Dokumentā cita starpā attiecībā uz konkrētiem pārkāpumiem vairākkārt norādīts, ka Ušakovs, būdams "Rīgas satiksmes" kapitāla daļu turētāja pārstāvis, nav rīkojies "kā krietns un rūpīgs saimnieks". Atsevišķi lēmumi saistībā ar "Solaris" autobusu iepirkumu "Rīgas satiksmes" vajadzībām esot pieņemti sasteigti, bez atzinumu sagaidīšanas.
Ušakovam arī tiek pārmests, ka viņš nav izdarījis grozījumus "Rīgas satiksmes" statūtos, "lai kā krietns un rūpīgs saimnieks izvērtētu darījumu slēgšanu, kas pārsniedz noteiktu summu un var ietekmēt kapitālsabiedrības darbību".
Viens no Ušakova pārkāpumiem, uz kuriem norādīts Pūces rīkojumā, ir arī Valsts kontroles revīzijas ziņojumā par Rīgas pilsētas transporta infrastruktūru minētais, ka "Rīgas satiksme" nenodrošina caurskatāmu grāmatvedības uzskaiti par ieņēmumu no maksas autostāvvietām izlietojumu, līdz ar to nav iespējams izsekot, kādiem mērķiem revidējamā laika posmā izlietoti apmēram 9,11 miljoni eiro.
Galerija: 10 gadi mēra krēslā
Tāpat Pūce rīkojumā par Ušakova atstādināšanu norādījis uz Rīgas domes un tās komiteju sēžu norises neatbilstību normatīvo aktu prasībām, tai skaitā pieminēts gadījums, kad uz nenoteiktu laiku tika izsludināts pārtraukums Rīgas domes ārkārtas sēdē, kurā bija paredzēts skatīt jautājumu par nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piešķiršanas kārtību galvaspilsētā.
Vēl Ušakovam pārmests, ka šogad martā uz kādu no vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra pieprasījumiem atbildi sniedzis nevis viņš pats, bet gan domes Satiksmes un transporta lietu komiteja.
Turklāt pēc iepazīšanās ar mēra paskaidrojumu par šo situāciju Pūce konstatējis, ka "domes priekšsēdētājs apzināti un mērķtiecīgi pieļāva likuma "Par pašvaldībām" 94.1 pantā ietverta pienākuma neizpildi un, nesniedzot atbildi personīgi, pārkāpa normatīvā regulējuma prasības".
Cita starpā Pūce atzīmējis, ka, lai gan tas nav patstāvīgs pamats atstādināšanas rīkojuma izdošanai, tomēr bez ievērības nav atstājams arī fakts, ka Ušakovs, sniedzot viņam paskaidrojumu, ir izvēlējies to sūtīt pa pastu, kaut gan Valsts pārvaldes iekārtas likums noteic, ka iestādes sadarbojoties nepieciešamo informāciju sniedz elektroniskā veidā.
Argumentējot, kāpēc par pieļautajiem pārkāpumiem ir nepieciešama Ušakova atstādināšana no Rīgas domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas, Pūce savā rīkojumā norādījis, ka "nepārprotami, ka [Vides aizsardzības un reģionālās attīstības] ministram, veicot hierarhisko pārraudzību pār pašvaldību un domes priekšsēdētāju, konstatējot demokrātijas un tiesiskuma apdraudējumu, ir pienācīgi jāreaģē un apdraudējums jānovērš".
"Domes priekšsēdētāja Nila Ušakova atstādināšana ir nepieciešama, lai, sodot Nilu Ušakovu, nodrošinātu sabiedrības interešu un tiesību ievērošanu un radītu sabiedrībā apziņu, ka valsts aizsargā indivīdu intereses un tiesības, veicina politiskās un tiesiskās kultūras izaugsmi, personu atbildības un tiesiskās kārtības noturību, kā arī tiek reaģēts uz pieļautiem tik būtiskiem normatīvo aktu pārkāpumiem.
Vienlaikus atstādināšana ir nepieciešama, lai nodrošinātu [Rīgas] domes turpmāku tiesisku darbību lēmumu pieņemšanā un nepieļautu turpmāku normatīvo aktu pārkāpumus un kompetento institūciju prasību nepildīšanu, tādējādi vairojot tiesisko nihilismu," teikts Pūces rīkojuma izskaņā.