Jaunais Kazahstānas prezidents ierosina pārdēvēt galvaspilsētu par Nursultanu

Kasims Žomarts Tokajevs

FOTO: Reuters/ScanPix

Līdzšinējais Kazahstānas parlamenta spīkers Kasims Žomarts Tokajevs trešdien nodevis prezidenta zvērestu, stājoties amatā pēc negaidītās ilggadējā valsts līdera Nursultana Nazarbajeva demisijas iepriekšējā dienā.

(Precizēta ziņa.)

Runā pēc zvēresta nodošanas Tokajevs pavēstīja, ka uzskata par nepieciešamu iemūžināt Nazarbajeva piemiņu, un ierosināja pārdēvēt galvaspilsētu Astanu par Nursultanu.

"Galvaspilsētai jānes mūsu prezidenta vārds un jāsaucas par Nursultanu," Tokajeva teikto atreferē RBC.

Tāpat Tokajevs ierosināja pilsētu centrālās ielas pārdēvēt Nazarbajeva vārdā un galvaspilsētā uzstādīt viņa pieminekli.

Pēc viņa teiktā, Nazarbajevs ir "izcils reformators", kurš pratis pārveidot Kazahstānu par pirmšķirīgu valsti. "Viņa reformas ir kļuvušas par gudras valsts politikas simbolu," pavēstīja Tokajevs.

78 gadus vecais autokrāts Nazarbajevs, kurš prezidenta amatā atradās kopš valsts neatkarības iegūšanas 1991.gadā, otrdien paziņoja par demisiju.

Vienlaikus Nazarbajevs paliek Valsts drošības padomes vadītāja, Konstitucionālās padomes locekļa un valdošās partijas "Nur Otan" vadītāja amatos.

Kā norāda eksperti, paliekot šajos ietekmīgajos amatus, Nazarbajevs faktiski saglabā varu valstī.

Pagājušajās vēlēšanās 2015.gadā Nazarbajevs tika ievēlēts uz piekto prezidenta pilnvaru termiņu, saņemot 97,75% balsu.

Kārtējām vēlēšanām būtu jānotiek 2020.gadā, taču eksperti pieļauj, ka tagad tās tiks rīkotas ātrāk.

Pirms mēneša Nazarbajevs atlaida valdību, sūdzoties, ka ar naftas resursiem bagātās valsts tautsaimniecībā "pozitīvas pārmaiņas nav panāktas".

Kazahstāna ar grūtībām atgūstas no 2014.gada naftas cenu krituma un kaimiņvalstij Krievijai noteikto sankciju ietekmes, un valstī vairojas neapmierinātība.

Pirms kļūšanas par Kazahstānas prezidentu Nazarbajevs no 1990.gada bija Kazahijas PSR vadītājs, līdz ar to viņš kopumā valsti vadījis teju 30 gadus.

Uz augšu