T, 17.08.2022.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiku piektdien varētu pagarināt līdz plkst.20

Papildināts
TVNET/LETA
Vēlēšanu iecirkņu darba laiku piektdien varētu pagarināt līdz plkst.20
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Foto: Zane Bitere/LETA

Deputāti iecerējuši pieņemt likumu, kas paredz piektdien pagarināt Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņu darbu līdz plkst.20.

Saeima jau vienojās šo ieceri nodot izskatīšanai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā. Saeimas sēdē izsludināts pārtraukums, kura laikā komisija izskatīs šo priekšlikumu. Tad to atkārtoti plānots izskatīt parlamenta sēdē un pieņemt galīgajā lasījumā. Savukārt Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau šodien varētu šo likumu izsludināt.

Grozījumi Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, ko iesniedza opozīcijas deputāti, nosaka, ka piektdien vēlēšanu iecirkņi darbosies no plkst.10 līdz plkst.20.

Pašlaik vēlēšanu iecirkņu darba laiks piektdien ir no plkst.10 līdz plkst.16.

Valsts pārvaldes komisijas sēdē akcents tika likts uz to, ka arī pagarinātajā laikā būs iespējams nobalsot tajā vēlēšanu iecirknī, kurā vēlētājs ir reģistrēts. CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa atzina, ka pašlaik nav zināms, vai tiešsaistes sistēma, kas ļautu mainīt iecirkni, piektdien strādās.

Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis norādīja, ka piedāvātās izmaiņas parlamenta juristiem rada satraukumu, jo nav pieļaujama vēlēšanu noteikumu maiņa vēlēšanu laikā. Saeimas jurists pauda, ka ārkārtējā tempā pieņemtos grozījumus Satversmes tiesa var atzīt par neatbilstošiem Satversmei. Šādā gadījumā pastāv risks, ka tas var ietekmēt arī vēlēšanu rezultātus, skaidroja Juridiskā biroja pārstāvis.

CVK priekšsēdētāja cita starpā pauda, ka ir diezgan neprātīgi mainīt nosacījumus vēlēšanu laikā. Viņa norādīja, ka ir arī praktiski apsvērumi, piemēram, ka vēlēšanu iecirkņu darbiniekiem nākamajā dienā, 25.maijā, būs jāsāk strādāt no plkst.7.

Deputāts Viktors Valainis (ZZS) pauda, ka apzinās iespējamos riskus, bet nepieciešams rast risinājumu ārkārtas situācijā. Viņš skaidroja, ka izmaiņu mērķis ir veicināt vēlētāju dalību vēlēšanās. Politiķis norādīja, ka spēles noteikumi mainījās jau vēlēšanu iecirkņos, kad nestrādāja sistēma, kas ļautu mainīt iecirkni. Arī citi parlamentārieši pamatoja, kāpēc iecirkņu darba laiks jāpagarina.

Nepieciešamais papildu finansējums iecirkņu darbinieku atalgojumam būs pieejams no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, norādīja Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs, Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (KPV LV).

Komisija atbalstīja likumprojekta virzīšanu atbalstīšanai pirmajā lasījumā.

Kā ziņots, ceturtdien visi 954 Latvijas vēlēšanu iecirkņi iepriekšējai balsošanai bija atvērti trīs stundas - no plkst.9 līdz 12.

Taču Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas tehnisko traucējumu dēļ vairākiem simtiem balsstiesīgo, kas vēlējās piedalīties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējā balsošanā, šodien nācies pamest vēlēšanu iecirkņus nenobalsojušiem, noskaidroja aģentūra LETA.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks - vidēji piecas līdz 20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu