Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Kādai jābūt pirts iekšpusei?

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kad veikta pērtuves siltināšana un ierīkota grīda, sāk iekšējo sienu apdari. Pērtuves iekšējās sienas veido no lapu koku apšuvuma dēļiem, lai karstumā nesavainotos ar koka sveķiem, kas izdalās un nopil. Biežāk lieto apses un liepas kokmateriālus.

Liepas koks jauki smaržo, arī nesakarsēts

Tas nav pārāk blīvs, tādēļ lēni sasilst, nav riska apdedzināties pieskaroties. Apses materiāls nesmaržo. Tas arī lēni sasilst un nav riska apdedzināties pieskaroties. Materiāls ilgi paliek gaišs – nemelnē. Retāk izmanto alksni un kļavu. Nav vēlams izmantot blīvu koksni – ozolu u. c. Materiālu izvēlas bez zaru vietām, jo koksne tur ir ļoti blīva un ātri sakarst, ir risks pieskaroties apdedzināties.

Somu saunās izmanto lēni augošās ziemeļu – Eiropas egles. Izmanto sienu un griestu apdarei. Lēni augot, koksne veidojas blīva un cieta. Tā nebojājas mitruma un karstuma iedarbībā, aromāts ir neitrāls. Kādu koku izvēlēties, ir atkarīgs no katra gaumes un uzskatiem. Ir viedoklis, ka apse ir koks, kas uzsūc sevī enerģiju; kamēr cilvēks ir pērtuvē, apse uzsūc visas slimības un vainas. Liepa, tieši pretēji, tiek uzskatīta par enerģijas donoru.

Lai pirtī veidotos vēl labāks aromāts, var piestiprināt virs liepas vai apses dēlīšiem karstuma avota tuvumā dažus īsus ciedra dēlīšus. Sasilstot ciedrs veido pirtī vasaras priežu sila aromātu. Pēc laika šis aromāts kļūst vājāks, tad var nomainīt ar jauniem ciedru dēlīšiem.

Koka virsmas un citus materiālus, kas nonāk saskarē ar miesu, izvēlas patīkamus taustei - “feel good”. Tie ir ar gludu virsmu, bez asām malām un stūriem. Nav koka sveķu izdalījumu. Metāla apdares priekšmeti tiek paslēpti zem apšuvuma.

Pirtī jābūt klusi, lai varētu atpūstie no ikdienas apkārtējās vides trokšņiem. Lai to nodrošinātu, izvēlas pareizo atrašanās vietu un skaņas izolācijas materiālus, ko izvieto pirts iekšienē. Lai sienas nebūtu paralēlas, kā rezultātā pastiprinās skaņa, pretējās sienas veido slīpi 4 grādu leņķī (pietiekoši). Sienu veido no mīkstas koksnes materiāliem, starptelpu starp apšuvuma dēļiem piepilda ar skaņu izolējošu materiālu.

Ļoti patīkamas ir sienas, kuras veidotas no rupjiem koka baļķiem. Vajadzētu izvairīties no košām krāsām un sarežģītas formas interjera elementiem. Jātiecas pēc vienkāršības un mierīguma.

Ja pirts ir pareizi uzcelta un pareizi tiek ekspluatēta, tad iekšējo koka materiālu īpaša apstrāde pret pūšanu nav nepieciešama. Augstā temperatūra, dūmi, sadedzinot malku, aizsargā koku. Ķīmiskos antiseptiķus nav vēlams izmantot, jo karstumā tie var izdalīt indīgus toksīnus, var veidoties nepatīkama smaka. Dēlīšus nekrāso, nevasko, nepārklāj ar laku. Var izvēlēties tumšāku koku, lai izskatītos glītāk. Tumšināt koku var, apdedzinot koku, pēc tam noslīpē, atdalot apdeguma ogļu slāni.

Lāvas aprīko ar pagalvjiem un kāju paliktņiem, izgatavotiem no apses, papeles.

Mazgāšanās telpā ir jāparedz vieta plauktiņiem, mazgāšanās piederumiem.

Atpūtas telpai jābūt pietiekoši plašai, lai nezustu komforts. Uz sēžamajiem soliem vienam cilvēkam jārezervē vismaz 60 cm.

Sola platumam jābūt aptuveni 40 cm, lai to varētu izmantot gulēšanai, platums 60 cm un garums ne mazāk kā 1,80 cm. Jānovieto spogulis.

Komentāri
Svarīgākais
Uz augšu