Kārtējais atradums Pompejos: mazā istabiņā uzieti divu sakņupušu sieviešu un trīs bērnu skeleti

TVNET
Kārtējais atradums Pompejos: mazā istabiņā uzieti divu sakņupušu sieviešu un trīs bērnu skeleti
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: EPA/AP/ScanPix

Kārtējais šokējošais atklājums mūsu ēras 79. gadā Vezuva izvirduma iznīcinātajos Pompejos – mazā istabiņā kādā villā atrasti piecu cilvēku skeleti. Pētnieki uzskata, ka abas sievietes un trīs bērni bojā gāja, vai nu sabrūkot jumtam, vai sadegot.

Kā vēsta ārvalstu mediji, māja, kurā atrasti šie pieci skeleti, ir tā pati, kurā pētnieki atklāja pārsteidzoši krāšņu svētnīcu un inskripciju uz sienas, kas liek domāt, ka Vezuva izvirdums norisinājās vēlāk, nekā uzskatīts līdz šim.

Izrakumu direktors Masimo Osanna šo atradumu nosauca reizē par šokējošu un vēsturiski ļoti vērtīgu. Viņš arī atklāja, ka skeleti bija gandrīz pilnīgi neskarti – gadu tūkstošu laikā neviens tos nebija kustinājis.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā arheologi uzgāja zīmīgu uzrakstu uz sienas šajā pašā vietā. Par spīti tam, ka vēsturnieki tradicionāli šo katastrofu datē ar mūsu ēras 79. gada 24. augustu, tomēr šis uzraksts liecina, ka izvirdums norisinājies oktobra otrajā pusē.

Ar kokogles gabalu rakstītais uzraksts atradās uz kādas mājas sienas, kas, šķiet, īsi pirms izvirduma tika renovēta.

Uz sienas rakstīts “XVI K Nov”, kas nozīmē 16. dienu pirms novembra kalendām jeb pēc modernā kalendāra – 17. oktobri. Tā kā māja bija renovācijas procesā, šo uzrakstu bija plānots ātri vien aizklāt ar apmetumu. Maz ticams, ka tas tur atradies no iepriekšējā gada oktobra, jo uzraksts ar ogli nebūtu tik ilgi saglabājies.

Par izvirdumu 24. augustā vēsta Plīnijs Jaunākais, kurš pieredzēja katastrofu un divās vēstulēs par to rakstīja savam draugam, vēsturniekam Tacitam 30 gadu vēlāk.

To, ka izvirdums, iespējams, norisinājies rudenī, apliecina arī izrakumos atrastās ogas, kas nogatavojas tikai rudenī, kā arī uzietās apsildes krāsnis.

Arheologi lēš, ka patiesais Vezuva izvirduma datums varētu būt 24. oktobris.

Tēmas
Redaktors iesaka
Jaunākie raksti
Nepalaid garām!
Uz augšu