Nākotnes materiāli – drīzumā veikalus sasniegs sintētiski un ekoloģiski dizaina priekšmeti

FOTO: Unsplash

Strauji pieaugot pasaules iedzīvotāju skaitam, mūsdienu zinātniekiem un inženieriem ir arvien vairāk jāpieliek pūles ekoloģisku izstrādājumu un elektroenerģijas ražošanā. Viens no pirmajiem soļiem pretim ekoloģijas uzlabošanai ir videi nedraudzīgu produktu apjoma mazināšana, otrreizēja pārstrāde un alternatīvu produktu izstrādāšana. Šobrīd ir pieejami vairāki biodegradējami polimēru materiāli, kas dažu gadu laikā sadalās, tāpēc ne velti vairums dizaineru savas produkcijas ražošanā izmanto dabai draudzīgus materiālus.

3D printēti biodegradējamā polimēra trauki

3D printēšana ir jaunākais produktu ražošanas veids, kas aizņem samērā maz laika, tās procesā ir iespējams izmantot biodegradējamus materiālus, un ar šo ražošanas metodi ir iespējams radīt visdažādāko formu priekšmetus. Jāteic, ka 3D printēšana mūsdienās kļūst arvien aktuālāka ražošanas nozare, jo sniedz jaunas iespējas medicīnā, piemēram, trūkstošu kaulu fragmentu vai pat orgānu izprintēšanu, kā arī ar šādu tehnoloģiju ir iespējams radīt pat ēkas, kas savukārt nākotnē atvieglotu māju būvniecību kosmosā. Šī strauji augošā nozare ir izmantojama arī vienkāršu mājas preču ražošanā, piemēram, trauku un dekoru printēšana no biodegradējamas plastmasas – šādi dizaina priekšmeti būs ekoloģiski draudzīgi un dabā sadalīsies divu gadu laikā.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Studio Tai (@studio.tai) on

Iepakojums no aļģēm

Jau drīzumā vairums plastmasas produktu saturēs aļģes – tās aizstās šobrīd plaši izmantotos naftas produktus. Šāda veida materiālu ir radījuši mūsu kaimiņzemes Lietuvas studenti no Viļņas Mākslas un dizaina akadēmijas. Studenti ir izstrādājuši biopolimēru, kas būtībā sastāv no diviem komponentiem – agara, kas sintezēts no jūras aļģēm, un kalcija karbonāta, kas nostiprināts ar vasku. Šāds materiāls nākotnē noderēs kā produktu iepakojums – tas ir īpaši viegls, ūdensizturīgs un saskarē ar augsni sadalās.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sliperiet (@sliperiet) on

Biodegradējamas aļģu ūdens pudeles

Līdzīgs materiāls ir izmantojams arī nākotnes ūdens pudeļu ražošanā. Šādas pudeles ir veidotas no agara pulvera, kas iegūts no aļģēm, un ūdens – sajaucot karstu ūdens un agara maisījumu un strauji to sasaldējot, rodas ledusauksta masa, no kuras savukārt ir iespējams iegūt pudeles. Kamēr pudele ir pilna ar ūdeni, tā saglabā savu formu, taču jau pēc izdzeršanas pudele sāks sadalīties. Turklāt šādu pudeli pēc ūdens izdzeršanas drīkst arī apēst, neuztraucoties par vēdergraizēm. Starp citu – ar līdzīgām “pudelēm” jeb augu un jūraszāļu ekstrakta membrānas maisiņiem nākotnē plāno aizstāt ūdens pudeles maratona laikā.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by EkoKultur (@ekokultur) on

Jūraszāļu mēbeles

Ja jau no jūraszāļu ekstrakta ir iespējams izveidot ūdens pudeles, no jūraszālēm var  pagatavot arī audumu. Nīderlandes dizainere Nīka Huglita ir izstrādājusi veselu mēbeļu līniju, kuru ražošanā pārsvarā ir izmantots no jūraszālēm veidots audums. Dizainere atzīst, ka jūraszāļu “vilnai” ir līdzīgas īpašības kā viskozei, taču tā ir daudz maigāka. Šķiedras no jūraszālēm dizainere ir ieguvusi no brūnaļģēs esošās celulozes. No šā paša materiāla ir iespējams ražot arī traukus.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Heimtextil Russia (@heimtextil_russia) on

Kukurūzas kedas ar bioplastmasas zoli

Slavenais sporta apģērbu un apavu zīmols “Reebok” ir laidis klajā kedas, kuras par 75% ir ražotas no biodegradējamiem materiāliem. Kedu korpuss ir ražots no kukurūzas šķiedrām, bet starpzole - no rīcinauga eļļas. Apavu apakšzoli veido plastikāta materiāls, kas iegūts no kukurūzas šķiedras un propāndiola sajaukuma. Vizuāli ekoloģiskās kedas ne ar ko neatšķiras no parastiem sporta apaviem, taču tās pēc dažiem gadiem dabā sadalītos.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Reebok (@reebok) on

“Lego” rotaļlietas no cukurniedru bioplastmasas

“Lego” klucīši ir viena no iecienītākajām rotaļlietām, tāpēc ik gadu bērniem tiek iegādāti  miljoniem klucīšu, kas dabā sairst tikai 100 gadu laikā. Nu rotaļlietu ražošanas gigants ir laidis klajā pirmos klucīšus, kas ražoti no biodegradējamas plastmasas. Ironiski – pirmie ekoloģiskie “Lego” klucīši ir tieši augu imitācijas – koki, lapas, puķes un krūmi. Šīs rotaļlietas ir ražotas no cukurniedru ekstrakta. “Lego” gan atzīst, ka līdz 2030. gadam visi klucīši kļūs par dabai draudzīgiem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Brick Will Extra! (@brickwill_extra) on

Uz augšu
Back