Žurnālistu asociācija prasa pārtraukt LTV valdes locekļu atlases konkursu

Latvijas televīzijas ēka. FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) pieprasa Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) pārtraukt Latvijas Televīzijas (LTV) valdes locekļu atlases procedūru un izsludināt jaunu konkursu uz vakantajiem amatiem LTV valdē, ievērojot gan Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma prasības, gan labas korporatīvās pārvaldības prakses standartus, informē LŽA valde.

LŽA arī aicina atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju un Mediju politikas apakškomisiju izvērtēt NEPLP līdzšinējo darbību, izvēloties LTV un Latvijas Radio valdes locekļus.

Pretēji Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma prasībām un labas korporatīvās pārvaldības praksei LTV valdes locekļu nomināciju plāno veikt paši NEPLP locekļi, nominācijas komisijā neiekļaujot nedz neatkarīgus personālsatlases speciālistus, nedz pārstāvjus no Pārresoru koordinācijas centra (PKC), nedz nozares ekspertus un novērotājus ar padomdevēja tiesībām, norāda LŽA.

Saskaņā ar 10.janvārī izsludinātā konkursa nolikumu NEPLP locekļi gan atlasīs, gan apstiprinās jaunos LTV valdes locekļus.

LŽA uzskata, ka šāda NEPLP rīcība nākotnē var radīt virkni risku. Pirmkārt, neievērojot likuma prasības, vēlāk var tikt apstrīdēti LTV valdes locekļu konkursa gala rezultāti. Tādējādi LTV ilgstoši nāktos strādāt ar pagaidu valdi, kas nesekmē pilnvērtīgu uzņēmuma attīstību. Otrkārt, LTV valdes locekļu konkursa nominācijas komisijā apzināti neiekļaujot nozares ekspertus un PKC pārstāvjus, rodas bažas par konkursa godīgu norisi, kas nākotnē mazinātu sabiedrības uzticēšanos LTV un tās radītajam saturam.

Asociācija atgādina, ka šis nav pirmais gadījums, kad šī sasaukuma NEPLP locekļi apzināti izvēlējušies realizēt aizdomas raisošu sabiedriskā medija valdes locekļu atlasi. 2017. gadā par Latvijas Radio valdes locekli satura jautājumos tika apstiprināta Sanita Dika-Bokmeldere, kura pirms stāšanās amatā bija gan politiskās partijas biedre, gan strādāja par ministra padomnieci un kuras darba pieredze neatbilda sabiedriskā medija valdes locekles satura attīstības jautājumos nepieciešamajām kompetencēm, norāda LŽA.

Arī šoreiz, LŽA ieskatā, bažas par iespējamiem centieniem ietekmēt LTV saturu ir aktuālas, jo viens no vakantajiem amatiem valdē tiešā veidā saistīts ar atbildību par satura ražošanu.

LŽA norāda, ka līdzšinējie NEPLP lēmumi un uzvedība nerada paļāvību, ka tās prioritāte ir attīstīt tādu sabiedrisko mediju pārvaldības un uzraudzības sistēmu, kas veicinātu kvalitatīvas žurnālistikas attīstību un augstvērtīga satura veidošanai piemērotu profesionālo vidi LTV un Latvijas Radio.

"Nav pieļaujams, ka NEPLP lēmumi, kuru rezultātā bez pārliecinoša pamatojuma divu gadu laikā no darba atbrīvoti pieci sabiedrisko mediju valdes locekļi, iedragā Latvijas sabiedrības tiesības saņemt augstvērtīgu un uzticamu informāciju, bet mediju profesionālajā vidē rada nestabilitāti, pašcenzūras draudus un neuzticēšanos mediju uzrauga darbības atbilstībai tā misijai," uzsver LŽA.

Organizācija atgādina, ka pērn rudenī Valsts kontrole norādīja uz būtiskām problēmām NEPLP darbībā.

"Tā vietā, lai šīs problēmas novērstu un uzlabotu savu darbību, NEPLP locekļi demonstrē klaju tiesisko nihilismu un rada draudus Latvijas mediju videi," raksta LŽA valde..

LETA jau ziņoja, ka pagājušā gada 28.decembrī NEPLP kā valsts kapitāla daļu turētāja vienbalsīgi pieņēmusi lēmumu izteikt neuzticību LTV valdes priekšsēdētājam Ivaram Beltem un valdes loceklim Sergejam Ņesterovam.

NEPLP pārstāvji norādīja, ka LTV 2017. un 2018. gadā nav nodrošinājusi stratēģisku attīstības projektu plānošanu un uzraudzību noteiktajos termiņos un budžeta rāmjos, kas rada risku, ka nodokļu maksātāju līdzekļi netiek izlietoti iespējami efektīvi sabiedrības interesēs.

Pēc tam NEPLP izsludināja konkursu uz vakantajiem LTV valdes locekļu amatiem. Pretendenti uz vakantajiem LTV valdes priekšsēdētāja un valdes locekļa digitālās attīstības un satura jautājumos amatiem tiek aicināti iesniegt savus pieteikumus līdz 15.februārim.

Pēc iesniegto pieteikumu izvērtēšanas atbilstošākie kandidāti tiks aicināti uz intervijām un tiks izvērtēti vairākās kārtās. Konkursa nolikums nosaka, ka informācija par konkursa trešajā kārtā iekļuvušajiem kandidātiem tiks publiskota.

LTV valdē darbu turpina valdes loceklis finanšu jautājumos Ivars Priede. Patlaban par LTV pagaidu valdes locekli iecelta LTV satura redaktore Vikija Valdmane-Rozenberga, kas valdes locekļa amata pienākumus pildīs līdz brīdim, kad tiks iecelts jauns LTV valdes loceklis.

Uz augšu
Back