Kā desmitgades ballīte kļuva par gadsimta izgāšanos. "Fyre" festivāla fiasko
Mileniāļu "bada spēļu" nakts

FOTO: kadri no video

Iesācies ar grandioziem solījumiem, vērienīgais "Instagram" influenceru un hipsteru "burziņš" kulminēja ar simtiem eksotiskā salā izmestu mileniāļu, kuriem nācās citam ar citu cīnīties par izmirkušu matraci. Visas pieredzētās vilšanās tika preparētas sociālajos tīklos. Gadsimta ballītes finiša taisne - sešu gadu cietumsods. Portāls TVNET rekonstruē pirms nepilniem diviem gadiem notikušo - vai drīzāk nenotikušo - "Fyre" festivālu.

VIDEO: "Fyre" festivāla reklāmas rullītis

Deguns mākoņos un jūra līdz ceļiem

"Fyre" festivāls sevi pieteica ar pamatīgu blīkšķi. Reklāmas rullītī bija redzama dzidra ūdens apņemta paradīzes sala, privātās lidmašīnas un pats "Instagram" modeļu sabiedrības krējums. Raugoties potenciālā apmeklētāja acīm - luksuss, ekskluzivitāte un grandiozākā ballīte, kāda jebkad pieredzēta. Ja vari atļauties biļeti, laist garām nedrīkst!

Trīs dienas ilgais festivāls divos piegājienos notiks privātā pludmalē Lielajā Eksumas salā Bahamās, solīja rīkotāji. Elitāros apmeklētājus gaida pirmklasīgs serviss, sākot jau ar ierašanos, jo no Maiami uz Bahamām viņus vedīs privātā, īpaši iekārtotā "Boeing 737" lidmašīnā. Uz salas gaidīs smalka restorāna kvalitātes ēdiens, turklāt biļetes cenā iekļauta palikšana vai nu privātās villās, vai arī plašos, skaisti iekārtotos un dabai draudzīgos "kupolos".

Mazliet dīvainajā izpildītāju mikslī bija atrodami tādi mākslinieki kā "Blink-182", "Migos" un "Major Lazer".

Biļešu cenas atspoguļoja festivāla astronomisko vērienu. Viena festivāla biļete maksāja no 1000 līdz 12 000 ASV dolāriem, bet visdārgākā "VIP komplekta" cena sasniedza 250 000 dolāru.

5

Tiesa gan, pirmie pircēji biļetes bez ekstrām varēja savā īpašumā iegūt par pieticīgāku summu - apmēram 500 dolāriem.

"Fyre" festivāla reklāmas rullītis parādījās sabiedrības dāmu Belas Hadidas, Emīlijas Rataikovski un citu "Instagram" slavenību kontos, vēl vairāk uzsverot pasākuma mērogu un uz to liktās cerības - tā būs gadsimta ballīte zvaigžņotā kompānijā ar visu labāko, ko vien par naudu var nopirkt. Solītas tika pat "dārgumu medības" uz salas ar balvām miljona dolāru vērtībā!

"Uz neiespējamā robežas," vēstīja festivāla sauklis. Tas izrādījās ļoti tuvu patiesībai.

5

Aizdomas par to, ka apmeklētāji diez vai saņems solīto, sākās jau lidostā. Solītās privātās lidmašīnas vietā apmeklētājus sasēdināja pasažieru lidmašīnā ar vairākās rindās cieši kopā sarindotiem krēsliem. Pēc nolaišanās viņus iesēdināja dzeltenā skolas autobusā un veda, līdz skatam pavērās nelielu, pavisam vienkāršu telšu rindas. Iepriekšējā naktī bija plosījies negaiss, tāpēc telšu grīda bija slapja un matrači - izmirkuši. 

"Viena lieta nogāja greizi, un tad vēl citas," žurnālam "People" atklāj apmeklētājs Brets Linkleters. "Bija paredzēts, ka ielidos vairāk nekā 6000 cilvēku, bet līdz turienei tika varbūt 1500, jo tas viss kļuva pārāk aizdomīgi."

"Drīz vien kļuva tikai sliktāk, sliktāk un sliktāk," intervijā raidorganizācijai ABC stāsta festivāla apmeklētājs Sets Krosno.

Par visslavenāko attēlu kļuva solīto restorāna kvalitātes pusdienu vietā saņemtā siermaizīte. 

Turpmākajās stundās apmeklētāji stāvēja nebeidzamās rindās, nezinot, ko darīt. Pirmā apmeklētāju porcija drūzmējās pie vienas no mājām uz salas - viņiem bija pieejams alkohols, lai uzturētu labu garastāvokli. Tad "Fyre" festivāla rīkotājs Billijs Makfārlends paziņoja, lai tie ieņem vietu jebkurā teltī. Sākās haoss, kam mediji veltījuši tādus apzīmējumus kā "mileniāļu bada spēles". Kāds apmeklētājs pat dusmās esot sadedzinājis telti, stāsta viens no aculieciniekiem.

"Tikko norietēja saule, tas pārvērtās par "Mušu valdnieku"," sacīja Krosno advokāte, atsaucoties uz Viljama Goldinga distopisko romānu, kurā aprakstīta cīņa par izdzīvošanu uz vientuļas salas. "Pekle bez likumiem. Tur nebija droši atrasties."

5

"Es vēroju notiekošo no "Grand Isle" tūristu kompleksa. Cilvēki man lūdzās vietu gultā, uz dīvāna vai pat spilvenu, ko nolikt uz grīdas. Daži drudžaini zvanīja uz mājām un dusmīgi lāčoja apkārt. Citi bija šokā, no vilšanās klusiņām šņukstēja," raidorganizācijai BBC stāsta kompleksa mārketinga un komunikāciju speciālists T.R.Tods, kurš vēroja festivāla tapšanas gaitu un fantastisko izgāšanos. "Pārtikuši mileniāļi tagad sirsnīgi tika dēvēti par "bēgļiem". Mēs uzņēmām tik daudzus, cik spējām, tāpat kā citi Lielās salas iedzīvotāji. Varēja būt daudz sliktāk. Galu galā viņi visi pēc tam atgriezās savā normālajā dzīvē."

"Raugoties no sievietes perspektīvas, tas bija diezgan bīstami, jo teltis nebija slēdzamas. Teltis bija ļodzīgas, visi bija piedzērušies - tā nepavisam nebija droša vide," norāda Linkleters. Festivāla norises vietā nebija apsardzes un medicīnisko darbinieku - ja tur būtu noticis kāds negadījums vai agresijas gadījums, sekas būtu daudz bēdīgākas.

Kad apmeklētāji atgriezās lidostā, lai no Bahamām izlidotu uz Maiami, nepatīkamie pārsteigumi vēl nebija beigušies. Desmitiem cilvēku izlidošanu gaidīja deviņas stundas, bet daļa apmeklētāju drošības apsvērumu dēļ lidostā tika ieslēgti.

Galu galā grandiozā ballīte izvērtās par gadsimta izgāšanos. Ar viedtālruņiem bruņojušies apmeklētāji aizrautīgi translēja internetā katru neizpildīto solījumu, ko ar tikpat lielu entuziasmu kāri tvēra sociālo tīklu lietotāji visās pasaules malās. ""Fyre" festivāls tika uzbūvēts instagramā, un instagramā tas arī nomira," pēc pasākuma rezumēja "Vanity Fair".

Apkrāpti jūtas visi

Gatavošanās grandiozajam festivālam notika vien trīs mēnešus, stāsta "Grand Isle" mārketinga speciālists Tods, kurš savām acīm redzēja festivāla tapšanu. "Ar pareizajiem mērķiem "Fyre" festivāls būtu bijis veiksmīgs. Bet viņiem vajadzēja vismaz sešus līdz astoņus mēnešus, varbūt gadu, lai sagatavotos. Tobrīd viņiem bija trīs mēneši," tikšanos ar Makfārlenda komandu atsauc Tods. Cits ekspertu nosauktais skaitlis - ne mazāk par pusotru gadu.

Pie milzīgās izgāšanās vainojami dažādi apstākļi - rīkotāju nekompetence, saprātīgas plānošanas trūkums, neapdomīgi augstas izmaksas, kā arī influenceru un virtuālo slavenību saaicināšana bez maksas. Vēl viens apstāklis - gaidītā sabiedrības krējuma vietā uz pasākumu sabrauca gana daudz "vienkāršo ļaužu", kuri biļetes bija izķēruši drīz pēc to nonākšanas pārdošanā par zemāko piedāvāto cenu.

"Visi pieņēma, ka tur būs tikai bagāti influenceri, gaidīja pilnīgu luksusu, bet saņēma realitātes pliķi sejā," stāsta "Fyre" festivāla apmeklētājs Sets. "Es runāju ar vairākiem cilvēkiem, kuri par biļetēm bija iztērējuši 500 dolārus - tā viņi pavadīja koledžas pavasara brīvlaiku. Viņiem šķita, ka tas būs foršs ceļojums."

5

Ja liela daļa apmeklētāju nopērk lētākās biļetes, bet "VIP komplekti" tā arī paliek nenopirkti, nav brīnums, ka festivāla rīkotājiem nepietiek naudas savas grandiozās vīzijas realizēšanai.

Par notikušo sākti vairāki tiesas procesi. Jau iepriekš pieminētais "Fyre" festivāla apmeklētājs Sets Krosno, kurš izbaudīja "pilnu komplektu" - iztērēja apmēram 5000 dolāru, nedabūja gultasvietu un beigās vēl tika ieslēgts lidostā bez pārtikas un ūdens, iesūdzēja festivāla rīkotāju Makfārlendu tiesā par krāpniecību. Tiesa lēma viņam par labu, liekot Makfārlendam maksāt pieviltajam apmeklētājam piecu miljonu dolāru kompensāciju.

5

Tomēr maz ticams, ka Krosno tik drīz saņems kompensāciju, jo tiesas lūko no Makfārlendsa piedzīt vēl vairāk nekā 20 miljonus dolāru.

Makfārlendam pagājušā gada oktobrī tika piespriests sešu gadu cietumsods par vairākiem ar krāpniecību saistītiem apsūdzības punktiem. Vīrieša advokāti lūdza tiesai nepārspīlēt ar soda bardzību, jo īsi pirms tiesas lēmuma Makfārlendam esot diagnosticēti bipolārie traucējumi, kas radījuši grūtības atšķirt labu no ļauna.

Viena no festivāla sejām bija reperis Ja Rule, kurš šogad pēc divu "Fyre" festivālam veltītu dokumentālo filmu iznākšanas paziņojis, ka arī viņš esot sava biznesa partnera Makfārlenda upuris. 

Tiesu darbi varētu skart arī modeles, kuras piedalījās "Fyre" festivāla mārketinga aktivitātēs. "People" janvāra beigās ziņoja, ka tiesnesis ļāvis izsūtīt pavēstes Kendalai Dženerei, Bellai Hadidai, Emīlijai Ratadžkovskai, Heilijai Boldvinai un citām interneta slavenībām. Vairumu no "Fyre" nolīgtajām modelēm pārstāv aģentūra "IMG Models", un tiek uzskatīts, ka tā no Makfārlenda saņēmusi apmēram 1,2 miljardus dolāru. Dženere vien esot saņēmusi 250 000 dolāru.

Taču viena no lielākajām cietušo grupām ir Bahamu salas vietējie iedzīvotāji, kuri tika nolīgti sniegt pakalpojumus "Fyre" festivālam. Piemēram, vietējā restorāna "Exuma Point" īpašniece Marianna Rollsa stāsta, ka festivāla haosā viņai esot nācies bez atlīdzības ēdināt teju tūkstoti cilvēku, kuriem citādi uz salas nebūtu bijis iespējas paēst. Viņa zaudēja apmēram 50 000 dolāru no saviem iekrājumiem.

Janvārī straumēšanas pakalpojumā "Netflix" nāca klajā filma "Fyre: The Greatest Party That Never Happened" (""Fyre": Vislabākā nenotikusī ballīte"), ko uzņēma savulaik "Fyre" festivāla mārketinga aktivitātēs iesaistītā kompānija "Jerry Media". Tajā bija iekļauti ekskluzīvi kadri no festivāla tapšanas posma. Savukārt konkurējošajā straumēšanas pakalpojumā "Hulu" iznāca dokumentālā filmā "Fyre Fraud" (""Fyre" afēra"), kurā interviju sniedza pats Makfārlends.

Rollsa par savām nedienām runāja "Netflix" filmā. Pēc tās iznākšanas tika izveidota "GoFundMe" kampaņa, kurā Rollsai un viņas ģimenei saziedoja vairāk nekā 190 000 dolāru.

"Fyre" festivāla izgudrotājs - rūdīts krāpnieks vai naivs nepraša?

Makfārlends panāca, ka 80 investori "desmitgades nozīmīgākajā kultūras piedzīvojumā" iegulda 26 miljonus dolāru. Tajā pašā laikā Makfārlends dzīvoja greznos dzīvokļos un ļāvās pamatīgai uzdzīvei. Dokumentālajās filmās par "Fyre" afēru izskanēja informācija par dažādiem neapdomīgiem lēmumiem, piemēram, preču ievešanu uz salas, nerēķinoties ar vairākos simtos tūkstošu dolāru mērāmo muitas nodokli. 

Būtībā Makfārlends darbojās kā piramīdas shēmas vadītājs - radušies izdevumi tika segti no jaunajiem piesaistītajiem investoriem, bet, kad tādus laikā vairs neizdevās piepulcēt, visa sistēma sabruka kā kāršu namiņš.

5

Makfārlends atzinis vainu un turpmākos sešus gadus pavadīs cietumā. Advokātu apelēšana pie Makfārlenda psihiskajām problēmām nepārliecināja ASV tiesnesi Naomi Buhvaldi. "Mans secinājums, pamatojoties uz visiem iesniegtajiem pierādījumiem, ir tāds, ka apsūdzētais ir sērijveida krāpnieks un ka līdz pat šim brīdim viņa krāpniecībai kā nepārtrauktam aplim nav gala," viņa sacīja.

Pēc "Fyre" festivāla Makfārlends bija iesaistīts jaunā krāpnieciskā shēmā "NYC VIP Access" - biļešu pārdošanā uz pasaules lielāko zvaigžņu apmeklētiem izklaides industrijas pasākumiem. Uz dažiem no tiem - piemēram, grezno "Met Gala" balli vai "Grammy" ceremoniju - biļetes vispār netiek pārdotas un iekļūt tajos var tikai ar ielūgumiem. Šajā laikā Makfārlendam izdevās izkrāpt vēl 150 000 dolāru, norāda prokurori.

"Apsūdzētais pēdējos piecus gadus bijis smalks krāpnieks," tiesā uzsvēra apsūdzētāji. "Viņa darbības liecina, ka viņš ir ārkārtīgi mantkārīgs, ar sevi pārņemts vīrietis, kuru interesē tikai viņš pats.

Kad viņam vajadzēja naudu, viņš meloja investoriem, lai to dabūtu. Kad viņam vajadzēja naudu, viņš to paņēma no uzņēmuma kontiem. Kad viena shēma sāka brukt, viņš izveidoja jaunu."

5

Viedokļi dalās par to, kādi patiesībā bija Makfārlenda nodomi. Vai 27 gadus vecais uzņēmējs patiešām gribēja sarīkot grandiozo festivālu, bet pieredzes trūkuma dēļ  pārrēķinājās un pieļāva veselu virkni kļūdu? Vai arī festivāls jau no paša sākuma bija tik vien kā krāpšana? Iespējams, abās versijās ir sava daļa patiesības.

Portāls TVNET turpina rakstu sēriju par pasaules finanšu jomas afērām. Iepriekšējās sērijas daļas lasi zemāk!

«Nebeidzama naudas plūsma» jeb vērienīgākās Ponci shēmas pasaulē

Bērnijs Medofs. Kā reiz cienīts finansists tika pie 150 gadu cietumsoda?

Kriptovalūtu piramīdas shēma: cerot uz pasakainiem procentiem, zaudē visus iekrājumus

No zvaigznēm uz ērkšķiem jeb kā ASV biznesmeņa ātro kredītu shēma beidzās cietumā

Uz augšu
Back