C, 11.08.2022.

Ciklons "Idai": dabas katastrofa Āfrikā, no kuras cietuši gandrīz trīs miljoni cilvēku

TVNET
Ciklons "Idai": dabas katastrofa Āfrikā, no kuras cietuši gandrīz trīs miljoni cilvēku
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AFP/SCANPIX

Pagājušonedēļ Mozambikas krastus sasniedza ciklons "Idai", vēlāk aizvirzoties uz Zimbabvi un Malāviju. Bojāgājušo skaits mērāms vismaz simtos. ANO aplēses liecina, ka vairāk nekā 2,6 miljoniem cilvēku nepieciešama tūlītēja palīdzība. Tā varētu būt nāvējošākā vētra, kāda pieredzēta Dienvidu puslodē, norāda "The Washington Post".

No helikoptera uzņemtos video redzamas apokaliptiskas ainas: applūduši lauki un ciemi, uz māju jumtiem patvērušies cilvēki.

Mozambikas ceturtās lielākās pilsētas Beiras amatpersonu nosauktais bojāgājušo skaits - apmēram 100 cilvēki. Taču Mozambikas prezidents Filipe Njusi pēc reģiona apskatīšanas helikopterā vietējiem žurnālistiem sacīja - "viss liecina, ka miruši vairāk nekā 100 cilvēki".

Zimbabves nosauktais bojāgājušo skaits ir 98, bet Malāvijas - 56. Tomēr dabas katastrofas patiesie apmēri, visticamāk, atklāsies laika gaitā.

""Idai" skartais reģions ir viens no trūcīgākajiem pasaulē," raksta "The Washington Post" žurnālists Marks Bīraks. "Infrastruktūra jau tā bija neattīstīta, bet vētra iznīcināja tādas nozīmīgas sabiedriskās institūcijas kā slimnīcas un ūdensapgādes avotus."

Beira ir ostas pilsēta. Tas ir nozīmīgs pārtikas un dabasgāzes importa punkts. Notikušais rada bažas, ka ierobežotie resursi kādu laiku nebūs pieejami vispār.

Mozambikā līdz otrdienai turpinājās spēcīgas lietusgāzes. Plūdu straumes pārņēmušas Beiru, kurā dzīvo pusmiljons cilvēku, lielā mērā norobežojot to no pārējās valsts. Nogāzti koki un dubļu straumju sanestie priekšmeti aizšķērsojuši galveno ceļu, kas ved uz Beiru.

"Viss ir izpostīts, viss," sacīja Pasaules pārtikas programmas darbiniece Debora Ngujena. "Kad svētdien uz šejieni atbraucu, lauku teritorijās varēja redzēt palmu galotnes. Tagad tas ir iekšzemes okeāns."

Pasaules pārtikas programma cenšas ar helikopteru palīdzību nogādāt pārtiku cilvēkiem ciklona skartajos reģionos.

Ja apstiprināsies Njusi un citu ekspertu prognozes par bojāgājušo skaitu, ciklons "Idai" ieies vēsturē kā viena no nāvējošākajām dabas katastrofām Dienvidu puslodē.

"'Pastiprinoties klimata pārmaiņām, jārēķinās, ka šādi ekstrēmi laika apstākļi mūs piemeklēs arvien biežāk," norāda "Amnesty International" reģionālā direktora vietniece Muleja Mvananjanda. "Ciklona "Idai" nestais posts ir vēl viens trauksmes zvans, ka pasaulei jāizvirza apņēmīgi klimata pārmaiņu mīkstināšanas pasākumi."

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu