Aptauja: Lielākā daļa lietuviešu gribētu dzīvot pēc vasaras laika

Sienas pulkstenis

FOTO: Margarita

Lielākā daļa Lietuvas iedzīvotāju vēlas, lai pēc atteikšanās no sezonālās pulksteņa laika maiņas Eiropas Savienībā (ES) viņu valsts paliktu pie vasaras laika, liecina aptauja, ko Satiksmes ministrijas pasūtījumā veikusi tirgus un sabiedriskās domas izpētes kompānija "Baltijos tyrimai".

62% aptaujāto vēlētos turpmāk vienmēr dzīvot saskaņā ar vasaras laiku, bet 26% labāk gribētu palikt pie ziemas laika.

Desmitā daļa respondentu atzinuši, ka viņiem ir vienalga, kādā laikā dzīvot, bet vēl 2% uz aptaujas jautājumu vispār nav atbildējuši.

Arī līdzīgā aptaujā Igaunijā nesen noskaidrojās, ka lielākajai daļai sabiedrības palikšana pie vasaras laika liekas pieņemamāka.

Igaunijā par pastāvīgu vasaras laika saglabāšanu iestājās 55% aptaujāto, savukārt 28% izteica vēlēšanos dzīvot saskaņā ar ziemas laiku, bet vēl 2% respondentu atbildēja, ka piekristu arī turpmāk divreiz gadā pārgriezt pulksteņa rādītājus. Pārējiem aptaujas dalībniekiem noteikta viedokļa šajā jautājumā nebija.

Kā ziņots, triju Baltijas valstu premjerministri pirmdien Viļņā vienojās, ka Latvija, Lietuva un Igaunija paturēs kopīgu laika joslu, bet pagaidām neteica, kādu kopīgo laiku izraudzītos - vasaras vai ziemas.

Kā norādīja Igaunijas valdības vadītājs premjerministrs Jiri Ratass, viņa valsts gribētu, lai par kopīgu laika joslu tiek panākta vienošanās arī ar Somiju.

"Mūsu intereses būtu apmierinātas, ja arī Somija izraudzītos tādu pašu laika režīmu, bet tas vēl nav panākts," viņš sacīja.

Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers augustā pavēstīja, ka EK ierosinās atcelt sezonālo laika maiņu un dot iespēju dalībvalstīm izvēlēties, vai pastāvīgi palikt vasaras vai ziemas laikā.

Oktobra beigās ES dalībvalstu transporta ministri apspriedē Grācā izteicās, ka nav reāli atcelt sezonālo laika maiņu jau nākamgad. Igaunijas un Lietuvas transporta ministri tobrīd pauda entuziasmu par atteikšanos no laika maiņas, bet pārējo valstu ministri bija piesardzīgāki, brīdinot, ka tas var izvērsties "dažādu laika zonu savārstījumā".

Lai gan Igaunijā veiktā aptauja liecina par labu vasaras laikam, igauņu izšķiršanos apgrūtina apstāklis, ka viņu ziemeļu kaimiņi somi labprāt paliktu pie ziemas laika, kamēr Latvija un Lietuva drīzāk izvēlētos vasaras laiku, lai gan visas valstis atrodas vienā laika joslā.

Ratass šoruden izteicās, ka atbalsta ES prezidētājvalsts Austrijas priekšlikumu atlikt atteikšanos no sezonālās pulksteņa rādītāju pagriešanas līdz 2021.gadam.

Pirms nedēļas Tallinā tikās triju Baltijas valstu, Somijas un Polijas satiksmes ministriju pārstāvji, taču viņiem neizdevās panākt vienprātību jautājumā, vai pēc atteikšanās no sezonālās laika maiņas labāk būtu palikt pie ziemas vai vasaras laika.

Uz augšu