Par nieka samaksu Jūrmalā atdod dzīvokļus prominentām personām.

Par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu prokurors uzrādījis apsūdzību CDzMPK priekšsēdētājam Ziedonim Ziediņam un Valsts zemes dienesta Jūrmalas filiāles bijušajam vadītājam Kasparam Hermanim. Viņiem apsūdzības uzrādītas tā saucamajā Puķu ielas krimināllietā. Prokuratūra pārbaudi par Latvijas Attīstības aģentūras izīrētajiem dzīvokļiem Jūrmalā sāka pēc tam, kad masu medijos parādījās ziņas, ka dzīvokļi izīrēti sabiedrībā pazīstamām personām vai viņu radiniekiem, kuri par velti iegūtos mitekļus var privatizēt. Šī lieta līdzinās slavenajai Mottes dzīvokļa lietai.

Jūrmala, Puķu iela 7: Latvijas Attīstības aģentūras pārvaldījumā atpūtas ēkas ar 76 dzīvokļiem atrodas kopš 1993.gada. Iekārojama vieta, jo tuvu jūrai. 1999.gada rudenī un ziemā aģentūras ģenerāldirektors Māris Elerts noslēdza īres līgumus ar Latvijas Attīstības un privatizācijas aģentūras, Ekonomikas ministrijas un CDzMPK darbiniekiem. Starp dzīvokļa guvējiem bija, piemēram, Jāņa Nagļa sieva un paša Elerta meita.

Dzintra Šubrovska, Ģenerālprokuratūras preses sekretāre: “Pagaidām pret Elerta kungu nav celta apsūdzība, jo lietā ir vēl jānoskaidro vairāki apstākļi. Taču prokurors prognozē, ka arī Elerta kungam varētu tikt celta apsūdzība.”

Report.: Elerts “LNT ziņām” telefona sarunās sacīja, ka viņš nedomā, ka būtu kaut kur vainojams.

Māris Elerts: “Neuzskatu, ka apzināti būtu pārkāpis likumu. Īres līgumu slēdzu ar tiem, kurus bija ieteikusi Privatizācijas aģentūra un Ekonomikas ministrija. Bet Ministru kabinets bija tas, kas šos dzīvokļus nodeva privatizācijā.”

Report.: Laila Jemberga, kura dzīvo šajā mājā, stāsta, ka, viņai pilnīgi negaidot, kādu dienu paziņots, ka viņas īrēto dzīvokli tagad īrē jau kāds cits un tam ir tiesības šo dzīvokli privatizēt. Jemberga neuzskata par normālu, ka dažu desmitu cilvēku materiālās intereses tiek vērtētas augstāk par visu iedzīvotāju interesēm, kuriem arī būtu bijušas tiesības pretendēt uz šiem dzīvokļiem, ja tie nonāktu izsolē.

Laila Jemberga: “Tādējādi ieguvēji būtu gan šie Latvijas iedzīvotāji, gan arī valsts budžets, kas saņemtu visīstāko, visreālāko naudu, kamēr šajā brīdī dzīvokļi ir pārdoti, piemēram, 45 kvadrātmetru dzīvoklis ir izmaksājis tā ieguvējam apmēram 90 latu. Jo dzīvoklis tiek privatizēts par 1,2 sertifikātiem par kvadrātmetru, un pēc tā brīža tirgus cenas, pārrēķinot latu izteiksmē, tie ir 90 lati. Nekustamā īpašuma tirgus speciālisti vērtē šo dzīvojamo platību uz 22,5 tūkstošiem dolāru.”

Dzintra Šubrovska: “Attiecībā uz civilprasībām par nelikumīgi piešķirtiem dzīvokļiem šis jautājums noteikti lietas izmeklēšanas gaitā tiks risināts. Bet pagaidām lēmumi vēl nav pieņemti attiecībā uz šo virzienu.”

Report.: Kā drošības līdzeklis apsūdzētajam ir piemērots paraksts par dzīves vietas nemainīšanu. Ziedoņa Ziediņa komentārs par viņam uzrādīto apsūdzību bija īss:

Ziedonis Ziediņš, CDzMPK priekšsēdētājs: “Es netaisos to komentēt. Lieta ir trīs gadus veca, un tur neko jaunu vairāk nepateikšu. Man ir prieks, ka viņai beidzot, cerams, vai nu tādā, vai citādā veidā pieliksies punkts.”

Report.: Šī iespējamā dzīvokļu afēra tika izmeklēta pusotru gadu. Valsts kontrole iepriekš bija norādījusi, ka šos dzīvokļus vispār nedrīkstēja privatizēt, jo tas bija atpūtas komplekss, nevis dzīvojamās ēkas. Arī noslēgtie īres līgumi nevarēja būt par pamatu dzīvokļu privatizācijai.

Pēc mūsu rīcībā esošajām ziņām, lēti privatizētie dzīvokļi gandrīz visi jau ir pārdoti par ļoti lielām summām.

Uz augšu