“de facto”: pazuduši zābaki un teltis Jaunsardzē, policija sāk kriminālprocesu (3)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Zane Bitere / LETA

Pazudušas mantas vairāku desmitu tūkstošu eiro vērtībā - teltis, zābaki, formastērpi vai to daļas. Šādu ainu atklāja pērn veikta inventarizācija Jaunsardzes un informācijas centra vienībās. Saistībā ar notikušo policijā bija sākti arī divi kriminālprocesi, par to šovakar ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Pirms pusotra gada Jaunsardzes un informācijas centram mainījās vadība. Viens no iemesliem, kādēļ līgumu ar iepriekšējo vadītāju Druvi Kleinu nepagarināja, bija juceklis mantu aprites sistēmā.

Stājoties amatā jaunajam vadītājam Aivim Mirbaham, padotie bija apliecinājuši, ka pazudušu mantu nav. Bet rudenī inventarizācija parādīja citu ainu. Kurzemes novadā, kā arī paša centra noliktavā atklājās pamatīgs mantu iztrūkums.

Jaunsardzes un informācijas centra direktors pulkvežleitnants Aivis Mirbahs raidījumam “de facto” saka: “Vietās, kur bija iztrūkums, sekoja dienesta izmeklēšana, kas nāca klajā ar trim lieliem atzinumiem, kā radies šis iztrūkums: pirmkārt, negodprātīga darbinieku attieksme, otrais - materiāltehnisko līdzekļu aprite nesaskanēja ar attaisnojuma dokumentu apriti, treškārt - materiāltehnisko līdzekļu aprites kultūra ļoti zemā līmenī.

“de facto” rīcībā esošā informācija liecina, ka pazuduši desmitiem formastērpu sastāvdaļu – bikses, jakas, tostarp siltās, krekli, formas zābaki, arī dažādi armijas naži, kur viena eksemplāra cena tuvojas simt eiro, vairākas teltis, Latvijas karogi un citas lietas.

Vairāku mēnešu garumā bija centieni atrast daļu no pazudušā. Kaut ko no Jaunsardzes centra īpašuma atrada noliktavās un pie darbiniekiem, taču galu galā tomēr fiksēts iztrūkums 56 571 eiro apmērā. Kur īsti šīs mantas palikušas – neviens neņemas viennozīmīgi apgalvot.

Pēc notikušā Jaunsardzes un informācijas centrs atlaida četrus cilvēkus. Par divu darbinieku rīcību Valsts policija sāka kriminālprocesus. Viens no tiem gan izbeigts, jo, iesaistoties policijai, mantas atgūtas. Otrā kriminālprocesā izmeklēšana turpinās.

Vēl ar vienu apgādes speciālistu sākta tiesvedība par zaudējumu atlīdzināšanu vairāk nekā 16 tūkstoš eiro apmērā. Viņš iesniedzis pretprasību un lūdz atjaunot darbā.

“Mantas tika izdalītas jaunsargiem pa tiešo, arī nemaz man neredzot, bet pēc tam padota ziņa, ka tur ir mantas. Apzinot instruktoru - jā, ir [mantas], pēc tam aizbraucot noskaidrot reālo skaitu, skaits arī atšķiras,” atklāj bijušais Jaunsardzes darbinieks, kurš strādāja ar apgādes jautājumiem. Viņš savu identitāti nevēlējās atklāt.

Aizsardzības ministrija plāno pārmaiņas, lai ne formas, ne pārējais inventārs neaizklīstu nezināmos ceļos – ne jaunsargiem, ne zemessargiem.

Pēdējos piecos gados Jaunsardzes finansējums ir izaudzis no diviem miljoniem eiro līdz gandrīz sešiem miljoniem.

Komentāri (3)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu