Kompānija, kas apstrādā vīzu pieteikumus Krievijā, nav iesaistīta lēmumu pieņemšanā

Karogs pie Lielbritānijas vēstniecības Maskavā

FOTO: Reuters/Scanpic

Lielbritānijas Iekšlietu ministrija paziņojusi, ka kompānija, kura apstrādā vīzu pieteikumus Krievijā, "absolūti nav iesaistīta lēmumu pieņemšanas procesā".

Kompānija "TLSContact" ir "vienkārši iesniegšanas punkts", teikts ministrijas paziņojumā. Gala lēmumi par vīzas piešķiršanu tiek pieņemti Lielbritānijā.

Kā piektdien vēstīja starptautiskais pētnieciskās žurnālistikas projekts "Bellingcat" un Krievijas tīmekļa medijs "The Insider", Krievijas izlūkdienests mēģinājis iefiltrējies Lielbritānijas vīzu pieteikumu apstrādes uzņēmumā.

Piektdien publicētā materiāla mērķis ir skaidrot, kā divi Krievijas militārā izlūkdienesta GRU aģenti, kas ir apsūdzēti par Lielbritānijā notikušo uzbrukumu bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai, ieguvuši Lielbritānijas vīzas.

"Bellingcat" un "The Insider" intervējuši kādu cilvēku, kurš esot strādājis uzņēmumā "TLSContact", kas apstrādā vīzu pieteikumus vairākiem konsulātiem, arī Lielbritānijas.

Vīrietis, kurš aizbēdzis no Krievijas un pieprasījis patvērumu ASV, sacījis, ka piespiests sadarboties ar Krievijas Federālā Drošības dienesta (FDD) aģentu, kurš viņam atklājis, ka dienestam ir piekļuve Lielbritānijas vīzu centra novērošanas kamerām un ka tam ir šī centra datortīkla diagramma.

"TLSContact" darbinieks pastāstījis, ka viņš ticis spiests izveidot "caurumu" vīzu pieteikumu pieņemšanas sistēmā.

Sergejs un Jūlija Skripaļi 4.martā Anglijas pilsētā Solsberijā tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā. Lielbritānijas varasiestādes uzskata, ka Skripaļiem uzbrukts ar Krievijā izstrādāto nervus paralizējošo vielu "Novičok".

Lielbritānija septembrī izdeva divu Krievijas pilsoņu Eiropas aresta orderus, pastāvot aizdomām, ka viņi Solsberijā mēģinājuši nogalināt Skripaļus ar "Novičok".

Uz augšu