Padomju Savienības kosmosa misijā iegūtie ieži Ņujorkā izsolīti par 855 000 dolāru

FOTO: SWNS/ScanPix

Trīs Mēness ieži, kas 1970.gadā tika iegūti Padomju Savienības kosmosa misijā "Luna-16", ceturtdien izsolē Ņujorkā pārdoti par 855 000 ASV dolāru (750 856 eiro), paziņojis izsoļu nams "Sotheby's".

Tiek uzskatīts, ka šie ir vienīgie Mēness ieži, kas piederējuši privātpersonai.

Tie sākotnēji tika uzdāvināti kosmosa kuģu inženiera Sergeja Koroļova atraitnei, bet 1993.gadā Koroļova ģimene tos pārdeva izsolē par 442 500 dolāriem, liecina "Sotheby's" publiskotā informācija.

Koroļovs deva ievērojamu ieguldījumu Padomju Savienības kosmosa programmu izstrādē, taču nomira 1966. gadā, tā arī nepieredzējis Mēness iežu nogādāšanu uz Zemes.

1970.gada septembrī zonde "Luna-16" nolaidās uz Mēness, izurba 35 centimetru dziļu caurumu Mēness virsmā un savāca paraugus, kuru pēc tam nogādāja atpakaļ uz Zemes.

FOTO: SWNS/ScanPix

"Sotheby's" norādīja, ka autentisku Mēness paraugu nokļūšana tirgū ir retums, jo visi ASV astronautu savāktie paraugi pieder ASV valdībai, nevis privātpersonām.

Izsoļu nama eksperte Kasandra Hatona sacīja, ka interese par Mēness iežiem bijusi no visas pasaules un dažāda vecuma cilvēkiem.

"Kad tiešām padomā par patiesajām izmaksām (..), daudzas dzīvības tika zaudētas, mēģinot nokļūt tur augšā. Tā simbolisms, vērtība ir daudz lielāka nekā jebkurš dolāru daudzums, ko kāds par to samaksās izsolē," sacīja Hatona.

Uz augšu