Austrumu slimnīcas ārsti īpaši sarežģītā operācijā likvidē plašu ļaundabīgu audzēju plaušā

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Operācija. Ilustratīvs attēls
Operācija. Ilustratīvs attēls Foto: Pixabay

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centrā veikta Latvijā inovatīva, īpaši augstas sarežģītības operācija, kurā ārsti likvidēja plašu ļaundabīgu audzēju plaušā, saglabājot orgāna un elpošanas funkciju, informē slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova.

Ārstu palīdzība bija nepieciešama kādam 69 gadus vecam vīrietim no Vidzemes, kuram, ambulatori veicot rentgenogrammu, tika atrasts veidojums kreisajā plaušā, skaidroja Potetinova.

Pēc viņas paustā, pacients tika stacionēts Tuberkulozes un plaušu slimību centrā, kur viņam tika apstiprināta diagnoze plaušu vēzis otrajā stadijā. "Diemžēl noskaidrojās, ka audzējs bija ieaudzis kreisajā galvenajā bronhā un arī kreisās plaušu artērijas kopējā stumbrā. Līdz ar to nepietiktu tikai ar plaušas daivas izņemšanu, kas ir konvencionāla pieeja līdzīgos gadījumos. Šajā gadījumā pacientam draudēja visas plaušas izņemšana. Tomēr, izmantojot uzkrāto pieredzi un ārvalstīs gūtās zināšanas, ārstiem izdevās izvairīties no tik kardināla risinājuma, kas perspektīvā būtu ievērojami pasliktinājis pacienta dzīves kvalitāti," stāstīja Potetinova.

Viņa informēja, ka pēc rūpīgas izvērtēšanas un operācijas plānošanas ārsti veica kreisās plaušas augšējās daivas izņemšanu kopā ar posmu no galvenā bronha un posmu no plaušu artērijas, veicot abu šo struktūru rekonstrukciju.

Slimnīcā uzsvēra, ka operācijas sarežģītību noteica audzēja lielums un atrašanās vieta, kā arī nepieciešamība rekonstruēt bronhu un artēriju, nodrošinot pietiekamu atkāpi no audzēja. Šāda operācija Latvijā esot veikta pirmo reizi, un tā pacientam deva iespēju atbrīvoties no audzēja bez pēcoperācijas sarežģījumiem un maksimāli saglabāt elpošanas funkciju.

Operācija ilga četras stundas, un to veica Tuberkulozes un plaušu slimību centra komanda, kurā bija torakālie ķirurgi Rihards Mikilps-Mikgelbs un Ints Siliņš, anesteziologs Ingrīda Saba, anestēzijas māsa Ilga Priekule, operāciju māsas Sanita Riekstiņa un Gaida Spravņika, māsu palīgi Oksana Dobrenkova un Simona Eihvalde-Rudzīte.

Slimnīcā informēja, ka šobrīd vīrietis jau izrakstīts no slimnīcas un turpina atlabšanu ģimenes lokā. Tapāt kā citiem onkoloģiskajiem pacientiem, arī šim vīrietim tiks veiktas regulāras veselības pārbaudes Tuberkulozes un plaušu slimību centrā.

Potetinova atgādināja, ka visā pasaulē plaušu vēzis ir pirmajā vietā mirstības ziņā, būtiski apsteidzot krūts, zarnu un prostatas vēzi, jo bieži tiek atklāts ielaistās stadijās un grūtāk padodas ārstēšanai. Vienlaikus agrīni atklāta un ķirurģiski ārstēta plaušu vēža gadījumā dzīves ilgums un kvalitāte būtiski neatpaliek no vispārējiem rādītājiem populācijā. Plaušu vēzis Latvijā ik gadu tiek diagnosticēts vairāk nekā 1000 cilvēkiem. Lielāko daļu saslimšanas gadījumu ir iespējams novērst, pārtraucot smēķēt, uzsvēra slimnīcas pārstāve.

Tuberkulozes un plaušu slimību centrs ir vienīgā šāda veida specializētā iestāde Latvijā un nodrošina kvalificētu izmeklēšanu un aprūpi krūškurvja orgānu saslimšanu gadījumos. Centra torakālie ķirurgi regulāri apmeklē starptautiskus kongresus, apmainās ar pieredzi un veic sarežģītas un inovatīvas operācijas, piebilda Potetinova.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu