Sv, 7.08.2022.

"Brexit" strupceļš: Lielbritānijas valdība spriedīs par turpmāko rīcību

TVNET/LETA/BBC
"Brexit" strupceļš: Lielbritānijas valdība spriedīs par turpmāko rīcību
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: AP/Scanpix

Pēc tam, kad parlaments iepriekšējā dienā noraidīja visas četras piedāvātās alternatīvas viņas panāktajam "Brexit" līgumam, Lielbritānijas premjerministre Terēza Meja otrdien noturēs kabineta sēdi, lai izšķirtos par turpmāko rīcību.

Lai gan pirmdienas balsojumos vislielāko atbalstu - 280 balsis - guva atkārtota "Brexit" referenduma sarīkošana, šis priekšlikums ar 292 balsīm tomēr tika noraidīts.

Otrs veiksmīgākais priekšlikums bija Lielbritānijas palikšana muitas ūnijā ar Eiropas Savienību (ES), taču arī tas cietas sakāvi ar 273 pret 276 balsīm.

Tagad Lielbritānijai faktiski atlikušas tikai divas iespējas - vai nu 12.aprīlī aiziet no ES bez vienošanās, vai arī lūgt vēl vienu "Brexit" atlikšanu.

"Brexit" ministrs Stīvens Bārklijs parlamenta deputātiem norādījis, ka gadījumā, ja tie vēlas "Breksitu" vēlreiz atlikt, viņiem jāspēj piedāvāt "ticamu" turpmākās rīcības scenāriju.

Tikmēr Eiropas Komisijas (EK) "Brexit" sarunu delegācijas vadītājs Mišels Bernjē izteicies, ka viņš saskata trīs Londonas turpmākās rīcības variantus - sarīkot vēl vienu balsojumu par trīskārt jau noraidīto "Brexit" vienošanos, pieprasīt vēl vienu izstāšanās atlikšanu vai arī aiziet no ES bez vienošanās.

"Bezvienošanās ["Brexit"] nekad nav bijis mūsu kārotais vai iecerētais scenārijs, taču 27 valstu ES tam ir sagatavota. Tas dienu no dienas kļūst arvien ticamāks," atzinis Barnjē.

Viņš piebildis, ka jebkura "Brexit" atlikšana rada ES "nopietnus riskus" un ka šāda lēmuma pieņemšanai nepieciešams "spēcīgs pamatojums".

Viens no izskanējušiem priekšlikumiem ir pirmstermiņa vēlēšanu sarīkošana, taču bijušais ārlietu ministrs Boriss Džonsons sarunā ar sabiedriskās raidorganizācijas BBC politikas redaktori Loru Kinsbergu atzinis, ka tas vēlētājus tikai "satracinātu".

Tā vietā, viņaprāt, būtu nepieciešams jauns līderis un "sarunu taktikas maiņa", lai labotu Mejas panākto "šausmīgo" vienošanos.

Savukārt apakšpalātas "Brexit" komitejas priekšsēdētājs Hilarijs Bens, kas pārstāv opozīcijā esošos leiboristus, intervijā BBC radio 4.programmai izteicies, ka labākais risinājums būtu referendums.

Tikmēr Bārklijs izteicies, ka vienīgā atlikušā izvēle ir atrast veidu, kā izstāties no ES ar vienošanos, piebilstot, ka vienīgā pieejamā vienošanās ir tā, kuru pagājušā gada novembrī panāca Meja.

Ja par to varētu panākt vienprātību vēl šonedēļ, Lielbritānija varētu izvairīties no nepieciešamības maija beigās piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.

Viņam piekritis veselības ministrs Mets Henkoks, norādot, ka pienācis laiks parlamentam beidzot apstiprināt Mejas vienošanos.

Tajā pašā laikā leiboristu līderis Džeremijs Korbins, paužot nožēlu, ka neviena no alternatīvām nav spējusi gūt vairākuma atbalstu, aicinājis trešdien sarīkot vēl vienu tā dēvēto indikatīvo balsojumu tūri.

Pēc pirmdienas neveiksmīgajiem indikatīvajiem balsojumiem toriju frakciju pametis Niks Bolzs, kurš turpmāk parlamentā darbosies kā "neatkarīgais progresīvai konservatīvais".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu