušā gadsimta 20.gados Ziemeļamerikā piedāvāja ieguldīt vilinošā biznesā. Tolaik, veicot pasta sūtījumus uz ārvalstīm, sūtītājs visbiežāk iegādājās arī pasta starptautisko atbilžu kuponus, kas sedza pasta izdevumus atbildes vēstulei. Ponci ieguldītājiem stāstīja, ka varot šos kuponus iegādāties Itālijā, kur tie bija lētāki, un Ziemeļamerikā apmainīt pret pastmarkām un pārdot par naudu. Starpību viņš apņēmās dalīt ar ieguldītājiem, solot, ka 45 dienu vai trīs mēnešu laikā viņi saņems atpakaļ pamatsummu un 50% peļņu. Taču realitātē šo ieceri bija grūti īstenot - kuponus vajadzēja transportēt, radās papildu izmaksas un bizness starp divām valstīm radīja sarežģījumus. Izrādījās, ka apmainīt kuponus pret vērā ņemamām naudas summām nemaz nebija iespējams.

Tomēr Ponci turpināja to uzdot par fantastisku biznesa iespēju, un arvien vairāk cilvēku, cerot uz vieglu un ātru peļņu, ieguldīja viņa biznesā savus iekrājumus. No jaunajiem ieguldītājiem saņemto naudu Ponci novirzīja senākajiem ieguldītājiem un ievērojamu daļu paturēja sev.

Shēma kļuva tik populāra, ka 1920.gada jūlijā katru dienu Ponci biznesā ieplūda gandrīz miljons dolāru. Ponci kļuva par miljonāru, bet ieguldītāji, uzskatot to par lielisku biznesa iespēju, novirzīja Ponci savus iekrājumus un cerēja tos palielināt vairākas reizes.

Lai arī Ponci uzņēmumā apgrozījās milzīgas summas, tas nenesa reālu peļņu - Ponci vienkārši izmaksāja vecākajiem investoriem naudu, ko bija iemaksājuši jaunpienācēji.

Taču mediji un policija sāka prātot, kā Ponci var izmaksāt tik augstus procentus. Finanšu žurnālists Klarenss Barrons aprēķināja, ka apritē vajadzētu būt 160 miljoniem pasta kuponu, taču patiesībā tādu bija tikai 27 000. ASV pasts ziņoja, ka ne ASV, ne arī citviet nenotiekot masveida kuponu pirkšana. Ponci birojā ieradās satraukti ieguldītāji un prasīja izmaksāt iemaksāto naudu.

Cenšoties glābt savu shēmu, Ponci pieņēma darbā publicistu Viljamu Makmāstersu, kurš vēlāk sacīja, ka Ponci vienkārši «aplaupa Pīteru, lai samaksātu Polam». Drīz vien Ponci lietā iesaistījās varasiestādes, un Ponci padevās aizturēšanai. Atgūt izdevās tikai apmēram 30% no ieguldītās naudas. Kopumā ieguldītāji zaudēja apmēram 20 miljonus dolāru, kas, ņemot vērā inflāciju, mūsdienās būtu ap 225 miljoniem dolāru.

Ponci no ieslodzījuma tika atbrīvots 1934.gadā. Pēc tam viņu deportēja atpakaļ uz Itāliju. Pēdējos dzīves gadus Ponci pavadīja nabadzībā un cīnoties ar dažādām veselības problēmām.

 

FOTO: AP/Scanpix

Sergejs Mavrodi: afērists Krievijas Valsts Domes deputāta krēslā

Sergeja Mavrodi dibinātais uzņēmums MMM 90.gadu sākumā īstenoja vienu no lielākajām Ponci shēmām pasaulē. Finanšu shēma, kas solīja līdz pat 3000% gada peļņu, tika vērienīgi reklamēta televīzijā. Slavas zenītā MMM ieņēmumi dienā sasniedza miljoniem dolāru. Līdzīgi kā citas Ponci shēmas, arī MMM drīz vien vairs nevarēja izmaksāt investoriem dāsnos procentus. Tā kā Krievijā nebija likumu pret Ponci shēmām, Mavrodi 1994.gada augustā aizturēja par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Taču tā paša gada oktobrī Mavrodi tika ievēlēts Krievijas Valsts Domē un saņēma parlamentāro imunitāti. Mavrodi sevi pozicionēja kā skaudīgu birokrātu upuri, un viņa kampaņa saņēma atbalstu no Vladimira Žirinovska. Pēc ievēlēšanas Mavrodi Valsts Domē ieradās tikai vienreiz - lai piedalītos balsojumā par viņa parlamentārās imunitātes atņemšanu.

1997.gadā MMM bankrotēja. Tiek lēsts, ka Mavrodi shēmā iekrājumus zaudēja pieci līdz desmit miljonu cilvēku.

Mavrodi arestēja 2003.gadā un 2007.gadā piesprieda četrarpus gadu ieslodzījumu soda kolonijā. Ar to gan Mavrodi afēras nebeidzās. 2011.gadā viņš nāca klajā ar jaunu Ponci shēmu «MMM-2011», kas regulārajiem ieguldītājiem solīja mēneša peļņu no 20 līdz 30%. Investori varēja iegādāties «biļetes», kuru vērtība tikai augšot. Šoreiz Mavrodi nemaz neslēpa, ka «MMM-2011» ir Ponci shēma - kuras Krievijas likumdošana neaizliedza. «Ja mēs visi viens otram palīdzēsim, iesaistīsies arvien vairāk un vairāk cilvēku un radīsies nebeidzama naudas plūsma,» aģentūrai «Reuters» 2012.gadā stāstīja viens no shēmas upuriem, kurš tajā ieguldīja 400 000 rubļu (tolaik ap 10 000 eiro). Protams, «nebeidzama naudas plūsma» ir utopisks sapnis un realitātē neeksistē.

2012.gadā «MMM-2011» bija iesaistījušies vairāk nekā 35 miljoni cilvēku Krievijā un citviet, norāda «Reuters». «MMM-2011» bez Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) licences darbojās arī Latvijā.

2012.gada maijā Mavrodi apturēja shēmas darbību un paziņoja, ka nauda vairs netiks izmaksāta.

Šā gada martā Krievijas medijos parādījās ziņas, ka Mavrodi miris no sirdslēkmes.

 

FOTO: Reuters/Scanpix

Bērnijs Medofs: mūsdienu vērienīgākās Ponci shēmas izveidotājs

Bērnijs Medofs krāpnieku «slavas zālē» iegājis kā mūsdienu vislielākās krāpnieciskās shēmas izveidotājs un īstenotājs. Medofs bija izveidojis Ponci shēmu, ieguldītājiem solot neparasti lielu peļņu. Tāpat kā Čārlzs Ponci, arī Medofs ieguldītājiem izmaksāja dividendes no vēlāk piesaistīto investoru iemaksātajiem līdzekļiem. Šāda veida shēma no malas izskatās legāla un ienesīga, lai gan nekāda reāla peļņa no šādām darbībām nerodas. Ja jaunu ieguldītāju plūsma apsīkst, shēma ātri vien sabrūk.

Medofa shēma darbojās vairākus desmitus gadu. Precīzas informācijas par to, kad tieši Medofs sāka īstenot savu krāpniecisko shēmu, nav. Pats Medofs šajā sakarībā ir izteicis vairākus pretrunīgus apgalvojumus. Sākotnēji viņš intervijā «CNN Money» izteicās, ka krāpniecisko shēmu viņš sācis 1987.gadā, tomēr vēlāk viņš norādījis, ka krāpnieciskā shēma sākusi darboties 1992.gadā.

Medofa shēmas gadījumā problēmas sākās brīdī, kad Medofa klienti vēlējās saņemt nopelnītos līdzekļus kopumā septiņu miljardu ASV dolāru apmērā. Šajā brīdī Medofa rīcībā bija atlikuši vien 200 līdz 300 miljoni dolāru.

Neskatoties uz to, ka ASV Vērtspapīru un biržu komisijā (SEC) bija saņemti vairāki ziņojumi, ka Medofs varētu īstenot Ponci shēmu, viņam savas aktivitātes izdevās turpināt gadiem ilgi. Tas daļēji skaidrojams ar to, ka Medofs bija cienīts, aktīvs un ilggadīgs ASV finanšu industrijas pārstāvis.

Medofs jau 1960.gadā nodibināja investīciju uzņēmumu «Bernard L. Madoff Investment Securities LLC». Šo uzņēmumu Medofs vadīja līdz pat savam arestam.

Medofs ir arī bijušais ASV fondu biržas NASDAQ vadītājs. Viņš bijis arī ASV Nacionālās vērtspapīru dīleru asociācijas (NASD) valdē - šādi ieraksti Medofa CV radīja visnotaļ pārliecinošu iespaidu, ka pieredzējušais finansists zina, ko dara.

Medofa Ponci shēma nereti tiek dēvēta arī par 65 miljardu ASV dolāru shēmu. Tiesas laikā Medofs izteicās, ka viņa aktivitātes vairākiem desmitiem tūkstošu investoru nodarījušas zaudējumus kopumā 65 miljardu dolāru apmērā.

Realitātē gan šī summa ir krietni mazāka - Medofa shēmas «vērtība» lēšama aptuveni 20 miljardu dolāru apmērā.

No Medofa aktivitātēm cietušajiem investoriem līdz šim izdevies atgūt aptuveni 13 miljardus dolāru.

Šobrīd 80 gadus vecais Medofs piespriesto cietumsodu izcieš cietumā Ziemeļkarolīnas štatā. Kā vēsta «CNN Money», Medofam piespriestais cietumsods būs beidzies 2139.gada 14.novembrī.

 

Lū Perlmans

FOTO: AP/Scanpix

«Backstreet Boys» un NSYNC menedžeris, kas izkrāpa $300 miljonus

Vairumu Ponci shēmu izveido plašākai sabiedrībai nepazīstami afēristi, kas ieguldītāju pievilināšanai izmanto solījumus par fantastisku peļņu. Taču dažkārt pie shēmošanas ķeras arī sabiedrībā pazīstami, šķietami veiksmīgi un uzticami cilvēki, kā finansists Bērnijs Medofs vai popgrupu «Backstreet Boys» un NSYNC menedžeris Lū Perlmans.

2006.gadā izmeklētāji atklāja, ka Perlmans vairāk nekā 20 gadus piesaistījis privāto ieguldītāju un banku investīcijas diviem uzņēmumiem, kas pastāv tikai «uz papīra». Lai pārliecinātu ieguldītājus, viņš izmantoja viltotus dokumentus un viltus grāmatvedības firmas veidotus finanšu pārskatus. Tiek uzskatīts, ka Perlmans izkrāpa vairāk nekā 300 miljonus ASV dolāru.

2008.gadā Perlmanu notiesāja par sazvērestību, naudas atmazgāšanu un nepatiesu ziņu sniegšanu bankrota procesā. Viņam piesprieda 25 gadu cietumsodu.

Perlmans 2016.gadā nomira cietumā. Viņš bija 62 gadus vecs.

 

FOTO: Scanpix/Reuters

Mūsdienu tendence: kriptovalūtu piramīdas shēmas

Ponci shēmas nekur nav pazudušas, tieši otrādi - kriptovalūtu pasaulē tās plaukst un zeļ. Pasaulē sacelta liela ažiotāža ap blokķēdes tehnoloģiju, ko daudzi entuziasti uzskata par revolucionāru, un jaunās digitālās valūtas tiek virzītas tirgū ar tā dēvēto sākotnējo monētu piedāvājumu (Initial Coin Offering) jeb ICO. Tajos noteikts daudzums jauno kriptomonētu tiek piedāvāts apmaiņā pret naudu vai citām kriptovalūtām. Tas ir ātrs un vienkāršs veids, kā jauns uzņēmums var savākt līdzekļus, apejot sarežģīto procesu un saistības, kas ir spēkā, vācot finansējumu no riska kapitālistiem un bankām. Tā kā kriptovalūtu tirgus ir decentralizēts un neregulēts, ICO modelis ir kļuvis populārs krāpnieku vidū.

Kamēr dažas kriptovalūtas veido pieredzējuši inženieri un tās atbalsta respektabli eksperti, citas vada krāpnieki ar izdomātām kvalifikācijām. Viena no šādām kriptovalūtām ir «OneCoin». Blokķēdes inženieris Bjērns Bjerke no Norvēģijas sacīja, ka viņam tika piedāvāts «OneCoin» tehnoloģiju vadītāja amats, taču uzņēmuma «blokķēde» esot sastāvējusi no acīmredzami šaubīgiem dokumentiem, kuros bija attēloti viltus darījumi, ziņo «The Atlantic». Taču investori-amatieri, kuri seko jūsmīgajām ziņām par kriptovalūtām un blokķēdi, tajā ieguldīja vairāk nekā 250 miljonus dolāru.

Viena no pazīstamākajām kriptovalūtu Ponci shēmām ir «BitConnect». Kriptovalūtu popularitātes viļņa pašā karstumā «BitConnect» izklausījās pēc pasakainas peļņas iespējas - ieguldi biržā savus bitkoinus, kas pēc tam tiks aizdoti citiem ar procentiem, kas ik pēc diviem mēnešiem ļaus tev teju dubultot ieguldīto summu. Lai gan «BitConnect» nenorādīja ne savus īpašniekus, ne detalizētāku skaidrojumu par darbības modeli, ātrās peļņas kārotāji tik un tā metās ieguldīt tajā savus bitkoinus. Šā gada janvāra sākumā - neilgi pēc tam, kad bitkoinu cena sasniedza augstāko punktu, - «BitConnect» rīcībā bija kriptovalūta gandrīz trīs miljardu ASV dolāru vērtībā. Taču dažu dienu laikā birža gandrīz pilnībā izputēja un ieguldītāji savu naudu zaudēja.

Finanšu industrijā izskanējuši viedokļi, ka vispopulārākā kriptovalūta «Bitcoin» būtībā darbojas kā Ponci shēma. Tā kā uzģenerēt var tikai 21 miljonu bitkoinu, tās vērtībai vajadzētu tikai pieaugt. Pagājušogad bitkoinu cena strauji pieauga, augstākajā punktā sasniedzot gandrīz 20 000 dolāru par vienu vienību. Kopš tā laika bitkoinu vērtība ievērojami kritusies. Taču augšupejas laikā bitkoinu straujas cenas kāpums radīja lērumu «ieguldītāju», kuru vienīgais ieguldīšanas mērķis bija spekulēt ar šo valūtu un vairākas reizes palielināt savu sākotnējo ieguldījumu. Taču, kā jau to pierādījuši iepriekšējie «naudas ģeneratori», naudas plūsma nevar būt mūžīga, ja visi ieguldītāji vēlas tikai nopelnīt, bet nekādas citas pelnošas aktivitātes netiek veiktas.

Taču viedokļi par bitkoiniem dalās. Kamēr kritiķi ir skeptiski, bitkoinu aizstāvji norāda, ka tehnoloģija veic sarežģītus matemātiskus aprēķinus un attīsta blokķēdes tehnoloģiju, kas rada pievienoto vērtību, kā arī kriptovalūtu pircējiem netiek solīta nekāda peļņa - viņi paši zina, ar ko riskē.

Vai kriptovalūtu vide kļūs par jauno afēristu bišu stropu? To rādīs laiks.

Portāls TVNET turpina rakstu sēriju par pasaules finanšu jomas afērām. Iepriekšējās sērijas daļas lasi zemāk!

No zvaigznēm uz ērkšķiem jeb kā ASV biznesmeņa ātro kredītu shēma beidzās cietumā

Kriptovalūtu piramīdas shēma: cerot uz pasakainiem procentiem, zaudē visus iekrājumus

Bērnijs Medofs. Kā reiz cienīts finansists tika pie 150 gadu cietumsoda?

Uz augšu