Magņitska likumu aicina pieņemt Eiropas mērogā

FOTO: AP/Scanpix

Ceturtdien Eiropas Parlamenta (EP) deputāti apstiprināja rezolūciju, kurā ES aicināta izveidot mehānismu smagos cilvēktiesību pārkāpumos iesaistītu cilvēku sodīšanai, portālu TVNET informējis EP birojs Latvijā.

ES mēroga mehānismam būtu jāvēršas pret ikvienu personu, kas piedalās smagu cilvēktiesību pārkāpumu izdarīšanā, tos finansē vai ir iesaistīta koruptīvos darījumos, kuri tos veicina.

Deputāti uzsver, ka lēmumiem par personu iekļaušanu sarakstā un svītrošanu no tā vajadzētu būt balstītiem uz skaidriem, pārredzamiem un konkrētiem kritērijiem un tieši saistītiem ar pierādījumiem par izdarīto noziegumu. Tā kā pēdējos pāris mēnešos Eiropas uzņēmumi un pat ES dalībvalstis ir pārkāpušas ES sankcijas, deputāti arī aicina ES valstis izstrādāt Eiropas pārraudzības un izpildes mehānismu.

Jaunais sankciju režīms stiprinātu ES kā globāla cilvēktiesību aizstāvja lomu, un tas simboliski būtu nosaucams Sergeja Magņitska vārdā. S. Magņitskis bija jurists, kurš Krievijā atklāja amatpersonu iesaisti koruptīvās shēmās un 2009. gadā mira ieslodzījumā. Līdzīgi likumi jau ir spēkā ASV, Kanādā un vairākās ES valstīs (tostarp Latvijā).

Šo soli atzinīgi novērtējis Magņitska likuma aizstāvis Bils Brauders. Magņitskis bija Braudera juridiskais konsultants.

Deputāti pieņemtajā rezolūcijā arī atzinīgi vērtē Eiropas Komisijas priekšsēdētāja priekšlikumu atteikties no Padomes lēmumu pieņemšanas kopējās ārpolitikas un drošības politikas jomās ar vienprātīgu balsojumu. Viņi mudina Padomi pieņemt šo jauno sankciju instrumentu tā, lai cilvēktiesību sankcijas Padomē varētu pieņemt ar kvalificētu balsu vairākumu.

Rezolūcija tika pieņemta 447 balsīm pret 70, 46 deputātiem atturoties.

Plānotā sankciju režīma paraugs ir ASV Magņitska likums. Iepriekšējais ASV prezidents Baraks Obama to parakstīja 2012. gada decembrī, lai vērstos pret tām Krievijas amatpersonām, kuras tiek vainotas ieslodzījuma laikā mirušā S. Magņitska nāvē.

ES sankcijas jau aptuveni 20 gadus ir daļa no ES ārpolitikas instrumentiem. Patlaban ir spēkā vairāk nekā 40 sankciju pasākumu, kas noteikti pret personām 34 valstīs. Aptuveni divas trešdaļas sankciju noteiktas, atbalstot cilvēktiesību un demokrātijas principu ievērošanu.

Uz augšu