Pētījums: Baltijas valstīs ir viens no ES stingrākajiem valsts regulējumiem tabakas, alkohola un neveselīgas pārtikas patēriņam

Alkohols FOTO: Pixabay

Baltijas valstis ieņem vienu no vadošajām vietām Eiropas Savienībā, runājot par valsts regulējumu, kas ierobežo tabakas, alkohola, neveselīgas pārtikas un saldināto dzērienu patēriņu, liecina tā dēvētais aizbildniecisko valstu indekss ("Nanny State Index"), ko apkopo Ekonomikas jautājumu institūts - Lielbritānijā bāzēta brīvā tirgus domnīca.

Izvērtējot valsts nodokļu politiku un valsts noteiktos ierobežojumus attiecībā uz šo preču reklāmu, tirdzniecības laiku vai citiem aspektiem, Latvija šai reitingā ierindojas septītajā vietā ar 32,7 punktiem un atpaliek gan no Lietuvas, gan Igaunijas, kuras ieņem attiecīgi otro un trešo vietu ar 38,7 un 37,3 punktiem.

Visstingrākais regulējums šai ziņā ir Somijā, kas reitingā novērtēta ar 49,5 punktiem no maksimāli iespējamajiem 100. Stingrāks nekā Latvijā tas ir arī Lielbritānijā, Ungārijā un Īrijā.

Savukārt vismazākie ierobežojumi pastāv Vācijā, kura atrodas pašā reitinga apakšā ar 11,7 punktiem, otro vietu no beigām ieņem Čehija ar 13,8 punktiem, bet trešo un ceturto dala Austrija un Slovākija - katra ar 16,9 punktiem.

Attiecībā uz valsts regulējumu, kura mērķis ir neveselīgas pārtikas un saldināto dzērienu lietošana, Latvija Eiropas Savienībā atrodas ceturtajā vietā, attiecībā uz alkoholu - septītajā, uz elektroniskajām cigaretēm - devītajā un uz tabaku - četrpadsmitajā.

Latvijas reitings nav mainījies kopš 2017.gada, savukārt Igaunijas un Lietuvas reitingi šai laikā auguši attiecīgi par divpadsmit un sešiem punktiem, pateicoties galvenokārt alkohola akcīzes nodokļa celšanai Igaunijā un stingrajiem ierobežojumiem alkohola tirdzniecības un reklāmas jomā Lietuvā.

Reitinga veidotāji balstījušies uz informāciju par likumdošanas situāciju ES valstīs 2019.gada janvārī, neņemot vērā to, cik efektīvi šo likumdošanu izdevies ieviest dzīvē, jo to kvantitatīvi novērtēt nav iespējams.

Uz augšu
Back