Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Nenovērtētās linsēklas

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Vispārējai veselībai un profilaksei ieteicams regulāri uzturā lietot veselas un sasmalcinātas linsēklas, tās pievienojot ēdieniem. Uzskata, ka ir vēlams dienā lietot ne mazāk kā 5 gramus, bet ārstnieciskos nolūkos – 50 g dienā vairāku mēnešu laikā.

Linsēklas ir ar gludu, spīdīgu virsmu, gaišāk vai tumšāk brūnas un satur 35-45% eļļas. Linsēklās ir arī ļoti daudz pilnvērtīgu olbaltumvielu (18-33%), kurās ir praktiski visas neaizstājamās aminoskābes, ogļhidrāti (12-26%), A, B, E, F vitamīns. Linsēklās ir F vitamīns, kuru organisms patstāvīgi nespēj sintezēt. E vitamīns sēklās ir 120-140 mg uz 100 g.

LINSĒKLU LIETOJUMS TAUTAS MEDICĪNĀ

Veselas vai rupji sasmalcinātas linsēklas lieto par zarnu satura apjomu palielinošu (uzbriestošu) caurejas līdzekli hroniska aizcietējuma gadījumā. Dienas deva ir 30 – 45 g, kam noteikti jāuzdzer daudz šķidruma (vismaz 150 ml uz katriem 15 g sēklu). Laksatīvo darbību izraisa gļotvielas. Uzsūcot 100 – 180% savas masas ūdens, sēklās esošās gļotvielas uzbriest, pārplēš šūnapvalkus un sēklas pārklājas ar gļotvielu apvalku. Uzbriedušās gļotvielas palielina zarnu lūmena apjomu un mehāniski kairina zarnu receptorus, veicinot resnās zarnas peristaltiku, kā arī šķidrina zarnu saturu. Jāraugās, lai sēklas nebūtu pārlieku sasmalcinātas, jo tad tās sāks uzbriest jau kuņģī. Ja lieto sasmalcinātas sēklas, šai darbībā iesaistās arī eļļa. Eļļa darbojas par slīdvielu, kas, sajaucoties ar zarnu saturu, to mīkstina un pastiprina slīdamību, atvieglojot pārvietošanos zarnās.

Cilvēkiem, kas sirgst ar aptaukošanos, ieteicams lietot nesmalcinātas linsēklas. Pēc uzņemšanas tās uzbriedīs, bet eļļa nenokļūs organismā, tādā veidā nepalielinot uzņemto kaloriju daudzumu. Laksatīvais efekts rodas ne ātrāk kā trīs dienas pēc devas uzņemšanas.

Linsēklas ieteicams lietot svaigi smalcinātas, bet sasmalcinātās sēklas pirms lietošanas nevajadzētu ilgstoši glabāt, jo tajās esošā eļļa ļoti viegli oksidējas, piešķir sēklām nepatīkamu garšu un kairina kuņģi.

Ilgstoša linsēklu lietošana par caurejas līdzekli tiek uzskatīta par drošu, tomēr jāpatur prātā, ka reizēm var rasties atgriezenisks aizcietējums. Bez tam aizcietējums var rasties arī tad, ja pēc linsēklu lietošanas uzdzerts par maz šķidruma.

Šo produktu nav ieteicams lietot, ja ir rīšanas traucējumi. Ja pēc produkta uzņemšanas rodas sāpes krūtīs, vemšana, apgrūtināta rīšana vai elpošana, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.

Līdztekus linsēklām lietojot daudz uzbriestoša un zarnu apjomu palielinoša uztura, zarnās var veidoties pārlieku daudz gāzu un rasties smags meteorisms. Linsēklu lietošana kontrindicēta jebkura veida ileusa (zarnu aizsprostojuma) gadījumā.

Rupji smalcinātu linsēklu sautējošu kompresi lieto lokālu sāpju un iekaisuma mazināšanai elpceļu iekaisuma, augoņu, čūlu, reimatiska pietūkuma, podagras gadījumā. Komprese paplašina asinsvadus, sekmē eksudāta uzsūkšanos, atslābina audus, mazinot to tūsku, sasprindzinājumu, sāpes un iekaisumu.

No linsēklām gatavo ūdens izvilkumu – gļotas (1:30). Reizes deva ir 3 – 6 g. Sēklas nesmalcina, jo tajās ir eļļa. Nepieciešamo sēklu daudzumu ātri nomazgā aukstā ūdenī, ieber pudelē un aplej ar vārītu karstu ūdeni. Aizvāko, ietin audumā un krata 15 min. Iegūto gļotaino šķīdumu izkāš caur marli. Lieto trīs reizes dienā, gatavoto šķīdumu izdzerot vienā reizē, 2 – 3 nedēļas.

Izmanto par pārklājošu līdzekli, kas novērš gremošanas trakta epitēlija kairinājumu un mazina arī sāpes barības vada, kuņģa un zarnu iekaisuma gadījumā (gastrīts, peptiska čūla, enterīts, kolīts). Gļotas var izmantot pret elpceļu iekaisumu, ko pavada klepus, un par maigu caurejas līdzekli. Ķīnas medicīnā sēklas lieto caurejas, gonorejas, dismenorejas gadījumā; tās izmanto par pārklājošu, mīkstinošu un pretiekaisuma līdzekli, ārīgi – sautējošām kompresēm.

Linsēklu ūdens izvilkumam – gļotām ir pretiekaisuma, mīkstinoša, viegli atslābinoša iedarbība. Ieteicams lietot gastrīta, kuņģa un 12 pirkstu zarnas čūlu, enterīta, kolīta, hemoroīdu, hronisku aizcietējumu, elpceļu saslimšanu, urīnceļu iekaisumu, nieru koliku gadījumos. Ja ir nosliece uz caureju, nav vēlams lietot.

Linsēklu ūdens izvilkumu – gļotas kā skalojamo līdzekli lieto mutes dobuma traumu un gļotādas iekaisumu, angīnas gadījumā. Linsēklu ārstnieciskos preparātus lieto aterosklerozes, ārēju apdegumu, staru slimības gadījumos.

Sasmalcinātas linsēklas iesaka hronisku aizcietējumu gadījumos. 1 tējk., uzdzerot pienu, no rīta un vakarā.

Linsēklu ūdens izvilkums - gļotas ilgi saglabājas uz gremošanas trakta gļotādām, aizsargājot tās no kaitīgo vielu iedarbības, jo gļotas nespēj ietekmēt kuņģa sulas sekrēts.

Linsēklu ūdens izvilkums.3 g sēklu, ½ gl. verdoša ūdens. Maisa 15 min un tad izkāš. Lieto pa 2 ēdamk. 3-4 reizes dienā. Linsēklu ūdens izvilkums caurejas gadījumā. 1 ēdamk. sēklu, ½ gl. verdoša ūdens. Vāra 15 min un tad izkāš. Iegūto izvilkumu izmanto vienai klizmas reizei.

Maisījums cukura diabēta gadījumā.Vienādās devās linsēklas, pupiņu pākstis, melleņu lapas, auzu stiebri.

Linsēklu novārījums. 3 ēdamk. sēklu, 3 gl. ūdens. Vāra 15 min. Lieto pa 1/3 – ½ gl. 3 reizes dienā ēšanas laikā. Mazinās sausuma sajūta mutē un slāpju sajūta. Lieto arī urīnpūšļa saslimšanu gadījumā.

Linsēklu novārījums. 1 tējk. sēklu, 1 gl. ūdens. Vāra. Lieto nierakmeņu slimības gadījumā, pa 1/4 – 1/3 gl. katru otro stundu, divas dienas. Pirms lietošanas uzlējumu atšķaida ar ūdeni. Garšas uzlabošanai var pievienot nedaudz citrona sulas.

Linsēklu novārījumu ieteicams lietot, ja ir saindēšanās ar pārtikas produktiem, jo to sastāvā esošie polisaharīdi efektīvi samazina toksīnu uzsūkšanos caur gremošanas trakta gļotādu asinīs.

Linsēklu ūdens izvilkumu - gļotas izmanto, ja ir mutes dobuma un barības vada apdegumi, kuru cēlonis ir etiķa esences iedzeršana. Pagatavo sēklu un ūdens maisījumu (1:30). Lieto pa 1 ēdamk. 8-10 reizes dienā pirms ēšanas. Gļotas aizkavē kaitīgo vielu uzsūkšanos no gremošanas trakta gļotādas asinīs.

Linsēklu ūdens izvilkumu - gļotas ārīgi lieto trofisku čūlu un rentgena starojuma skartajām vietām siltu komprešu veidā. Linsēklas izmato kā diētisku uztura sastāvdaļu cilvēkiem, kuriem ir traucēti tauku apmaiņas procesi, ir ateroskleroze, sirds išēmiskā slimība, cukura diabēts, aknu ciroze, hepatīts, aknu distrofija.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu